Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Jarosław Sęp, prorektor PRz: Podkarpacie powinno się specjalizować w zastosowaniu wodoru w lotnictwie

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Prof. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem.
Prof. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem. Archiwum PRz
- Doliny wodorowe muszą wybrać swoje specjalizacje i nie powinny ze sobą konkurować - mówi prof. Jarosław Sęp. - Potencjał Podkarpacia to specjalizacja dotycząca zastosowania wodoru w lotnictwie, w tym także projektowanie i wytwarzanie instalacji doprowadzających wodór na lotniska.

Końcem maja w Rzeszowie przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, ludzie biznesu, a także reprezentanci uczelni wyższych z regionu podpisali deklarację o utworzeniu Doliny Wodorowej. Obecnie trwa proces organizowania się i instytucjonalizowania tego przedsięwzięcia.

O tym czym są doliny wodorowe, w tym także Podkarpacka Dolina Wodorowa mowa jest w najnowszym podcaście z cyklu Polityka – Gospodarka – Klimat Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza. Gościem jest prof. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem.

Naukowiec wyjaśnia czym powinny być i czym nie powinny być „doliny wodorowe”. Prof. Jarosław Sęp próbuje też określić rolę uczelni w tego typu porozumieniach, a także szerzej, w rozwoju i we wdrożeniach rozwiązań opartych na wodorze.

- Wszystkie doliny wodorowe muszą wybrać swoje specjalizacje, nie powinny ze sobą konkurować - mówi prof. Jarosław Sęp. - Potencjał Podkarpacia to specjalizacja dotycząca zastosowania wodoru w lotnictwie, w tym także projektowanie i wytwarzanie instalacji doprowadzających wodór na lotniska.

Profesor Sęp tłumaczy, że oprócz prac organizacyjnych, nakładów finansowych, konieczne jest rozwiązanie wielu problemów o charakterze badawczym, np. przechowywanie wodoru. - Czy robić to w butlach czy z wykorzystaniem instalacji kriogenicznych? – pyta naukowiec.

- To sposoby niebezpieczne i nieefektywne. Konieczne są inne rozwiązania, ale jeszcze ich nie ma. Ważne są też zadania stojące przed inżynierią materiałową. Wodór będzie wymagał odpowiednich materiałów, zapewniających wytrzymałość przy przechowaniu i odporność na chemiczną agresywność tego pierwiastka.

Dolina Wodorowa - współpraca nauki z gospodarką

Tematyka prezentowana i omawiana w podcastach zostanie również poruszona na VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się 13-14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Więcej informacji o Konferencji: www.instytutpe.pl/konferencja2021

Konferencja został objęta patronatem medialnym przez wiele redakcji, w tym Nowiny i portal Nowiny24. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in.: Prezes Rady Ministrów, Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Edukacji i Nauki, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Marszałek Woj. Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Rzeszowa, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24