Próbny egzamin gimnazjalny 2012 test humanistyczny. ARKUSZE, PYTANIA

Beata Terczyńska
archiwum
Uczniowie trzecich klas są drugim rocznikiem zdającym egzamin gimnazjalny w nowej formule. Sprawdź arkusze pytań z próbnego egzaminu humanistycznego 2012.

Aby pomóc uczniom i nauczycielom w przygotowaniach do egzaminu, centralna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowały próbne zestawy zadań. Szkoły mogą, ale nie muszą brać udziału w ogólnopolskiej diagnozie zaplanowanej w połowie listopada. Większość się jednak zdecydowała.

Dziś uczniowie zdawać będą przedmioty humanistyczne - historię i wos oraz język polski. 14 listopada (środa) - przedmioty przyrodnicze oraz matematykę, a 15 listopada (czwartek) - języki obce nowożytne na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

- Ich prace ocenią nauczyciele z macierzystej szkoły, na podstawie szczegółowych kluczy odpowiedzi oraz schematów oceniania, które zostaną przekazane szkołom - mówi Artur Gałęski, p.o. dyr. CKE.

Egzaminy rozbite na części

Przypomnijmy, na czym polegają nowe zasady zdawania egzaminów. W części humanistycznej młodzież rozwiązuje odrębne zestawy zadań z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie, a w matematyczno - przyrodniczej - odrębne z matematyki i przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. W trzeciej części - język obcy albo tylko na poziomie podstawowym, albo na podstawowym i rozszerzonym.

Przed rokiem gimnazjaliści najgorzej poradzili sobie z matematyką. najtrudniejsze zadanie dotyczyło potęg. W części przyrodniczej mieli kłopot z zadaniem o dziedziczeniu barwy oczu.

- Tymczasem uczeń powinien rozumieć, co to jest recesywność i dominacja, i na tej podstawie określić genotyp matki i ojca oraz genotypy i fenotypy potomstwa - podsumowali egzaminatorzy.
Trudne było dla nich także zadanie polegające na określeniu wady wzroku i możliwości jej skorygowania.

Trzeba czytać ze zrozumieniem

W część z języka polskiego najwięcej kłopotów sprawiło zadanie sprawdzające, czy potrafią przeanalizować treść recenzji przedstawienia teatralnego i poprawnie odczytać intencje autora.
- Fakt, że znaczna część uczniów nie zdołała poprawnie rozwiązać tego zadania wskazuje, że trzeba doskonalić umiejętność czytania ze zrozumieniem różnych tekstów kultury.

Uczeń powinien mieć możliwość zapoznania się z różnymi stylami wypowiedzi. Warto w większym stopniu wykorzystywać na lekcjach różnorodne teksty publicystyczne i popularnonaukowe - takie wnioski nasunęły się egzaminatorom.

O dziwo, w części z historii i wos najwięcej trudności sprawiły zadania związane z chronologią historyczną.

Jeśli chodzi o egzamin językowy, gimnazjaliści dobrze poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i rozumienie tekstów pisanych.

Najlepsza dziesiątka

OKE w Krakowie podała nam dziesiątkę szkół z Podkarpacia z najlepszymi wynikami przed rokiem. Oto ona: Katolickie Gimnazjum Zgromadzenia Św. Michała Archanioła im. ks. Bronisława Markiewicza w Krośnie, Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu, Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie, Społeczne Gimnazjum im. Małego Księcia w Tarnobrzegu, Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, Gimnazjum Społeczne nr 1 w Rzeszowie, Społeczne Gimnazjum w Stalowej Woli, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia w Krośnie i Gimnazjum Salezjańskie w Przemyślu.

Próbny egzamin gimnazjalny 2012 - test humanistyczny. Sprawdź arkusze

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jenny

Kiedy podacie odpowiedzi ? ; )

Dodaj ogłoszenie