Prezydent Ferenc walczy o Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
Krzysztof Kapica
To mieszkańcy, a nie politycy powinni zdecydować o losach pomnika - uważa Tadeusz Ferenc.

- Mieszkańcy Rzeszowa nie chcą słyszeć o wyburzeniu pomnika. Takie głosy powtarzają się na spotkaniach prezydenta z mieszkańcami, ale także w sondażach i badaniach, prowadzonych przez naukowców i media. Prezydent jest reprezentantem mieszkańców i podziela to stanowisko. To oni powinni w tej sprawie mieć decydujący głos - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

IPN nie pozostawia złudzeń

Pomnik Czynu Rewolucyjnego stojący na działce w centrum Rzeszowa jest własnością ojców Bernardynów. Nieruchomość wraz z monumentem odzyskali w 2006 roku, kiedy to Rada Miasta zdecydowała się oddać im działkę, odebraną przed laty przez komunistów. Większość uzyskanego w ten sposób terenu przeznaczyli na budowę ogrodów i podziemnego parkingu. Część z pomnikiem pozostawili w niezmienionym kształcie. Chociaż nigdy oficjalnie tego nie zapowiedzieli, od lat spekuluje się, że chcieliby pomnik zburzyć, odsłaniając tym samym swoje sanktuarium.

W świetle zapisów ustawy dekomunizacyjnej, tym razem ten plan jest bliższy realizacji, niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli pieniędzy na ten cel nie znajdą duchowni, decyzję będzie mogła wydać wojewoda. To nie podoba się jednak mieszkańcom, którzy po raz kolejny stają w obronie pomnika, będącego bezsprzecznie jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej jest w tej kwestii jasne.

W rozmowie z naszym dziennikarzem dr Dariusz Iwaneczko, szef rzeszowskiego IPN podkreślił niedawno, że wiadomo, komu i w jakim celu pomnik został wystawiony, sugerując, że jego komunistyczny rodowód jest niepodważalny. Na propozycję mieszkańców sugerującą wymianę symboli na pomniku odpowiedział cytując swojego pracownika: „Czy jeśli kotu obetniemy głowę, stanie się psem”.

Dodał, że założeniem ustawodawcy było, aby z naszej przestrzeni publicznej usunąć pozostałości po ustroju totalitarnym, komunistycznym. IPN nie pozostawił złudzeń także w liście do prezydenta Ferenca, który pytał historyków o przyszłość pomnika. A następnie zawnioskował do konserwatora zabytków o wpisanie monumentu na listę zabytków socrealizmu, co miało uchronić go przed rozbiórką. W odpowiedzi otrzymał pismo, w którym konserwator informuje, z nie widzi takiej możliwości. W tej sytuacji ostateczną decyzję w sprawie pomnika ma podjąć wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Będziemy w tej sprawie apelować i dalej rozmawiać - zapowiada Maciej Chłodnicki.

Czytelnicy: to wspólna własność

Mieszkańcy, którym los pomnika nie jest obojętny argumentują, że wrósł on w panoramę miasta i stał się jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych symboli. Zwracają uwagę, że widnieje na widokówkach, jest częścią logotypów wielu firm i instytucji. W opisach miasta w sieci i informatorach turystycznych niemal zawsze gra pierwszoplanową rolę. Dla wielu osób to punkt orientacyjny na mapie miasta, miejsce spotkań ze znajomymi.

Dlatego nie chcą dopuścić do jego wyburzenia. Tym bardziej, że koszty operacji szacowane na wiele milionów złotych pokryłby podatnik, który przed laty finansował budowę pomnika. Zbiórkę prowadzono m.in. w rzeszowskich zakładach pracy. Dlatego nasi czytelnicy w telefonach do redakcji wielokrotnie podkreślali, że czują się właścicielami symbolu miasta.

Wideo

Komentarze 118

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

l
lol

Pomysłodawcom rozbiórki pomnika w Rzeszowie obóz koncentracyjny w Oświęcimiu też się źle kojarzy?,to dlaczego jeszcze istnieje -żeby następnych ktoś mordował?

p
pikolo

Pan prezydent Rzeszowa walczy o pomnik? w takim razie ciekawi mnie kto oddał w państwie świeckim w centrum miasta plac wraz z pomnikiem kościołowi? i dlaczego to władze kościelne i władze miasta ,a nie mieszkańcy decydują o pomniku,którego właśnie Ci ostatni chcą pozostawić.

b
bloger

zburzyć pomnik,ale co potem?Kolejny tandetny posąg o jarmarcznej urodzie znanego Kremowkożercy z Wadowic?

B
Baba Żul

Komuch oportunista i koniunkturalista broni pomnika chwalby największej zbrodni ostatniego tysiąclecia, wszystko na właściwym miejscu :)

G
Gość
W dniu 21.11.2017 o 19:36, Gość napisał:

Słuszna decyzja IPN podjęta na wniosek partii rządzącej. Pomnik musi zostać wyburzony w ciągu roku aby skarb państwa mógł pokryć koszty. Zwłoka doprowadziła by do tego,że po tym terminie właściciel musiałby pomnik wyburzyć na własny koszt. A tego zakon nie chce.

Przyjmę gruz (w każdych ilościach)

G
Gość
W dniu 21.11.2017 o 15:12, Gość napisał:

To mieszkańcy, a nie politycy powinni zdecydować o losach pomnika - uważa Tadeusz Ferenc.Tadzio Chorągiewka znów jak wiatr zawieje, a sam robi w Rzeszowie co się mu podoba nie pytając mieszkańców.

Ja proponuję żeby zadecydowała przyroda. Pozostawić bez remontów i sam się po jakimś czasie rozpadnie.

G
Gość
W dniu 21.11.2017 o 15:12, Gość napisał:

To mieszkańcy, a nie politycy powinni zdecydować o losach pomnika - uważa Tadeusz Ferenc.Tadzio Chorągiewka znów jak wiatr zawieje, a sam robi w Rzeszowie co się mu podoba nie pytając mieszkańców.

T jest zwykła ku..wa.

G
Gość
W dniu 21.11.2017 o 13:01, gość napisał:

Idąc twoim tokiem myślenia zburzmy wszystkie obozy koncentracyjne-toż to symbol nazizmu i faszyzmu!!!!!

W Austrii się nie cackali i zburzyli. Teraz stoją tam blokowiska

G
Gość

Nikt z waz nie darł japy jak burzyli lodowisko!!!

 

To też zwisają mi wasze pomniki. W Polsce pomników od zatrzęsienia. Rzuć kamień w dowolnym kierunku a w jakiś trafisz.

 

Jest jedno pytanie.

Kto będzie płacił pieniądze na jego utrzymanie. Bo taki pomnik trzeba co jakiś czas konserwować? Bo ja się nie piszę. Wolę dokładać do czegoś co przyniesie wymierny pożytek.

Patrz co w temacie.

J
Jan

Pis opanowala metoda niszczenia histori najlepiej wymazac wszystko zostawic tylko ich i ich pomniki ten pomnik to symbol Rzeszowa i wiekszosci mieszkancoe podkarpacia kojarzy sie z czs innym niz pis po co burzyc cos co kiedys stawiali nasi ojcowie ze powstal w czasach prl no i co wiele osiedli tez wtedy powstalo i mialy rozne nazwy i co wyburzyc wyksztalcenie wielu z tych co chca wyburzyc zdobylo wykształcenie w prlu i co wymazac i tak historia bedzie mowic ze stan wojenny wprowadzil szeregowy jaruzelski ludzie zastanowcie sie

k
konrad
W dniu 30.11.2017 o 07:54, syn przedw ofic WP napisał:

Wyglada na to ze dla tych 500+ zeszmaciles sie do reszty.Pewnie pod  Samem stoisz i wolasz od ludzi po 10 groszy aby uzbierac na belta i wolasz "Jaroslaw Polskezbaw" !Ale zrobiles kariere zyciowa !!

zwariowałeś? Kto by taką chemię spożywał. Dodatkowo obciążoną różnymi akcyzami z której dochód idzie m in na twojego guru do Torunia. Ja mam swoje laboratorium w piwnicy, surowiec ostatnio staniał, receptura 1410... i miodzio. Nie piłeś takiego jeszcze.

s
syn przedw ofic WP
W dniu 29.11.2017 o 14:09, konrad napisał:

Do tego merytorycznie na bakier z faktami. Ot takie pisanie dla pisania. Nic innego gość nie potrafi a chce zaistnieć.

Wyglada na to ze dla tych 500+ zeszmaciles sie do reszty.

Pewnie pod  Samem stoisz i wolasz od ludzi po 10 groszy aby uzbierac na belta i wolasz "Jaroslaw Polskezbaw" !

Ale zrobiles kariere zyciowa !!

b
bloger

Jezeli Pan Ferenc taki kozak i broni pomnika z uporem maniaka,dlaczego nie wyda polecenia rozj..ać tą kupę betonu ku czci krasnoarmiejców na pl.Zwycięstwa

s
szafarz WSZYSTKICH ZMIAN
W dniu 29.11.2017 o 13:20, syn przedw ofic WP napisał:

Cos ci sie tej twojej glowce popieprzylo.To jest moja opinia napisna poprzez mnie, a wiec podaje ja do publicznej wiadomosci powielajac z mojej kartoteki dla wlasnego wygodnictwa.

KOCHANI PARAFIANIE

-zróbmy pomnik

ANIOŁA DOBREJ ZMIANY

pomnika wcale nie należy niszczyć bo to wielki koszt -a oto recepta: 

zdjąć z pomnika ozdoby

-oba liście pomalować na biało aby tworzyły skrzydła

-w szparę ,szczelinę jak kto woli zainstalować prostokątną gablotę

-w gablocie umieszczać aktualne zdjęcia władców dobrej zmiany

-pod pomnik będą mogły jeździć wycieczki ,pielgrzymki -pątnicy itp.każdy będzie tu mógł ślubować ,hołdować bez względu na przekonanie i wiarę  -umieścić stanowisko fotograficzne i zarabiać kasę

POMNIK BĘDZIE SŁUŻYŁ KAŻDEJ ZMIANIE

przepraszam za głupi żart ale spróbować można kota wykręcić ogonem

k
konrad
W dniu 29.11.2017 o 13:06, Tomek napisał:

prawda brzmi inaczej: ,,kilku własnych  zdań sklecićnie potrafię".

Do tego merytorycznie na bakier z faktami. Ot takie pisanie dla pisania. Nic innego gość nie potrafi a chce zaistnieć.

Dodaj ogłoszenie