Produkcja w zakładach drobiarskich Res Drob w Rzeszowie będzie ograniczona - zapowiadają urzędnicy

#Bartosz GubernatZaktualizowano 
Protestujący mieszkańcy osiedla 1000-lecia skarżą się, że coraz częściej sąsiedztwo zakładów drobiarskich jest nie do zniesienia, ze względu na hałas i smród, jakie płyną od strony firmy
Protestujący mieszkańcy osiedla 1000-lecia skarżą się, że coraz częściej sąsiedztwo zakładów drobiarskich jest nie do zniesienia, ze względu na hałas i smród, jakie płyną od strony firmy Bartosz Gubernat
Mieszkańcy osiedla 1000-lecia protestowali na ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa przeciwko działalności zakładów drobiarskich Res Drob przy ulicy Konopnickiej. - Mamy już dość smrodu, tak dłużej nie da się żyć - przekonywali.

Grupa rzeszowian z transparentami, na sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza pojawiła się po godzinie ósmej rano. Chcieli wziąć udział w dyskusji na temat dalszej działalności zakładu przetwórstwa drobiu, który od lat funkcjonuje po sąsiedzku z ich blokami. Skarżą się, że coraz częściej sąsiedztwo jest nie do zniesienia, ze względu na hałas i smród, jakie płyną od strony firmy.

Podczas sesji mieszkańcy i radni pytali o działania, jakie w tej sprawie może podjąć miasto. Wiceprezydent Rzeszowa, Andrzej Gutkowski przekonywał, że urzędnicy robią co w ich mocy, aby zmniejszyć uciążliwość zakładu.

- Niestety aktualnie obowiązujące prawo nie na wiele nam pozwala. Na nasze zlecenie w firmie pracował biegły, który określił, że podczyszczalnia ścieków nie jest wystarczająco wydajna i na tej podstawie nakażemy jeszcze w czerwcu ograniczyć dobowy limit uboju drobiu do 231 ton. To powinno w jakimś stopniu pomóc. Niestety w kwestii uciążliwego zapachu mamy na razie związane ręce - tłumaczył wiceprezydent Gutkowski.

Tadeusz Ferenc pisze do Mateusza Morawieckiego

Prezydent Tadeusz Ferenc zapewnił, że w pełni solidaryzuje się z mieszkańcami osiedla 1000-lecia. Aby im pomóc wysłał właśnie list do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Prosimy w nim o przyspieszenie prac nad tak zwaną ustawą antyodorową. To dokument, który jest niezbędny do podjęcia skutecznych działań w walce z uciążliwościami zapachowymi, powodowanymi przez zakłady produkcyjne - mówił Tadeusz Ferenc.

Miejscy urzędnicy wskazywali, że większe pole manewru w tej kwestii mają służby podległe wojewodzie. Zwrócili jednak uwagę, że kolejne kontrole przeprowadzone w firmie przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie wykazały większych uchybień, poza przekroczonymi normami hałasu.

- Niestety prace nad ustawą antyodorową nie zakończą się prędko. W miniony piątek rozmawiałem z ministrem środowiska i powiedział mi, ze będzie ona gotowa najwcześniej za rok, może półtora. Brakuje sprzętu, którym można mierzyć poziom zapachów i wyznaczyć jego normy - dodał Maciej Masłowski, poseł Kukiz’15, który uczestniczył w sesji.

Zakłady drobiarskie poza Rzeszowem?

Podczas obrad padło zapewnienie, że 2020 roku zakład drobiarski Res Drob wyniesie się poza Rzeszów. Taką deklarację jego szefowie mieli złożyć władzom miasta podczas jednego z ostatnich spotkań. Jednak ani mieszkańcy, ani poseł Masłowski w to nie wierzą.

- To zbyt wielki koszt, nie sądzę, aby firmie na tym zależało - powiedział poseł.

Smród z Res Drobu zatruwa ludziom życie od lat. I nic się ni...

Pani Dominika, przedstawicielka protestujących zwróciła uwagę, że mimo kolejnych rozmów i działań, problem pozostaje nierozwiązany.

- Owszem, spotkania w tej sprawie się odbywają, jednak tylko pojedynczy mieszkańcy są o nich informowani telefonicznie i w ostatniej chwili. Na osiedlu nie ma informacji, na stronie internetowej miasta także. Więc to nie są rozmowy z mieszkańcami w takiej formie, o jaką nam chodzi - skarżyła się radnym.

Dodała, że zmniejszenie produkcji w zakładzie Res Drob niewiele da, bo z aktualnych informacji wynika, że wynosi ona właśnie około 233 ton na dobę.

- Więc jeśli miasto chce teraz zmniejszyć produkcję do takiej ilości, to jest to działanie wyłącznie fasadowe. Bo do żadnego zmniejszenia faktycznie nie dojdzie - dodała.

WIDEO: Mycie ciężarówek w zakładach Res Drob

Wideo

Materiał oryginalny: Produkcja w zakładach drobiarskich Res Drob w Rzeszowie będzie ograniczona - zapowiadają urzędnicy - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
g
gosc

firma res-drob miała zakaz przetwurstwa drobiu do godziny 20:00 a nadto dalej smierdzi na osiedlu konopnickiej i jezdza tiry po godzinie 22:00 a ubojnia dalej trwa do godziny 23:OO

zgłoś
m
mateusz czwarty
W dniu 27.06.2018 o 18:23, racjonalizator napisał:

Dlaczego cały czas ktoś na tym forum podnosi kwestie tanich mieszkań w okolicy ubojni? Co to ma do rzeczy? Poprzednie, komunistyczne, władze miasta tak "nieomylnie" (zresztą te bieżące wydają się być równie "nieomylne") zadecydowały i tak jest. Nic tego nie zmieni. Ludzie tu kupują/wynajmują mieszkania i chcą tu mieszkać bo to jest CENTRUM miasta (ponoć "stolicy innowacji"). To nie mieszkańcy mają się dostosowywać do uciążliwego zakładu tylko właściciel zakładu MUSI się dostosować bo to on wywiera negatywny wpływ na nie swoje działki!!! Ktoś tu tęskni za komuną, która upadła właśnie przez takie pomysły!!! Komuna upadła i jej produkty też powinny razem z nią odejść na spoczynek. Ta ubojnia jest właśnie kwintesencją rozwiązań z tamtego okresu w którym władza nie liczyła się z człowiekiem i robiła co chciała.

 


Tylko że drzewiej za komuny problem by stanął na plenum KW PZPR i został rozwiązany w 5 minut a dzisiaj światem rządzi kasa i nikt nie chce jej wyłożyć o ile nie musi.

Prawo jest jakie jest i mamy sytuacje patową

zgłoś
r
racjonalizator

Dlaczego cały czas ktoś na tym forum podnosi kwestie tanich mieszkań w okolicy ubojni? Co to ma do rzeczy? Poprzednie, komunistyczne, władze miasta tak "nieomylnie" (zresztą te bieżące wydają się być równie "nieomylne") zadecydowały i tak jest. Nic tego nie zmieni. Ludzie tu kupują/wynajmują mieszkania i chcą tu mieszkać bo to jest CENTRUM miasta (ponoć "stolicy innowacji"). To nie mieszkańcy mają się dostosowywać do uciążliwego zakładu tylko właściciel zakładu MUSI się dostosować bo to on wywiera negatywny wpływ na nie swoje działki!!! Ktoś tu tęskni za komuną, która upadła właśnie przez takie pomysły!!! Komuna upadła i jej produkty też powinny razem z nią odejść na spoczynek. Ta ubojnia jest właśnie kwintesencją rozwiązań z tamtego okresu w którym władza nie liczyła się z człowiekiem i robiła co chciała.

 

zgłoś
k
konrad
A kto mówi o niszczeniu zakładu? Niezależnie od tego czy jest z Polski czy nie ma przestrzegać prawa i traktować swoich sąsiadów z szacunkiem. Jurkiewicz miał dwie możliwości - modernizację ubojni lub jej przeniesienie. Na modernizację jest zbyt skąpy lub po prostu nie da się jej zrobić w blisko 70 letnim rozpadającym się z zewnątrz zakładem. Przeniesienie ubojni na razie go nie interesuje bo może bezkarnie truć tysiące ludzi, którzy mogą co najwyżej liczyć na współczucie Ferenca i podległych mu władz okolicznych Osiedli.Przeniesienie zakładu jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem problemu.
Tylko to spore koszty.
Właściciel był pierwszy-gdy powstawał zaklad była wokół niego wytyczona 200 metrowa strefa ochronna.
To Ty niczym krowa przez miedze weszłeś mu w szkode.
Właściciel może czekać i nie wyskakiwać z kasy.
Ja jako podatnik też tego nie chce i cieszę się że wladze też tego nie chcą.
Najbardziej zainteresowany przeprowadzką wychodzi że jesteś Ty.
Zyskujesz podwójnie-pozbywasz się smrodu a twoje mieszkanie tanio kupione nagle zyskuje na wartości.
zgłoś
G
Gość
W dniu 26.06.2018 o 08:01, konrad napisał:

No tak zakład produkcyjny i do tego polski to trzeba go zniszczyć.A rozbudowywać schronisko dla zwierząt żeby ludzie zajęcie mieli.A żarło już nam z zachodu wiozą to głodni rzeszowianie nie będą może nie syci ale na wegetacje starczy.

