Prof. Sylwester Czopek do unikających szczepień: Czy przysłowiowy „dr Google” lub kolega są większymi autorytetami niż naukowcy

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Prof. Sylwester Czopek, rektor UR wygłosił mocne przemówienie podczas inauguracji roku akademickiego. Nie może pogodzic się z tym, że bzury o koronawirusie są dla wielu ludzi, zwłaszcza na Podkarpaciu, istotniejsze niz opinie naukowców
Prof. Sylwester Czopek, rektor UR wygłosił mocne przemówienie podczas inauguracji roku akademickiego. Nie może pogodzic się z tym, że bzury o koronawirusie są dla wielu ludzi, zwłaszcza na Podkarpaciu, istotniejsze niz opinie naukowców Krzysztof Kapica
Większość społeczeństwa Podkarpacia i całej wschodniej Polski zakwestionowała zasadność szczepień. Podobnie jest także w naszej uczelni. To musi budzić niepokój w obliczu zwiększających się z tygodnia na tydzień wskaźników nowych zakażeń. Prowokuje pytanie, czy aby nie jest to nasza porażka jako nauczycieli akademickich? Okazuje się bowiem, że zaufanie do nauki i akceptacja naukowych poglądów znajduje się w wyraźnej opozycji do wiedzy czerpanej z innych źródeł niż ta zdobywana ex cathedra w aulach uniwersyteckich. Czy przysłowiowy „dr Google”, bądź kolega, znajomy są większymi autorytetami niż naukowcy z wieloletnią, udokumentowaną i sprawdzoną wiedzą? Chciałbym się mylić w tej kwestii, ale z pewnością jest to sprawa nad którą musimy się poważnie zastanowić - podczas dzisiejszej inauguracji roku akademickiego mówił prof. Sylwester Czopek, rektor UR.

- Jubileuszowy rok działalności 2020/2021 otwieraliśmy z nadziejami, że pozwoli on na powrót do całkowitej „normalności” w działalności uczelni, zwłaszcza w zakresie kształcenia. Zostaliśmy jednak już po dwóch tygodniach ponownie zamknięci w swoich domach, które stały się naszymi gabinetami, pracowniami i salami dydaktycznymi - przypomniał rektor uniwersytetu.

- Tym razem lockdown, związany z wirusem SARS-Cov-2, trwał niestety prawie cały rok akademicki. Był to bardzo trudny okres dla nas wszystkich – nauczycieli akademickich, administracji i obsługi, doktorantów i studentów. Korzystając z przynależnej nam autonomii, tak organizowaliśmy pracę i kształcenie, aby maksymalnie minimalizować straty. ,Mam tu na myśli, np. poziom kształcenia. Wielką ulgą był powrót do „prawie-normalności” w ostatnich tygodniach, ale już dziś stoimy przed poważną groźbą odwrócenia tej sytuacji. W pierwszych miesiącach 2021 roku żyliśmy nadzieją, że pojawienie się i upowszechnienie szczepionek przeciwko zabójczemu wirusowi uzdrowi sytuację. Tak się jednak nie stało, bowiem większość społeczeństwa Podkarpacia i całej wschodniej Polski zakwestionowała zasadność szczepień - ubolewał prof. Sylwester Czopek.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z INAUGURACJI:

Uniwersytet Rzeszowski uroczyście zaingurował nowy rok akademicki 2021-2022.

Uniwersytet Rzeszowski uroczyście zaingurował nowy rok akade...

Zwracał uwagę, że podobnie jest także na UR.

- To musi budzić niepokój w obliczu zwiększających się z tygodnia na tydzień wskaźników nowych zakażeń. Prowokuje pytanie, czy aby nie jest to nasza porażka jako nauczycieli akademickich? Okazuje się bowiem, że zaufanie do nauki i akceptacja naukowych poglądów znajduje się w wyraźnej opozycji do wiedzy czerpanej z innych źródeł niż ta zdobywana ex cathedra w aulach uniwersyteckich. Czy przysłowiowy „dr Google”, bądź kolega, znajomy są większymi autorytetami niż naukowcy z wieloletnią, udokumentowaną i sprawdzoną wiedzą? Chciałbym się mylić w tej kwestii, ale z pewnością jest to sprawa nad którą musimy się poważnie zastanowić.

Podkreślał, że pomimo anormalnej sytuacji w minionym roku akademickim udało się zamknąć kilka ważnych inwestycji, inne znacznie zaawansować, rozpocząć lub przygotować.

- Za najważniejsze trzeba uznać porozumienie podpisane przez rektora uniwersytetu i marszałka województwa przy kontrasygnacie ministra zdrowia, ministra edukacji i nauki oraz wojewody podkarpackiego. Dotyczyło ono przejęcia w najbliższym czasie przez uczelnię Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 i jego rozbudowy o nowy zespół obiektów na terenie gminy Świlcza, co w skrócie oznacza budowę nowego szpitala uniwersyteckiego - przypomniał rektor.

We wrześniu pierwszym 96 absolwentom kierunku lekarskiego wręczono dyplomy ukończenia studiów.

- Te dwie informacje można odczytywać łącznie. Uniwersytet nie tylko kształci przyszłych lekarzy, ale zabiega, by ich zawodowa działalność i rozwój naukowy znalazły godne miejsce - zwracał uwagę prof. Czopek..

Dodał, że Senat podjął wiele ważnych uchwał, z których 6 ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju uczelni. Pierwsze dwie dotyczą zakończonych inwestycji i powołania dwóch nowych jednostek: Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych i Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego. Kolejna łączy się z perspektywicznym planem budowy Kampusu dla Kolegium Nauk Społecznych.

Mówił też, że pomimo trudności, nowy rok akademicki rozpoczynają z pewnymi nadziejami.

- Mamy więcej studentów. W rekrutacji na 58 kierunków studiów wzięły udział 17 193 osoby, z których przyjęto 6385, co oznacza wzrost o ponad tysiąc. Tym samym liczba studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego wynosi 16 867 i jest najwyższa od kilku lat. W skali Podkarpacia, zajmujemy pod tym względem niekwestionowaną pozycję lidera. Musimy teraz tę zmianę ilościową przekuć w zwiększoną efektywność dydaktyczną, aby poziom absolwentów kończących studia był jak najwyższy.

CZYTAJ TEŻ: Uniwersytet Rzeszowski ma już 20 lat! Udało sie otworzyć kierunek lekarski, czas na Szpital Uniwersytecki

Studentom życzył, aby udało się im bezstresowo wejść do społeczności akademickiej.

- Chcielibyśmy móc przekazywać najnowszą i najlepszą wiedzę. Prowadzić z wami dyskusje, wyjaśniać, odpowiadać na pytania, a także wdrażać do badań naukowych. Taki powinien być model kształcenia uniwersyteckiego, który musiał być przez ostatnie dwa lata ograniczony. Bardzo tego potrzebujemy, tego potrzebuje cała nasza Alma Mater. Niech studiowanie w Uniwersytecie Rzeszowskim będzie dla Was satysfakcjonujące, spełni oczekiwania i będzie radosną przygodą życia, zgodnie ze słowami tradycyjnej, średniowiecznej pieśni studenckiej.

ZOBACZ TEŻ:

2017 r. , Rzeszów. Jan Miodek, nadanie tytylu doctora honoris causa.

Najważniejsze momenty z życia Uniwersytetu Rzeszowskiego świ...

Domowe syropy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie