Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próchnica i zły stan zdrowia jamy ustnej zdecydowanie pogarszają funkcjonowanie naszego mózgu

Monika Góralska
Naukowcy przekonują, że aby cieszyć się zdrowiem mózgu, należy dbać o higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów mogą zapobiegać wielu chorobom całego organizmu.
Naukowcy przekonują, że aby cieszyć się zdrowiem mózgu, należy dbać o higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów mogą zapobiegać wielu chorobom całego organizmu. jarmoluk/pixabay.com
Zepsute zęby i brak higieny jamy ustnej mogą prowadzić nie tylko do próchnicy i bólu zębów, ale także do pogorszenia zdrowia mózgu i upośledzenia jego funkcji poznawczych.

Już kilkanaście lat temu badania udowodniły, że utrata zębów i choroby dziąseł są czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Teraz naukowcy z Yale School of Medicine w New Haven (USA) odkryli, że u osób, które mają predyspozycje genetyczne do złego stanu zdrowia jamy ustnej, występuje pogorszenie zdrowia mózgu.

Problem próchnicy dotyczy praktycznie każdego z nas. Jak wynika z raportu Ministerstwa Zdrowia podsumowującego badania z lat 2016-2020, próchnicę ma 99,9 proc. obywateli w wieku 35-44 lat i 80 proc. dzieci w wieku 6 lat. Ok. 20 procent osób nie posiada szczoteczki i pasty do zębów, co oznacza, że nie myje zębów wcale.

Nieleczona próchnica i spowodowany nią stan zapalny prowadzą nie tylko do bólu i utraty zębów, ale również mogą skutkować poważnymi chorobami nerek, żołądka i innych narządów. Bakterie próchnicowe i ich toksyny przedostają się ze śliną do układu pokarmowego. Mogą również trafić do krwiobiegu poprzez naczynia krwionośne obecne w zębie i doprowadzić do miażdżycy, chorób reumatycznych, a nawet zawału serca.

Mózg wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. W prawidłowym funkcjonowaniu mózgu może pomóc ograniczenie picia alkoholu lub całkowita rezygnacja, rzucenie palenia, kontrolowanie ciśnienia krwi i niedopuszczanie do nadciśnienia, przestrzeganie zdrowej diety i wystarczająca aktywność fizyczna. Na zdrowie mózgu oraz jego funkcje poznawcze wpływa także poziom stresu, jakiego doświadczamy na co dzień.

- Czynniki, które przyczyniają się do zdrowia mózgu, obejmują poziom składników odżywczych, a także poziom stresu i reakcję organizmu na ten stres. Stres to znacznie więcej niż tylko stres psychiczny lub emocjonalny. Brak równowagi cukru we krwi, brak wysokiej jakości snu, przeciążenie toksynami i trwający stan zapalny przyczyniają się do stresu w organizmie - powiedziała dr Lexi Watson, lekarz Institute for Functional Medicine w Waszyngtonie niezaangażowana w badanie.

Na zdrowie mózgu mają również duży wpływ inne czynniki, a wśród nich także stan zdrowia jamy ustnej.

- Wiemy już, że zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko udaru, ale nie wiedzieliśmy, czy wpływa on na zdrowie mózgu. Badanie zdrowia jamy ustnej jest szczególnie ważne, ponieważ jest to łatwo modyfikowalny czynnik ryzyka: każdy może skutecznie poprawić zdrowie jamy ustnej przy minimalnym nakładzie czasu i środków finansowych - wyjaśnił autor badania, dr Cyprien Rivier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24