A kto mówi o niszczeniu zakładu? Niezależnie od tego czy jest z Polski czy nie ma przestrzegać prawa i traktować swoich sąsiadów z szacunkiem. Jurkiewicz miał dwie możliwości - modernizację ubojni lub jej przeniesienie. Na modernizację jest zbyt skąpy lub po prostu nie da się jej zrobić w blisko 70 letnim rozpadającym się z zewnątrz zakładem. Przeniesienie ubojni na razie go nie interesuje bo może bezkarnie truć tysiące ludzi, którzy mogą co najwyżej liczyć na współczucie Ferenca i podległych mu władz okolicznych Osiedli.

zgłoś
k
konrad

No tak zakład produkcyjny i do tego polski to trzeba go zniszczyć.

A rozbudowywać schronisko dla zwierząt żeby ludzie zajęcie mieli.

A żarło już nam z zachodu wiozą to głodni rzeszowianie nie będą może nie syci ale na wegetacje starczy.

zgłoś
z
zxx

Co zrobil w tym wzgledzie gdy rzadzila przez 8 lat uwielbiana przez niego PO??

zgłoś
a
antyczub

Ale kotlecika z kurczaczka to sie wpie..dala?

zgłoś
G
Gość
W dniu 24.06.2018 o 19:52, Obserwator napisał:

Widziały gały co brały... kupując mieszkanie obok zakładu jest taniej, ale trzeba się liczyć z uciążliwością. Tak już jest.A jak zakład ma się modernizować to obniżce mu podatki, bo będzie działał na rzecz miasta.

Przez ostatnie kilkanaście lat ubojnia dostatecznie dużo zarobiła na rujnowaniu zdrowia kilku tysięcy mieszkańców okolicznych osiedli. Powinno być ją stać na wybudowanie kilku nowych zakładów nie mówiąc już o modernizacji tego istniejącego. Podatki i czynsze to powinny być obniżone mieszkańcom w ramach rekompensaty przez władze ich nieudolnego od lat rozwiązywania sprawy "śmierdzącego problemu".

zgłoś
k
konrad

Na staromieściu drzewiej była mleczarnia, zakłady mięsne , wojewódzka lecznica weterynaryjna a nawet niedaleko bakutil i nikomu to nie przeskadzało bo i sami mieszkańcy staromieścia świnie i krowy mieli.

zgłoś
O
Obserwator

Widziały gały co brały... kupując mieszkanie obok zakładu jest taniej, ale trzeba się liczyć z uciążliwością. Tak już jest.A jak zakład ma się modernizować to obniżce mu podatki, bo będzie działał na rzecz miasta.

zgłoś
G
Gość
W dniu 24.06.2018 o 12:13, Barabasz napisał:

Zakład był wcześniej bloki później. Trzeba było kupić sobie mieszkanie w innej części miasta, a nie teraz lamentowac. Res Drob to zaklad który daje ludziom prace. Mam nadzieję ze dalej będzie funkcjonował mimo pokrzykiwań kilku pieniaczy.

Tak. Zakład był wcześniej, ale nikt nigdy nie zakładał, że będzie przerabiał 500 ton kurczaków dziennie!!! Zakład może sobie istnieć nadal jak zostanie zmodernizowany do współczesnych realiów. Nikt nie ma prawa prowadzić na swojej posesji jakiejkolwiek działalności mającej wpływ na sąsiadów!!!

zgłoś
B
Barabasz

Zakład był wcześniej bloki później. Trzeba było kupić sobie mieszkanie w innej części miasta, a nie teraz lamentowac. Res Drob to zaklad który daje ludziom prace. Mam nadzieję ze dalej będzie funkcjonował mimo pokrzykiwań kilku pieniaczy.

zgłoś
S
Srukuewicz

Kto komu kazał budować miasto wokół zakładu? Rzeszów wypad stąd!

zgłoś
m
mieszkaniec z Kmity
W dniu 22.06.2018 o 18:53, Alicja napisał:

Pan Jurkiewicz który nabył podupadającą ubojnię i przerób zwiększył się kilkadziesiątkrotnie pojawił się znacznie później niż bloki, więc WYPAD z osiedla :)Zresztą za tą familią smród ciągnie się nie tylko z Res Drobu więc w sumie to nie dziwne że z ich ubojni strasznie śmierdzi.

Ubojnia byla NAJPIERW a bloki zaczeto budowac dopiero w latach 60-tych.

Prosze zglosic sie z pretensjami do tej osoby ktora wydala zezwolenie na budowe Osiedla i odczepic sie od osoby zarzadzajacej ubojnia.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3