Prezydent Krosna Piotr Przytocki napisał list do mieszkańców...

  Prezydent Krosna Piotr Przytocki napisał list do mieszkańców sąsiednich gmin. Prosi o poparcie zmiany granic Krosna

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Prezydent Krosna Piotr Przytocki.

  Prezydent Krosna Piotr Przytocki. ©Tomasz Jefimow

  Prezydent Piotr Przytocki prosi mieszkańców gm. Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne o poparcie zmiany granic Krosna. W liście, który wystosował do nich, tłumaczy dlaczego chce powiększyć miasto.
  Prezydent Krosna Piotr Przytocki.

  Prezydent Krosna Piotr Przytocki. ©Tomasz Jefimow

  Piotr Przytocki tłumaczy mieszkańcom gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne, dlaczego postanowił wysłać do nich listy.

  - Zwracam się do Państwa bezpośrednio, ponieważ w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele nieścisłości, a nawet oszczerstw dotyczących poszerzenia granic Krosna - pisze włodarz Krosna. - Kiedy w grudniu 2017 roku, miasto po długich negocjacjach, za wielomilionową kwotę zakupiło teren byłego lotniska, który od lat "stał odłogiem", byliśmy przekonani, że korzyści płynące z inwestycji na tym terenie będą odczuwalne nie tylko dla miasta, ale i sąsiednich gmin.
  Nie jest prawdą, że Krosno chce cokolwiek zawłaszczyć i zmarginalizować pozostałe gminy – zakup lotniska dokonany był zgodnie z prawem, uczciwie, z pieniędzy miejskiego budżetu, a więc z kieszeni naszych mieszkańców. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż kolejnym krokiem jest włączenie naszej własności w obszar miasta. Dziwi jednak, że zamiast zgody i zrozumienia "zdegradowana łąka" wykorzystywana jest do celów kampanii wyborczych i budowania konfliktu pomiędzy mieszkańcami.

  WIDEO: Wójt gminy Miejsce Piastowe o wątpliwościach dotyczących sprzedaży terenu lotniska Iwonicz


  Prezydent Krosna nawiązuje do stanowiska nowych włodarzy gmin, którzy oświadczyli, że nie akceptują kompromisu zawartego przez ich poprzedników i zachęcili mieszkańców, by w konsultacjach powiedzieli "nie" dla powiększenia Krosna.

  - Od początku byliśmy otwarci na współpracę z ościennymi gminami - przekonuje Piotr Przytocki. - Pod koniec ubiegłego roku udało się wypracować kompromis, dzięki któremu w granicach administracyjnych Gminy Miejsce Piastowe ma pozostać obszar o powierzchni ok. 11 ha, a w Gminie Krościenko Wyżne - ok. 18,47 ha – w tym m.in. boiska sportowe, pomnik papieski, strefy przyległe do zabudowy mieszkaniowej z infrastrukturą drogową oraz znaczna rezerwa terenu, którą można zagospodarować zgodnie z potrzebami, np. na cele inwestycyjne.

  Przytocki dodaje, że jest przekonany, że wypracowane porozumienie uwzględnia interesy wszystkich sąsiadów.

  - Wprowadzenie w życie naszych zamierzeń powinno doprowadzić do wzmocnienia pozycji całej południowej części Podkarpacia, zarówno w województwie, jak i w Polsce - pisze w liście. - Wierzę, że dzięki dialogowi oraz współpracy ze strony wszystkich trzech gmin będziemy mogli właściwie wykorzystać potencjał tego terenu, z pożytkiem dla Mieszkańców.

  Tłumaczy, że wykorzystanie potencjału tych gruntów wymaga wielomilionowych nakładów, co może się udać przy współpracy miasta i gmin, z korzyścią dla mieszkańców.

  Prezydent Krosna przedstawia też plany miasta.

  - Zmiana granic umożliwi wybudowanie drogi, która połączy Krosno z projektowaną obecnie drogą ekspresową S-19, a jednocześnie usprawni dojazd do miasta wszystkim, którzy tutaj pracują, uczą się lub przyjeżdżają w innych sprawach. Będzie to dogodny dojazd także dla mieszkańców gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne - argumentuje. - Wokół drogi planowane jest utworzenie strefy przeznaczonej pod innowacyjne inwestycje przemysłowe i usługowe. Dzięki doskonałej lokalizacji będzie ona atrakcyjna nie tylko dla lokalnych przedsiębiorców, lecz także dużych firm zewnętrznych planujących strategiczne inwestycje. Mogą tutaj powstawać nowoczesne, wysokopłatne miejsca pracy, przyczyniające się do poprawy jakości życia i zahamowania emigracji młodych ludzi.

  PRZECZYTAJ TEŻ: Krosno nie zrezygnuje z poszerzenia granic. Mieszkańcy miasta i gmin mogą wypowiedzieć się w konsultacjach

  W gminach Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne trwają konsultacje społeczne. Mieszkańcy wypowiadają się na temat zmiany granic. Wójtowie zapowiedzieli, że ich dalsze działania będą zależeć od tego jakie zdanie wyrażą mieszkańcy. Dlatego prezydent Krosna apeluje do biorących udział w konsultacjach, żeby wyrazili poparci dla proponowanej zmiany granic.

  - Wspólnie wykorzystajmy szansę, która pozwoli na rozwój naszej małej ojczyzny - tymi słowami kończy list.

  POPULARNE NA NOWINY24:

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo