Prezes Stanisław Żołyniak: Jest Miejski Zakład Komunalny...

  Prezes Stanisław Żołyniak: Jest Miejski Zakład Komunalny Leżajsk, jest dobrze

  Małgorzata Motor

  Nowiny

  Nowiny

  Prezes Stanisław Żołyniak: Jest Miejski Zakład Komunalny Leżajsk, jest dobrze

  ©Fot. Krystyna Baranowska

  To motto firmy, która stawia sobie za cel zaspokajanie potrzeb klientów na najwyższym poziomie. Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku to dziś prężnie rozwijająca się firma komunalna, która jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła system selektywnej zbiórki odpadów.
  Prezes Stanisław Żołyniak: Jest Miejski Zakład Komunalny Leżajsk, jest dobrze

  ©Fot. Krystyna Baranowska

  Selekcją surowców wtórnych zajmuje się tu MZK Leżajsk od 1994 r., kiedy propozycję odbioru stłuczki wysunęła Huta Szkła Jarosław. - Naszą akcję zbierania odpadów szklanych prowadziliśmy i prowadzimy do dziś, wielotorowo. Pierwsze pojemniki pozwalające na posegregowanie szkła na białe, brązowe i zielone postawiliśmy koło szkół. Kolejne na osiedlach, obok klasycznych kontenerów na śmieci. Inicjatywie towarzyszyła szeroko zakrojona kampania edukacyjna oraz informacyjna, prowadzona m.in. za pośrednictwem telewizji kablowej - wyjaśnia Stanisław Żołyniak, prezes MZK Leżajsk.

  Zainteresowanie akcją segregowania odpadów szklanych było tak duże, że postawione pojemniki trzeba było wymienić na pięć razy większe. W 2000 r. na każdym osiedlu, przy każdej szkole i większej firmie znajdował się już komplet pojemników na surowce wtórne. Teraz obok kontenerów na szkło są pojemniki na makulaturę, tworzywo sztuczne i złom.

  - Wspólnie z Urzędem Miasta rozpoczęliśmy "Akcję u źródła". Polega ona na tym, że segregację odpadów wykonuje każdy mieszkaniec już w swoim domu. W tym celu każdą posesję wyposażyliśmy bezpłatnie w komplet worków. Każdy w innym kolorze w zależności od surowca, jaki ma się w nim znaleźć. I broszury informujące, jak należy z tych worków korzystać. Wymieniamy worki w pierwszą sobotę miesiąca, odbierając odpady wysegregowane od każdego z mieszkańców bezpłatnie i pozostawiając każdorazowo nowy komplet - tłumaczy prezes.

  Od 2001 r. oferta obsługi w tym systemie została przyjęta przez kolejne gminy z ościennych powiatów. W tej chwili MZK Leżajsk obsługuje 11 gmin oraz miasto Leżajsk. Firma może się też pochwalić licznymi nagrodami. Na swoim koncie ma też tę najważniejszą. Otrzymała tytuł "Tygrysa Recyklingu", najwyższe wyróżnienie w zakresie gospodarki odpadami. Tym samym MZK Leżajsk został uznany za najlepszą firmę komunalną w Polsce. Podczas wielkiej Gali Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego w Poznaniu leżajska firma zdobyła cztery główne statuetki: "Srebrna puszka", "Złota bela makulatury", "Zielona bateria", "Rekordowy karton".

  MZK w ramach oczyszczania i gospodarki odpadami nie tylko prowadzi selektywną zbiórkę surowców. Zajmuje się wywozem nieczystości stałych i płynnych, mechanicznym i ręcznym oczyszczaniem ulic i placów, wynajmem kontenerów na gruz budowlany oraz pod selektywną zbiórkę, a także usługami transportowymi.

  Dla potrzeb ochrony środowiska utworzono Kompostownię Osadów i Biokomponentów "KOMWITA", gdzie produkowany jest Nawóz Organiczny "KOMWIT". Każda wyprodukowana partia nawozu jest badana pod względem zawartości składników nawozowych, zawartości metali ciężkich i bakteriologii.

  "KOMWIT" jest nawozem organicznym przeznaczonym do stosowania na wszystkich rodzajach gleb. Cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. rolników i firm zajmujących się pielęgnacją zieleni itp. Na terenie kompostowni prowadzona jest zbiórka odpadów biodegradowalnych takich jak: gałęzie, trawa, liście. Dla mieszkańców Leżajska odbiór odpadów dostarczanych na kompostownię odbywa się nieodpłatnie.

  Leżajska firma prowadzi też działalność w zakresie dostawy wody pitnej i odbioru ścieków dla mieszkańców Leżajska i gminy Kuryłówka oraz zakupu przesyłu i dystrybucji energii cieplnej dla mieszkańców Leżajska. Dodatkowo MZK Leżajsk oferuje również usługi z zakresu zarządzania i administracji nieruchomościami oraz usługi pogrzebowe i cmentarne.

  Stanisław Żołyniak, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Leżajsku:
  - Nasze motto "Jest MZK Leżajsk, jest dobrze" zobowiązuje. W aktualnej sytuacji, jak i wcześniej wymaga to ogromnego wysiłku "zaszczepienia" idei selektywnej i zachowań ekologicznych. Dzisiaj nie ma odwrotu. To niejednokrotnie otoczenie przez nas wyedukowane wymusza działania poszukiwania nowych rozwiązań i podnoszenia poprzeczki na wyższy poziom. Uzyskiwane wymierne efekty w ilościach odzyskanych surowców potwierdzają, że kierunek obrany w 1994 r. był właściwy. Dziękuję za zaufanie i pomoc wszystkim tym, którzy do tego sukcesu w różnym stopniu się przyczynili.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (102)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (102) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo