Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Czesław Kłak z Rzeszowa został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Stanu

Beata Terczyńska
Krystyna Baranowska
Prof. Czesław Kłak, dziekan - dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA - Rzeszowskiej Szkoły Wyższej został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Stanu.

Za kandydaturą Kłaka głosowało 254 posłów, przeciw było 142, 16 wstrzymało się od głosu.

Prof. Czesław P. Kłak urodził się w 1981 roku w Rzeszowie. W roku 2003 ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia na kierunku prawo w trybie indywidualnym. W 2005 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych (Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie). W 2012 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Pisaliśmy, że gdy jego rówieśnicy potrzebowali pięciu lat na studia, on już po trzech został magistrem. Mając zaledwie 24 lata otrzymał dyplom doktora nauk prawnych. Ten artykuł przeczytasz tu: Brawo, panie doktorze!

Odbył także aplikację prokuratorską oraz złożył z wynikiem bardzo dobrym egzamin prokuratorski i w latach 2008-2011 wykonywał zawód prokuratora.

Obecnie prof. nadzw. dr hab. Czesław P. Kłak pełni funkcję dziekana - dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa oraz kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kryminalistyki i Kryminologii w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Jest specjalistą w dziedzinach prawa karnego, postępowania karnego, kryminalistyki, kryminologii, ochrony praw człowieka i prawnych aspektów bezpieczeństwa wewnętrznego. Jest autorem ponad 140 publikacji naukowych, w tym dwóch monografii autorskich, artykułów naukowych i glos do orzeczeń sądowych. Prowadzi m.in. badania naukowe dotyczące przewlekłości postępowania, a także związane z problematyką penitencjarną.

Prof. Kłak prowadzi również działalność ekspercką:
- jest członkiem komisji ds. przeglądu regulacji prawnych dotyczących rejestrów Centrum Naukowego Fundacji na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego;
- był członkiem zespołu ekspertów zewnętrznych Narodowego Centrum Nauki w dziale Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce;
- był członkiem Rady Naukowej II Kongresu Nauk Sądowych; jest członkiem Rady Polityki Penitencjarnej przy Ministrze Sprawiedliwości (kadencja 2015-2019);
- był ekspertem w Panelu Ekspertów Najwyższej Izby Kontroli nt. walki z rynkiem dopalaczy;
- był ekspertem w Panelu Ekspertów Najwyższej Izby Kontroli nt. zatrudnienia skazanych;
- jest członkiem Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w Rzeszowie;
- jest wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Kancelarii AXELO Ostrowski Domagaiski i Wspólnicy sp. k.;
- był członkiem Rady Programowej XX Konferencji naukowej Techniczne aspekty przestępczości teleinformatycznej;
- jest przewodniczącym Rady Naukowej kwartalnika „Przegląd Więziennictwa Polskiego";
- jest ekspertem zewnętrznym zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości do spraw zapobiegania przestępstwom wynikającym z nienawiści religijnej i rasowej;
- jest wiceprzewodniczącym zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości do opracowania projektu zmian przepisów prawa karnego wykonawczego,
- jest członkiem Komisji Egzaminacyjnej do spraw przeprowadzenia egzaminów konkursowego i komorniczego obejmującej obszar właściwości izb Komorniczych w Krakowie i w Rzeszowie.

Autor licznych opinii prawnych, w tym sporządzonych na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości i Biura Analiz Sejmowych.

Prof. Czesław Kłak jest także członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. członkiem Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii; Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego; Polskiego Towarzystwa Badali Poligraficznych - gdzie pełni funkcję członka Komitetu Naukowego; Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (ILA - Grupa Polska) oraz Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

Do jego zainteresowań należą historia nowożytna Polski i powszechna (XVI – XVIII), stosunki polsko - tureckie w XVI - XVII w., stosunki polsko - szwedzkie w XVII w., stosunki państwo - Kościół w dobie nowożytnej, polityka zagraniczna Polski w XVI - XVII w., historia nowożytnej Francji, historia Turcji (XVI - XVIII w.).

Zobacz też naszą rozmowę z Czesławem Kłakiem:

Kto naprawdę był Wampirem z Zagłębia? [Cz. I]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24