Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc: Nie blokujcie budowy obwodnicy!

#Bartosz GubernatZaktualizowano 
Trwa budowa południowej obwodnicy Rzeszowa. Krzysztof Łokaj
Prezydent Tadeusz Ferenc apeluje do protestujących mieszkańców w sprawie budowy południowej obwodnicy Rzeszowa: - Przestańcie działać na szkodę miasta.

- To ostatnia okazja na dofinansowanie tej inwestycji, w tym rozdaniu unijnych pieniędzy nie będzie już funduszy na obwodnice. Jeśli nie będziemy działać szybko, stracimy możliwość pozyskania na ten cel ponad 377 mln zł. Niestety niewielka grupa mieszkańców ciągle w tym przeszkadza, działając wbrew interesom miasta i olbrzymiej większości rzeszowian – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Nowa obwodnica nazywana roboczo „trasą południową” to jedna z najważniejszych inwestycji, jakie Rzeszów zamierza zrealizować w aktualnym rozdaniu unijnych pieniędzy.
Zgodnie z projektem droga ma się rozpocząć na skrzyżowaniu ul. Podkarpackiej i IX Dywizji Piechoty. Stąd dwie jezdnie poprowadzą w kierunku zalewu na Wisłoku, nad którym powstanie mierzący kilometr most. Przeprawa poprowadzi także nad rozlewiskiem rzeki.

Zostanie podwieszona na sześciu pylonach wysokich na 34 metry każdy. Pomost będzie wisiał około 16 metrów nad lustrem wody, a jego podpory zostaną zbudowane brzegach Wisłoka oraz na wyspie. Po prawej stronie rzeki trasa przetnie osiedle Budziwój i doprowadzi do al. Sikorskiego. Powstanie tu jeszcze jeden, około 130-metrowy most na Strugu. Koszt zadania wstępnie szacuje się na nieco ponad 400 mln zł.

Jak informują w ratuszu, wniosek o zezwolenie na budowę został złożony u wojewody Ewy Leniart w ubiegły piątek. W przyszłym tygodniu jej urzędnicy mają rozpocząć procedurę jego wydania. Jeśli to zrobią, miasto automatycznie będzie mogło stanąć do konkursu na dofinansowanie tej inwestycji.

ZOBACZ TEŻ: Rzeszów stara się o 400 mln zł na obwodnicę

Marek Ustrobiński: protestujący podają nieprawdziwe informacje

Z naszych informacji wynika jednak, że grupa mieszkańców osiedla Budziwój robi wszystko, aby Rzeszów tych pieniędzy nie dostał. Na plany budowy poskarżyli się właśnie do wojewody oraz prokuratury, które domagają się od miasta wglądu do dokumentacji inwestycji. Jedna ze skarg została też przesłana bezpośrednio do Komisji Europejskiej.

- Autorzy tego pisma działając na niekorzyść miasta podają nieprawdziwe informacje. Twierdzą, że planowana droga nie ma być obwodnicą, a jedynie lokalnym łącznikiem osiedli Biała i Budziwój. Na tej podstawie podważają zasadność wniosku o dofinansowanie. Powołują się też na aspekt ekologiczny, twierdząc, że droga zaszkodzi ptakom, które mają tu swój korytarz tranzytowy – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

I wyjaśnia, że kwestia zwierząt i roślin została wnikliwie przeanalizowana.

– Po analizach dla inwestycji został wydany tzw. raport środowiskowy. To dokument, który określa bardzo precyzyjnie, jak budować bez szkody dla tych obszarów i natury – mówi wiceprezydent Rzeszowa.
Zdaniem urzędników chybiony jest także drugi z argumentów.

– To nieprawda, że mówimy o drodze lokalnej. Wraz z 5 województwami Polski wschodniej, przygotowując nasze projekty transportowe konsultowaliśmy je z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, a także Komisją Europejską. Na tej podstawie powstała sieć dróg o dużym znaczeniu, m.in. ekspresowej S-19 i obwodnic. I w tych dokumentach KE zaakceptowała budowę naszej obwodnicy południowej – mówi dr Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc: przestańcie działać na szkodę miasta

W ratuszu informują, że zarówno prokuratura, wojewoda jak i KE otrzymają niezwłocznie potrzebne dokumenty i wyjaśnienia.

- Apeluję jednak do protestujących, aby przestali działać na szkodę miasta. Mieszkańcy południowej części Rzeszowa regularnie proszą o rozbudowę układu komunikacyjnego, bo w godzinach szczytu to tu jeździ się najtrudniej. Planowana obwodnica z mostem, podobnie jak realizowane poszerzenia alei Sikorskiego i ulicy Podkarpackiej to odpowiedź na potrzeby rzeszowian. W tej chwili przez most Karpacki, czyli zaporę przejeżdża tyle samochodów co razem przez wszystkie inne mosty w Rzeszowie. W przypadku gdyby zaszła konieczność zamknięcia zapory, większość miasta zostałaby sparaliżowana komunikacyjne – mówi prezydent Tadeusz Ferenc.

Dodaje, że nowa droga to również bezpieczeństwo transportowe Rzeszowa.

- Miasto się rozwija i rozrasta, potrzebne są nowe drogi i tereny pod budownictwo. Protestujący muszą to zrozumieć. Drabinianka tez kiedyś była wsią, a dzisiaj przecina ją aleja Powstańców Warszawy – mówi Ferenc.

ZOBACZ TEŻ: Przebudowa basenów ROSiR w Rzeszowie:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 123

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gress333

Obwodnica, która ma powstać od ul. Podkarpackiej do al. Sikorskiego zdecydowanie pozytywnie wpłynie na rozładowanie ruchu na wiecznie zakorkowanej ul. Podkarpackiej. Trzeba ja zbudować - to nie ulega wątpliwości.

Inwestycja została zaakceptowana przez UE, Urząd Marszałkowski jak i sam UM.

Badany był również stan oddziaływania na środowisko naturalne i nie było tu żadnych zastrzeżeń.

NIE BLOKUJCIE TEJ WAŻNEJ DROGI DLA RZESZOWA I OKOLIC !!!

S
Stary Rzeszowiak
W dniu 22.04.2017 o 14:50, iz napisał:

Ta obwodnica niewiele zmieni, bo liczba dróg dojazdowych do centrum nie ulegnie zmianie. Czyli nadal będą korki i na sikorskiego i na kwiatkowskiego i na podkarpackiej. Trzeba być naiwnym, by wierzyć, że te ulice będą wolne od korków. Po prostu trzeba skończyć z budowaniem nowych bloków tak blisko centrum i budować je w sąsiednich wioskach. Przecież jak skończą budować osiedle koło Agaty na powstańców to tam się nie będzie dało ruszyć w tych korkach ! Powinni cisnąć projekt tej kolejki nadziemnej i forsować pomysły, które naprawdę mogłyby poprawić komunikację w centrum. Jest kilka pomysłów, które względem tak dużych inwestycji jak ta obwodnica są pestką, a poprawiłyby znacznie ruch. Odpowiednia konfiguracja świateł, gdzieniegdzie liczniki jak na Kopisto, kładki dla pieszych nad jezdnią itp... Oczywiście pośród tego wszystkiego uwazam, że ta obwodnica powinna powstać jak najszybciej, gdyż jest bardzo potrzebna.Pozdrawiam napinaczy i proponuję zasunąć okna i niewychodzić z domu tym z budziwoja przez kilka lat, żeby nie przeszkadzać w działaniach drogowych.


Trzeba po niej wybudowac porzadna dwupasmowa droge z szerokim zielonym pasem dzielacym od ronda na bl.Karoliny na poludnie, przez Staroniwska i za Przemyslowa od zachodu do IX Dywizji Piechoty (z lacznikiem do niej od Witosa pomiedzy tymi ulicami) i od tego ronda na polnoc: w pierwszym etapie do Krakowskiej, a potem ponad torami do Rudnej Wielkiej i skrajem Rudnej Malej az po SSE w Rogoznicy po ich wlaczeniu do Rzeszowa i do przyszlej wspolnej zachodniej obwodnicy Rzeszowa i Glogowa (prowadzacej od nieczynnego mostu nad wezlem Rzeszow Zachod na A-4 do Widelki lub Kolbuszowej - wojewodzina Leniart ze swoimi naciaganymi niedorzecznymi wnioskami w opinii przeciw poszerzeniu Rzeszowa na polnoc nie jest wieczna). Wtedy obwodnica poludniowa sciagnie ruch z Powstancow Warszawy i Batalionow Chlopskich oraz czesc wjezdzajacych do centrum i na przelot przez Przemyslowa, szczegolnie do i z Bialej, Tyczyna i Budziwoja.
W Kielnarowej dla tranzytu od skretu 878 na Blazowena na poludnie powinna byc prowadzona na wschod dalej prosto w rejon Albigowej i Lancuta jako duza obwodnica Lancuta zdejmujaca czesc ruchu z Lwowskiej i jej przedluzenia do Lancuta. Finansowanie z kasy wojewodzkiej i krajowej (to tereny poza Rzeszowem w zarzadzie drogowym Marszalka i GDDKiA).
G
Gość
W dniu 05.05.2017 o 20:18, bloger napisał:

mądralo mądrzący się na wszystkich forach ,niosę ci kaganek oświaty,aby oświecić cię .Hiszpanski chyba poznaleś podczas tygodniowych wczasów,maniana znaczy też coś krótkotrwałego ,tymczasowego.Odstawić maniane (jest to idiom)znaczy odstawić bubel, tandetę,albo do jutra,czyli coś tymczasowe.Odradzam korzystać z internetowego tłumacza,ponieważ jest to tłumaczenie maszynowe.DOdam ,że kiedys tłumaczyłem ci ten problem,ale podejrzewam ,że do ciebie szybciej dociera pismo obrazkowe

Dobra,dobra. Nie używaj słów,jeśli nie znasz ich znaczenia bo się ośmieszasz. Nie wiem,co i komu tłumaczyłeś,bo twoja wiedza jest bardzo utajniona i niewidoczna.

b
bloger
W dniu 05.05.2017 o 13:40, Gość napisał:

mañana /czyt.maniana/ z hiszpańskiego znaczy jutro. Nie używaj słów,jeśli nie rozumiesz ich znaczenia bo zamiast błysnąć znowu się ośmieszasz. Chyba,że musisz.   

mądralo mądrzący się na wszystkich forach ,niosę ci kaganek oświaty,aby oświecić cię .Hiszpanski chyba poznaleś podczas tygodniowych wczasów,maniana znaczy też coś krótkotrwałego ,tymczasowego.Odstawić maniane (jest to idiom)znaczy odstawić bubel, tandetę,albo do jutra,czyli coś tymczasowe.Odradzam korzystać z internetowego tłumacza,ponieważ jest to tłumaczenie maszynowe.DOdam ,że kiedys tłumaczyłem ci ten problem,ale podejrzewam ,że do ciebie szybciej dociera pismo obrazkowe

G
Gość
W dniu 05.05.2017 o 09:26, bloger napisał:

czy same krytyczne uwagi na forum,na temat tandety odstawionej przy układaniu płyt na 3Maja tez uważasz ,że to wiadomość z magla? Idz zobacz tą maniane i patrz pod nogi ,bo można wywinąć orła ,albo skręcić boleśnie nogę w kostce.

 

mañana /czyt.maniana/ z hiszpańskiego znaczy jutro. Nie używaj słów,jeśli nie rozumiesz ich znaczenia bo zamiast błysnąć znowu się ośmieszasz. Chyba,że musisz.

 
b
bloger
W dniu 24.04.2017 o 10:26, piter napisał:

Tylko że na takim forum można sobie wszelkie bzdury wypisywać ,zasłyszane min. w autobusach komunikacji miejskiej ,a tyś słyszała ,aja ci mówię ......!

czy same krytyczne uwagi na forum,na temat tandety odstawionej przy układaniu płyt na 3Maja tez uważasz ,że to wiadomość z magla? Idz zobacz tą maniane i patrz pod nogi ,bo można wywinąć orła ,albo skręcić boleśnie nogę w kostce.

g
gress333
W dniu 22.04.2017 o 08:14, j napisał:

nie zwracac uwagi na nich, nie dawac im kasy, BUDOWAC!!!!!!!!!

 


nie zwracac uwagi na nich, nie dawac im kasy, BUDOWAC!!!!!!!!!

POPIERAM !!! Budować gdyż w niedługim czasie Rzeszów będzie sparaliżowany komunikacyjnie !

W sumie już jest. Bardzo ciężko przejechać ul. Podkarpacką, Aleją Powstańców Warszawy....

a
adam
W dniu 26.04.2017 o 19:26, Gościówa napisał:

:D ani Kwaśniak ani Kwaśny ale Siwowska.

Która Siwowska z pierwszego czy drugiego rozdania.

M
Michał

Z innymi inwestycjami jest podobnie jak nowy remont ul.3 maja projekt firma z Jasła,bo już wszyscy z Jasła chcą robić interesy w Rzeszowie.Ciekawe kto był pośrednikiem.Firma która chyba wykonywała ul.Wywrockiego bez przetargu z aneksami teraz ma zlecenie na ul.3 maja.Czy też będą aneksy do umowy a o pracy i jakości wykonania tej inwestycji wypowiedzą się mieszkańcy jak połamią obcasy.Czy zadłużone miasto na 63,3% dochodów rocznych, gdzie wiele inwestycji niedokończonych, brakuje remontu ulic, a studzienki się zapadają mają prawo wydawać na inwestycję która można było jedynie zmodyfikować.,,,W cudzej torbie dziad  szczodry,,.

G
Gość

Polecam. Telewizje Idz Pod Prad

M
Marek

Mieszkańcy innych dzielnic nie są informowani,że jeśli miasto wyda 173 mln zł na tę inwestycję most na ponad 1000 metrów na Wisłoku który ma 30 metrów to inne ważniejsze wypadną na lata.Miasto realizuje inwestycje nie te potrzebne  mieszkańców ale te na  których można podobno dużo ugrać.Są w urzędzie pracownicy którzy mówią,że inwestycja jest podobno ustawiana pod wykonawcę który już realizował inwestycję mostową.Projekt miała realizować inna spółka projektrowa Promost,gdzie żona dyrektora była zatrudniona w MZD i brała udział w przygotowaniu nie tylko tej inwestycji.Za to że nowy dyrektor i niwy skąd konkursowy wybrał inną spółkę na złość firma Promost w ostatnim dniu złożyła wniosek do KIO o zablokowanie i złożyła uwagi do przeprowadzonego konkursu na przetarg projektowy.Jak się  zakończyło to chyba już pisały lokalne gazety,pani dostała awans i wylądowała w dziale inwestycji w UM Rzeszów.Czy tymi sprawami nie powinna zając się prokuratura z urzędu bo to ma znamiona ustawki jakich było więcej o czym był informowany były dyrektor MZD.Do MZD Rzeszów wracają na stołki dyrektorskie byli działacze partyjni z PZPR bo nudzi im się  chyba  na emeryturze.

a
aaa
W dniu 22.04.2017 o 10:26, Jan G. napisał:

A ja mieszkam przy bardzo ruchliwej ulicy Hetmańskiej (Obr. Stal.) już 45 lat i dożyłem sędziwego wieku (89 lat) będąc w doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej.Powtórzę cytat pewnego gościa z kolejki,który mówi,że minuta stresu to 10 dni krócej się żyje.Dorobkiewicze - opamiętajcie się!

Janie G. Ja urodziłem się przy ul. Obr. Stalingradu 13. Obecnie od 1999 w Budziwoju. Czy jestem dorobkiewiczem? To TF jest oszustem. 

r
real
W dniu 24.04.2017 o 10:26, piter napisał:

Tylko że na takim forum można sobie wszelkie bzdury wypisywać ,zasłyszane min. w autobusach komunikacji miejskiej ,a tyś słyszała ,aja ci mówię ......!

 


Tylko że na takim forum można sobie wszelkie bzdury wypisywać ,zasłyszane min. w autobusach komunikacji miejskiej ,a tyś słyszała ,aja ci mówię ......!

     

Oj Piter  mnie się zdaje, że jakby ktoś do Ciebie zapukał o 6 rano to Ty byś się mocno spocił.

Może się mylę. Żyj w naiwności.

g
gress333

Wniosek złożony o czasie - 2 inwestycje (obwodnica południowa i połączenie Lubelska-Warszawska) 

 

Info Gazeta Rzeszów

 

G
Gościówa

:D ani Kwaśniak ani Kwaśny ale Siwowska.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3