Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent obiecuje interwencje, gdy projekty legislacyjne nie będą konsultowane z RDS

Maciej Badowski AIP
Prezydent podkreślił, że „niepokojąca jest sytuacja, gdy dany projekt nie jest dyskutowany na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego.
Prezydent podkreślił, że „niepokojąca jest sytuacja, gdy dany projekt nie jest dyskutowany na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Grzegorz Dembiński
Jako patron dialogu społecznego w Polsce, chciałbym zapewnić, że będę realizował założenia konsensusu, który wypracuje Rada Dialogu Społecznego. Jest to istotne dla dalszego rozwoju społeczno- gospodarczego w Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie plenarnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim.

Rada Dialogu Społecznego przedstawiła w poniedziałek prezydentowi rekomendacje zmian w ustawie, która reguluje jej działalność. Partnerzy społeczni zaproponowali rozwiązania, które mają na celu zwiększenie skuteczności i samodzielności RDS.
Prezydent podkreślił, że „niepokojąca jest sytuacja, gdy dany projekt nie jest dyskutowany na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Bardzo proszę o informację, gdy tak się dzieje – obiecuję, że będę wtedy interweniował”.

Zdaniem Henryki Bochniarz, przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, prezydent Konfederacji Lewiatan, nowy dialog na poziomie krajowym jest efektywny.

- Rozmawiamy na ważne, bieżące tematy, jak zmiany w ochronie zdrowia, reforma szkolnictwa zawodowego, przyszłość funduszy unijnych. Konieczne jest zrozumienie mechanizmów dialogu i budowanie przekonania, że jest to najlepsza metoda wypracowywania kompromisów i budowania zaufania między wszystkimi uczestnikami życia gospodarczego i społecznego – stwierdziła Henryka Bochniarz.

Zdaniem przewodniczącej RDS należałoby rozszerzyć koncepcje konsultacji z RDS wszystkich projektów legislacyjnych, nie tylko rządowych, ale także poselskich i prezydenckich.

Bardzo wysoko ostatnie dwa lata funkcjonowania RDS oceniła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Rząd przesłał, w tym czasie, do konsultacji ponad 800 projektów aktów prawnych.

- Wiele propozycji zmian w ustawie o RDS zgłoszonych przez partnerów społecznych rząd akceptuje, np. wprowadzenie mechanizmu elektronicznego głosowania uchwał strony pracowników i pracodawców, rozszerzenie uprawnień konsultacyjnych o projekty strategii, programów i dokumentów planistycznych czy występowanie do ministra właściwego ds. finansów publicznych z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej w sprawach podatkowych – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Jednak nie we wszystkich kwestiach rząd i partnerzy się porozumieli. Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że rząd nie zaakceptował uprawnienia dotyczącego występowania z wnioskiem o organizację wysłuchania publicznego, nie tylko w przypadku projektów rządowych, ale też np. poselskich i obywatelskich, w takim kształcie jaki zaproponowała strona pracodawców i związków zawodowych, ponieważ mogło ono naruszyć autonomię Prezydenta, Sejmu czy Senatu. Rząd nie godzi się też na to, aby zadania organizacji biura Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego były w kompetencji marszałków województwa.

OBEJRZYJ WIDEO:
Co drugi Polak planuje w tym roku wyjechać na wakacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prezydent obiecuje interwencje, gdy projekty legislacyjne nie będą konsultowane z RDS - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24