Prof. PRz Mariusz Ruszel: Dyskutowaliśmy o energetyce odnawialnej, atomie, wodorze, o gazie i nowych technologiach

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie.
Dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. Archiwum PRz
Rozmowa m.in. o wyzwaniach energetycznych wobec Polski i Unii Europejskiej z doktorem hab. MARIUSZEM RUSZELEM, profesorem Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza i prezesem Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie.

Jest pan pomysłodawcą cyklu konferencji Bezpieczeństwo Energetyczne. Dlaczego właśnie ten rodzaj bezpieczeństwa jest tak ważny?

Obecnie bezpieczeństwo energetyczne jest niezwykle ważne nie tylko dla Polski, ale również dla całej Unii Europejskiej. Interesujące są zwłaszcza trendy i różne aspekty bezpieczeństwa energetycznego w skali globalnej, w tym oczywiście europejskiej i sytuacji naszego kraju. Chcieliśmy poprzez wymianę myśli zbadać lepiej te obszary, dzięki którym Polska jest w stanie zbudować stabilne bezpieczeństwo energetyczne wykorzystując posiadane przewagi konkurencyjne.

Jakie były główne założenia tegorocznej VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”?

Tegoroczna tematyka skoncentrowana została wokół transformacji energetycznej, która czeka Polskę w najbliższych latach. Dlatego dyskutowaliśmy o energetyce jądrowej, wykorzystaniu wodoru, a także o gazie jako paliwie pomostowym, energetyce odnawialnej, nowych technologiach i rozbudowie infrastruktury energetycznej. Omawialiśmy także sprawy bezpieczeństwa cybernetycznego w obszarze Morza Bałtyckiego oraz polityki informacyjnej, która ma też silne oddziaływanie na bezpieczeństwo energetyczne.

W tym roku po raz pierwszy partnerem naszej konferencji był Pion Dyplomacji Publicznej NATO, co przyczyniło się do obecności przedstawicieli sojuszu północnoatlantyckiego w panelach, a to ułatwiło nam zaproszenie profesorów i ekspertów z najważniejszych ośrodków akademickich na świecie.

Kto znalazł się w gronie najważniejszych uczestników tej konferencji odbywającej się nie tylko w Rzeszowie, ale też w sieci?

Uczestnikami byli znakomici przedstawiciele administracji publicznej, biznesu i nauki – łącznie kilkaset osób obecnych zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie.

Ważnym gościem był Theodor J. Garrish ze Stanów Zjednoczonych, który przez wiele lat pracował w administracji rządowej u różnych prezydentów, a także był menedżerem działających globalnie amerykańskich firmach z sektora energetycznego.

Nie wyobrażaliśmy sobie, by nowy wiceminister nie zabrał głosu na naszej konferencji, nie wyobrażali sobie tego też uczestnicy konferencji. Szybko skontaktowaliśmy się z panem Karolem Rabendą, który zgodził się wystąpić. Wiceminister rozwiał wątpliwości i zapewnił, że rządowe plany są aktualne i będą kontynuowane.

Udział w konferencji wzięli również m.in.:

  • dr Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej,
  • Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,
  • dr hab. Marcin Warchoł, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości,
  • David van Weel, Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa,
  • dr Bryan Wells, Przewodniczący Rady Naukowo-Technologicznej NATO,
  • Can Ögütcü, Political and Security Analysis Group, Comprehensive Crisis and Operations Management Centre, NATO SHAPE,
  • Szymon Byliński, Dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
  • dr hab. Leszek Jesień, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne,
  • Dawid Cycoń, Prezes Zarządu, współzałożyciel ML System S.A.

Czy można już krótko podsumować dotychczasowe efekty i rezultaty tej konferencji?

Konferencja jeszcze trwa (rozmawiamy we wtorek, w trakcie drugiego dnia tego wydarzenia dop. JL) i w sumie zgromadziła ona ponad 190 prelegentów oraz uczestników sesji posterowej, w tym ponad 20 z zagranicy. Rozstrzygnięty został także Ogólnopolski Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Laureatem nagrody głównej została gmina Przywidz (województwo pomorskie). Kolejne miejsca zajęły: Potęgowo (województwo pomorskie) oraz Sopot (województwo pomorskie).

Kapituła Konkursu przyznała wyróżnienia w poszczególnych obszarach:

· Inwestor Roku – Potęgowo (województwo pomorskie),

· Innowator Roku - Rzeszów (województwo podkarpackie),

· Propagator Wiedzy o Energii Roku – Lubartów (województwo lubelskie).

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie