Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Andrzej Maczek, syn gen. Stanisława Maczka odwiedzi Przemyśl. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym mieście [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu znajduje się grób matki gen. Stanisława Maczka, Anny z Czernych Maczkowej.
Na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu znajduje się grób matki gen. Stanisława Maczka, Anny z Czernych Maczkowej. Norbert Ziętal
Prof. Andrzej Maczek przyjedzie do Przemyśla. Będzie pierwszy raz w tym mieście. M.in. odwiedzi grób swojej babci, Anny Maczek - Czerny, która zmarła w październiku 1939 r. i jest pochowana na przemyskim Cmentarzu Zasańskim.

Prof. Andrzej Maczek, na stałe mieszkający w Wielkiej Brytanii, przyjedzie do Przemyśla. Będzie pierwszy raz w tym mieście.

Prof. Maczek w lipcu przyjedzie na zaproszenie Janusza Galiczyńskiego, który od kilku miesięcy jest z nim w kontakcie.

- Trudno było dotrzeć do profesora, ale udało się. Będzie to doskonała okazja do przybliżenia Polakom i przemyślanom postaci wielkiego człowieka, jakim był gen. Stanisław Maczek. Niewielu mieszkańców Przemyśla wie, że na cmentarzu na Zasaniu jest grób matki generała, pani Anny z Czernych Maczkowej - mówi Janusz Galiczyński.

- Pierwszy raz będę w Przemyślu - mówi Nowinom prof. Andrzej Maczek. - Chcę odwiedzić i uczcić grób mojej babci i znajdujący się na tym cmentarzu pomnik rozstrzelanych bohaterów Przemyśla. Zależy mi na odwiedzeniu Lwowa i innych miejsca,w których mój ojciec wyrósł i się kształcił - dodaje prof. Maczek.

W Żurawicy koło Przemyśla znajduje się 1 batalion czołgów. Jednostka kultywuje tradycje związane z wojskami pancernymi Stanisława Maczka.

Prof. Maczek aktywnie promuje Polskę i polski udział w II wojnie światowej oraz swojego ojca, gen. Stanisława Maczka. Generał pochowany jest na wojennym cmentarzu w Bredzie w Holandii.

Gen. Stanisław Maczek to jeden z legendarnych dowódców polskich sił zbrojnych na Zachodzie, w czasie II wojny światowej. Dowodził 1 Dywizją Pancerną. Wyzwalał spod okupacji niemieckiej tereny w Holandii i Belgii. Walki Za to, miejscowa ludność jest mu do dzisiaj wdzięczna. Tym bardziej, że dzięki odpowiedniej taktyce walki, udało się ochronić miasta od większych zniszczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24