NOWINY24
  POPULARNE

  To czytają inni

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To czytają inni

  • 11 listopada handel bazarowy w Rzeszowie kwitł
  • Na obwodnicy Radymna zderzyły się 3 osobówki i TIR
  • Podkarpackie odzywki czyli przezwiska w gwarze

  Prof. Sylwester Czopek nowym rektorem Uniwersytetu...

  Prof. Sylwester Czopek nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego

  kum / beta

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Prof. Sylwester Czopek: mój cel jako rektora - poprawa wizerunku uniwersytetu, nacisk na badania naukowe

  Prof. Sylwester Czopek: mój cel jako rektora - poprawa wizerunku uniwersytetu, nacisk na badania naukowe ©Bartosz Frydrych

  Dziś na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyły się wybory rektora. Został nim prof. Sylwester Czopek.
  Prof. Sylwester Czopek: mój cel jako rektora - poprawa wizerunku uniwersytetu, nacisk na badania naukowe

  Prof. Sylwester Czopek: mój cel jako rektora - poprawa wizerunku uniwersytetu, nacisk na badania naukowe ©Bartosz Frydrych

  146 elektorów wybierało dzisiaj rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego na lata 2016 - 2020. Startowało dwóch kandydatów.

  - Na prof. Sylwestra Czopka (obecnie p.o. rektora zagłosowało 111 osób, na prof. UR, Czesława Puchalskiego (prorektora ds. rozwoju) - 34. Jedna osoba zakreśliła oba nazwiska, więc jej głos się nie liczył - informuje Paweł Grata, przewodniczący komisji wyborczej UR.

  Sylwester Czopek został następcą rektora prof.
  Aleksandra Bobko, (obecnie wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego). Wczorajsze spotkanie z dziennikarzami zaczął od podziękowań prof. Puchalskiemu za rzeczową kampanię z troską o przyszłość uniwersytetu.

  - Zasługi prorektora w zakresie budowania infrastruktury i wyposażania laboratoriów są niepodważalne - podkreślał Czopek.

  Dodał, że najważniejsze zadanie, jakie czeka Uniwersytet Rzeszowski, to poprawa jakości i efektywności naukowej, mierzonej wszelkimi możliwymi wskaźnikami, czyli zwiększeniem: uprawnień akademickich, dobrych publikacji, zdobywania grantów, współpracy z gospodarką. Mówił o kulturotwórczej misji UR.

  - Trzeba będzie wzmacniać kierunek lekarski, doposażać wydział, ale też troszczyć się o poziom merytoryczny i naukowy związanej z nim kadry akademickiej - zapowiedział nowy rektor.

  UR będzie wnioskował do ministerstwa zdrowia o zwiększenie limitu miejsc na kierunku lekarskim z 60 do 75, zarówno na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne.

  8 kwietnia kolegium elektorów wybierze prorektorów zaproponowanych przez rektora - elekta. Prof. Czopek dzisiaj nie zdradził, kogo widzi na tym stanowisku.

  - Jedynym kryterium, które będę stosował jest wizja rozumienia uniwersytetu podobna do mojej oraz dotychczasowe osiągnięcia.

  Sylwester Czopek z wykształcenia jest archeologiem, absolwentem UMCS w Lublinie. W 1996 r. uzyskał habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2003 został profesorem tytularnym.

  - W pracach badawczych jestem związany z regionem Polski południowo - wschodniej już od początku kariery zawodowej - zaznaczył.

  Ta rozpoczęła się w 1981 r. od pracy w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie (kierował nim w latach 1991-2008).

  - W momencie, kiedy pojawiła się możliwości rozwoju bardziej akademickiego rzeszowskiej archeologii, utworzyliśmy Instytut Archeologii. Najpierw w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a później w Uniwersytecie Rzeszowskim, który bardzo szybko dostał uprawnienia doktorskie i habilitacyjne mówi prof. Sylwester Czopek.

  Prywatnie, lubi muzykę, książki, historię. Jest kibicem rzeszowskiego żużla, chodzi po górach, jeździ na rowerze, gra w tenisa, w brydża.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SELFIE.COM.PL w listopadzie w Rzeszowie!

  SELFIE.COM.PL w listopadzie w Rzeszowie!