Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z biologii i chemii [PORADY, WIDEO]

Beata Terczyńska
Krystyna Baranowska
Porady wideo dotyczące matury z biologii i chemii.

Jutro - próbne arkusze z geografii na poziomie rozszerzonym, w piątek - z historii i wos.

Arkusze z egzaminów na poziomie rozszerzonym przygotowały Monika Kuczyńska i Krystyna Barszcz, nauczycielki z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.

Rozszerzoną biologię wybierają głównie uczniowie marzący o medycynie.

- Pokutuje pogląd, że biologii można się nauczyć na pamięć. Nieprawda. Biologia wymaga wiązania wiedzy z różnych dyscyplin nauki - mówi Monika Kuczyńska, nauczyciel biologii. - Dlatego to jeden z najtrudniejszych egzaminów.

Radzi, by zdający bardzo dokładnie czytali polecenia i ułożyli sobie logiczny ciąg prowadzący do rozwiązania. - Należy jedną informację z drugą wiązać tak, jak ogniwa w łańcuchu. W każdym poleceniu uczniowie spotkają się z kilkoma czynnościami do wykonania. Na przykład, by podali jakąś informację, a następnie ją uzasadnili.

Uczula, by nie poprzestawali tylko na jednej z tych czynności, bo odbije się to na punktacji. Podpowiada, by dla ułatwienia podkreśli sobie w pytaniu czasowniki. Radzi także, by stosowali tylko ustalone naukowo skróty, a nie tworzyli swoich.

Jak się przygotować do matury z biologii?

- Polecenia, które rokrocznie sprawiają trudność dotyczą projektowania doświadczeń. Uczeń musi się zachować troszkę jak naukowiec, by przewidzieć wynik. Musi umieć sformułować problem badawczy, poprowadzić tok myślenia do określonego spostrzeżenia i wyprowadzić wniosek. Młodzież najbardziej lubi genetykę i fizjologię człowieka, a najmniej botanikę.

Krystyna Barszcz dodaje, że doświadczenia to także bolączka zdających chemię, a często trafia się zadanie, by takowe zaprojektować.

- Jeżeli ktoś źle wybierze odczynniki, dalej siłą rzeczy wszystko idzie źle i traci się punkty. - Bardzo ważna jest uwaga, skupienie, odpowiadanie konkretnie na postawione pytania. Może się bowiem uczeń napracować, a zrobić drobny błąd, np. nie zamienić stężeń, czy temperatury ze stopni C na K i punkty uciekają - zwraca uwagę Krystyna Barszcz. - Tak samo, gdy zapomną o jednostkach.

Podpowiada, by po rozwiązaniu wszystkich zadań, jeszcze raz wszystko sprawdzić, a nie wychodzić z sali przed czasem.

POBIERZ arkusze z pytaniami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24