Prezes PZL Mielec: to nie "Bryza" się rozbiła

  Prezes PZL Mielec: to nie "Bryza" się rozbiła

  Agata Dziekan-Łanucha

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rozmowa z Januszem Zakręckim, prezesem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, producentem samolotów "Bryza".
  Janusz Zakręcki

  Janusz Zakręcki ©Fot. Adam Dębiec

  - Samolot wyprodukowany w Mielcu rozbił się we wtorek na lotnisku wojskowym w Gdyni…

  - Wbrew temu, co podają media, to nie "Bryza" się rozbiła. To samolot AN-28 produkowany na licencji Antonowa, biura projektowego z Ukrainy. Ten egzemplarz, który uległ wypadkowi, powstał w 1991 roku, a jest używany od 1996 roku.

  Produkcją AN-28 zajmował się nie istniejący już WSK Mielec. Samolot zewnętrznie przypomina "Bryzę", ale konstrukcja i wyposażenie obu maszyn są zupełnie inne. Nasza "Bryza" ma na przykład dwa silniki, których wytwarzaniem zajmują się Kanadyjczycy i pięciołopatowe śmigła. AN-28 ma trzyłopatowe śmigła.

  - Minister Obrony Narodowej jednak polecił wstrzymać loty samolotami "Bryza" w Siłach Powietrznych do czasu wyjaśnienia przyczyny katastrofy.

  - To jest standardowa procedura. Chociaż raczej nie do mnie to pytanie, dlaczego wstrzymano wykonywanie lotów "Bryzami".

  - Czy wobec tego firma nie obawia się zerwania kontraktu podpisanego z MON. W grudniu zeszłego roku ministerstwo zamówiło w PZL 12 "Bryz".

  - Nie ma żadnego powiązania miedzy obiema sprawami. Nam jest przykro, że doszło do wypadku tego samolotu. Bo jednak powstał on na ziemi mieleckiej. Ten samolot nie ma jednak nic wspólnego z produkcją obecnie wykonywaną w PZL. Co do samej katastrofy, jesteśmy gotowi pomóc w wyjaśnieniu jej przyczyn.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo