Proboszcz z Łańcuta: dajesz na kościół, podpisz kopertę

Andrzej Plęs
Kościół pw. św. Michała ma być sercem nowej parafii w Łańcucie
Kościół pw. św. Michała ma być sercem nowej parafii w Łańcucie Fot. Dariusz Danek
Wierni parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie oburzeni opuszczali kościół po niedzielnej mszy. Proboszcz ogłosił, że datki z kolędy mają być w kopertach podpisanych imieniem, nazwiskiem i numerem domu.

Wierni parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie oburzeni opuszczali kościół po niedzielnej mszy. Proboszcz ogłosił na niej, że datki z kolędy będą zbierane na dokończenie budowy świątyni św. Michała w Łańcucie. W kopertach, na których ma widnieć imię i nazwisko ofiarodawcy oraz numer domu.

Już za progiem kościoła zaczęły się pełne oburzenia szepty.

- To nowy proboszcz, jest u nas od pół roku, poprzedni nigdy nie występował z takim apelem - nie kryje oburzenia pani Krystyna. - Proboszcz ogłosił, że w połowie miasta będą kolędować księża i przyjmować "koperty" na spłatę zadłużenia budowanego kościoła. W drugiej połowie miasta po domach mają chodzić członkowie rady parafialnej, bo u nas kolęda odbywa się co dwa lata, i też będą zbierać "koperty" na ten cel.

Pół miliona do zapłaty

W ostatnim wydaniu gazetki parafialnej podana jest informacje, że "nasza parafia za wykonane jesienią prace ma do spłacenia ponad 500 tysięcy złotych długu."

- Wszyscy rozumiemy, że pieniądze na budowę kościoła są potrzebne, że budowę trzeba dokończyć, że potrzebna są wolne datki. Ale nie rozumiemy pośpiechu. Bo - dodaje pani Krystyna - ksiądz proboszcz na koniec stwierdził, że rozmawiał z arcybiskupem Józefem Michalikiem i ten wyraził się, że byłby bardzo zadowolony, gdyby już za rok w Łańcucie była oddzielna parafia. Dlaczego proboszcz podporządkowuje się decyzjom biskupa i chce tak olbrzymi kościół wykończyć w rok? - dziwi się pani Krystyna.

Wstyd dać mało

Wielu parafian bardziej jeszcze bulwersuje forma datków.

- Jeśli będę chciał dać, do dam anonimowo, ale nie można mnie zmuszać, żebym na kopercie pisał imię, nazwisko i numer domu - denerwuje się pan Tadeusz.

Jego żona emerytka ma inne zmartwienie: trzeba dokupić węgla na zimę, leki co miesiąc kosztują, emerytura licha, niewiele może dać i będzie wstyd, jeśli skromny datek opatrzony zostanie nazwiskiem jej i jej męża. Podobne odczucia miało wielu parafian, opuszczających w niedzielę łańcucki kościół.

Proboszcz: może popełniłem niezręczność

- Nikogo do niczego się nie zmusza. Kto chce, to tę ofiarę może złożyć - dziwi się oburzeniu parafian proboszcz, ks. Tadeusz Kocór. - Nie ma powodu robić z tego artykułów, chyba, że chcecie walczyć z chrześcijaństwem i Kościołem i tylko mieszać za wszelką cenę. Nikogo nie obraziłem, przedstawiłem sytuację i poprosiłem. A poprosiłem o nazwiska na kopertach po to, żeby ludzi zmobilizować. Ale mogę odwołać, gdyby to miało wywoływać negatywne reperkusje. Przyznam, że może popełniłem niezręczność, ale do głowy mi nie przyszło, że mój apel może zostać tak odebrany. Zwrócę uwagę na te reakcje i uspokoję parafian - obiecuje proboszcz.

Wideo

Komentarze 353

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kościół to zacofanie
Ten klecha wali o swojej grupie zawodowej, dlaczego dziwicie sie temu pospolstwu?, przeciez to sa tlumoki, niczego sie nie nauczyli, kosciol zawsze stal i stoi po stronie zacofania i zwyklej glupoty. Z rodziny zawsze najglupszy i niedorajda szedl na ksiedza. Nawet jezeli tacy wyjezdzaja jako towar exportowy do innych krajow, to ludzie tam szybko sie orietuja co to za zolko i spuszczaja takich na szczaw. Dlatego takie tumanstwo w Polsce moze takie glupoty plesc. XVII wiek.
w
wieżonco
W dniu 17.12.2018 o 16:37, Brzeszczot napisał:

To była groźba karalna. Teraz zaraz mnie tu przeproś, albo zgłaszam twoją groźbę gdzie trzeba. Anonimowy nie jesteś.

I ty, Brzeszczocie, co za wiersz ten

Pragniesz by skazac mnie na ciupę,

Iżem się stał świntuchów hersztem,

Pocałuj mnie teraz w dupę !...

B
Brzeszczot
W dniu 17.12.2018 o 12:20, wieżonco napisał:

A za co zostali powieszeni ci biskupi ?Za glowe czy za inne przestepstwa jakich sie dopuscili na Polsce i narodzie Polskim ?Wieksza hanbe zrobili dla Polski ci biskupi co zostali powieszeni jak ci co ich wieszali.Ciebie Brzeszczot tez wkrotce powiesimy tylko nie za glowe ale za jajca bo glowa jest bez mozgu, a jajcami grzeszysz.

To była groźba karalna. Teraz zaraz mnie tu przeproś, albo zgłaszam twoją groźbę gdzie trzeba. Anonimowy nie jesteś.
w
wieżonco
W dniu 17.12.2018 o 11:32, Gość napisał:

Następca Chrystusa na Ziemi,Ojciec Święty nie miał innego wyjścia. Otrzymał informacje z Polski,że rozwydrzona hołota kierująca się podszeptami szatana,w pijackim szale powiesiła kilku biskupów i kilkudziesięciu proboszczów. Ten bezprzykładny postępek pospólstwa przyczynił się do okrycia hańbą na lata sprawców i ich środowisk.   

A za co zostali powieszeni ci biskupi ?

Za glowe czy za inne przestepstwa jakich sie dopuscili na Polsce i narodzie Polskim ?

Wieksza hanbe zrobili dla Polski ci biskupi co zostali powieszeni jak ci co ich wieszali.

Ciebie Brzeszczot tez wkrotce powiesimy tylko nie za glowe ale za jajca bo glowa jest bez mozgu, a jajcami grzeszysz.

G
Gość
W dniu 17.12.2018 o 00:07, Kler to zdrajcy Polski napisał:

16 grudnia 1795 papież Pius VI ogłosił brewe potępiające insurekcję kościuszkowską, nazywając ją przedsięwzięciem bezbożnym.Watykan zawsze potępiał niepodległosciowe działania Polaków. Narrację zmienił w 1922 (4 lata po odzyskania niepodległości) kiedy uznał że skoro już ta Polska już istnieje, to może by coś z niej wydoił. I tak doi do dziś chociaż w 1939 roku Watykan zerwał konkordat z Polska instalując na ziemiach okupowanych przez hitlerowskie Niemcy niemieckich biskupów i stworzenie nowych diecezji już w Niemczech.

 

Następca Chrystusa na Ziemi,Ojciec Święty nie miał innego wyjścia. Otrzymał informacje z Polski,że rozwydrzona hołota kierująca się podszeptami szatana,w pijackim szale powiesiła kilku biskupów i kilkudziesięciu proboszczów. Ten bezprzykładny postępek pospólstwa przyczynił się do okrycia hańbą na lata sprawców i ich środowisk.

 
K
Kler to zdrajcy Polski
16 grudnia 1795 papież Pius VI ogłosił brewe potępiające insurekcję kościuszkowską, nazywając ją przedsięwzięciem bezbożnym.
Watykan zawsze potępiał niepodległosciowe działania Polaków. Narrację zmienił w 1922 (4 lata po odzyskania niepodległości) kiedy uznał że skoro już ta Polska już istnieje, to może by coś z niej wydoił. I tak doi do dziś chociaż w 1939 roku Watykan zerwał konkordat z Polska instalując na ziemiach okupowanych przez hitlerowskie Niemcy niemieckich biskupów i stworzenie nowych diecezji już w Niemczech.
K
Kler to zdrajcy Polski

Kościół katolicki i Watykan zwalczał Polskę i Polskość przez wieki. 

Oto kilka przykładów:

 

1/ rok 1791 - KONSTYTUCJA 3 MAJA. Kościół katolicki uznaje ją za ZAMACH STANU 

 

2/ rok 1792 - TARGOWICA. Prymas Polski i biskupi wzywają Rosję do interwencji w Polsce. 

 

3/ rok 1794 - Kościuszkowcy wieszają biskupów i księży zdrajców. Prymasowi Poniatowskiemu pozwalają wypić truciznę.

 

4/ rok 1832 - POWSTANIE LISTOPADOWE papież Grzegorz XVI potępia Polaków i powstanie 

 

5/ rok 1863 - POWSTANIE STYCZNIOWE papież Pius IX potępia Polaków i powstanie

 

6/  rok 1894 - papież Leon XII nakazuje polskim biskupom i wszystkim Polakom posłuszeństwo zaborcom.

 

7/ marzec 1919 - dopiero pod naciskiem państw zachodnich (USA, Wlk Brytania, Francja) Watykan uznaje polską niepodległość. Zajmuje mu to niemal 6 miesięcy.

 

8/ październik 1939 - Watykan ustanawia niemieckich biskupów na okupowanych ziemiach polskich, łamiąc tym konkordat z Polską.

 

m
mikt

"Wrogów" to kler sam sobie produkuje,aby mieć powód do głoszenia,że jest ciągle zagrożony. Tak się dzieje od samego początku pojawienia się chrześcijaństwa.

A
Anita

T


W roku 1917 masoneria na całym świecie obchodziła okrągły jubileusz dwustulecia istnienia organizacji. Wydarzenie to świętowali również wolnomularze w Rzymie.W październiku 1917 roku na ulicach Wiecznego Miasta zorganizowano regularną demonstrację pod znakiem Szatana. Jej uczestnicy niejako w reakcji na katolicyzm głosili otwarcie, że ukoronowaniem ich działań ma być panowanie diabła, a zwłaszcza jego panowanie na Watykanie. W trakcie jej trwania rozwinięto czarny sztandar giordano-brunistów przedstawiający postać Archanioła Michała, uchwyconą szponami Lucypera i powaloną na ziemię. Na jednym z transparentów widniał napis postulujący w formie imperatywu: „Szatan musi zapanować w Watykanie a papież będzie jego sługą”.

Potężne demonstracje antykatolickie zrobiły ogromne wrażenie na młodym Maksymilianie Kolbe,który w tym czasie studiował w Rzymie. W odpowiedzi na, jak pisał o. Kolbe: „coraz to bardziej jawne poczynania masonów i innych wrogów Kościoła Chrystusowego w samej stolicy chrześcijaństwa” 16 października 1917 roku siedmiu kleryków Międzynarodowego Kolegium Franciszkańskiego „Seraphicum” przy Via S. Teodoro 41F w Rzymie zawiązało pod przewodnictwem brata Maksymiliana związek Rycerstwo Niepokalanej lub też Milicja Niepokalanej.

tki wyklad ani chybi musiała dac taka z Rynku -------------opowiada o tym na lewo i prawo .ChybA biskup wizytujacy parafię to widział i co? Widocznie to jest zgodne z prawem Koscioła.

 

 

 

M
Michał
W dniu 24.04.2016 o 12:08, kitek napisał:

To nie żarty ale szczera prawda. Wkurzył tak facet spowiednika,że ten wyszedł z konfesjonału i mu przyłożył solidnie. Jakaś paniusia się wtrąciła, to też zarobiła kopa od wielebnego. Po tym wszystko wróciło do normy. 

 

NO I CO BEDZIESZ SIE UZALAL NAD KLERYKAMI? TY WIESZ LEPIEJ JAK PROWADZIĆ SEMINARIUM?HE HE HE HE OJ LUDZIE LUDZIE PUKNIJCIE SIE W TE WASZE PUSTE A ZAROZUMIALE GLOWY

Uciekles z Wariatkowa ze takie glupoty wypisujesz? KTO CO W TO UWIERZY ANTYKLERYKALE.

D
Dawid
W dniu 17.01.2017 o 23:03, 12 napisał:

WIELKI PROFESOR GNĘBIŁ KLERYKÓW I MAFIA MU DAŁA WAS GRATKI

NO I CO BEDZIESZ SIE UZALAL NAD KLERYKAMI? TY WIESZ LEPIEJ JAK PROWADZIĆ SEMINARIUM?HE HE HE HE OJ LUDZIE LUDZIE PUKNIJCIE SIE W TE WASZE PUSTE A ZAROZUMIALE GLOWY

A
Adam

I dobrze ze przyłozł sam bym dolozył. Musial być powod 

k
karakna
W dniu 24.04.2016 o 12:08, kitek napisał:

To nie żarty ale szczera prawda. Wkurzył tak facet spowiednika,że ten wyszedł z konfesjonału i mu przyłożył solidnie. Jakaś paniusia się wtrąciła, to też zarobiła kopa od wielebnego. Po tym wszystko wróciło do normy. 

No cóż powinni wiedzieć kto rządzi w Łańcucie i to ich nauczy;-)

12

WIELKI PROFESOR GNĘBIŁ KLERYKÓW I MAFIA MU DAŁA WAS GRATKI

k
kitek
W dniu 24.04.2016 o 11:55, Tomek napisał:

 Bitka podczas spowiedzi? Zartujesz ? 

 

To nie żarty ale szczera prawda. Wkurzył tak facet spowiednika,że ten wyszedł z konfesjonału i mu przyłożył solidnie. Jakaś paniusia się wtrąciła, to też zarobiła kopa od wielebnego. Po tym wszystko wróciło do normy.
 

Dodaj ogłoszenie