Prognoza pogody na 2012 rok. Sprawdź jak będzie na...

  Prognoza pogody na 2012 rok. Sprawdź jak będzie na Podkarpaciu

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Prognoza pogody na 2012 rok. Sprawdź jak będzie na Podkarpaciu
  Kto marzy o słonecznym urlopie na Podkarpaciu, powinien go planować na drugą połowę lata. Znów będziemy narzekać na deszczową wiosnę. a zimą, że mało śniegu. Tak wynika ze staropolskiej prognozy pogody dla Podkarpacia.
  Prognoza pogody na 2012 rok. Sprawdź jak będzie na Podkarpaciu
  Tradycyjnie, w ostatnich dwóch tygodniach grudnia, "metodą św. Łucji" prognozowaliśmy pogodę na 2012 rok.

  Tak przez stulecia postępowali nasi przodkowie. Obserwowali dwanaście kolejnych dni od 13 grudnia, czyli św. Łucji do Wigilii, czyli 24 grudnia.

  Każdy dzień odpowiada kolejnemu miesiącowi nowego roku. Pod uwagę bierze się temperaturę, opady, zachmurzenie, siłę i kierunek wiatrów. Następnie na podstawie tych danych przewiduje przyszłoroczną pogodę.

  Prognoza na 2011 była trafna

  Jaka jest sprawdzalność takiej prognozy? Zawodowi meteorolodzy zapewne potraktują ją z przymrużeniem oka. Jednak nasze przewidywania sprzed roku, na 2011, sprawdziły się niemal w całości.

  Tak, jak prognozowaliśmy, wiosna i lato były zimne i deszczowe. Druga połowa lata pogodna, słoneczna. W okolicach Przemyśla miały być ładne sierpień i wrzesień. I były. Tak, jak przewidywaliśmy, w listopadzie mieliśmy piękną jesień.

  Wiosna mokra, lato różne

  W tym roku jako pierwszy, już w Boże Narodzenie, prognozę przesłał nam Michał Hankiewicz, Polak od 30 lat mieszkający w USA.

  - Na urlop w Nowym Jorku najlepiej wybrać czerwiec lub lipiec. Będzie dużo słońca, w sam raz na zwiedzanie - zachęca pan Michał.

  Nie zawiedli także Czytelnicy z Podkarpackiego. Niektórzy sporo się napracowali, aby przygotować prognozę. Wykonywali tabelki, a każdy dzień dzielili na trzy, ośmiogodzinne części.

  - Budowlańcy robiący nasze autostrady powinni się pospieszyć z pracami i korzystać, że teraz nie ma śniegu i mrozów. Bo wiosna znowu będzie bardzo mokra. Wtedy nie nadrobią opóźnień - radzi Roman Florkiewicz z Jarosławia.

  - Lato będzie do niczego. Może lepiej wrzesień wybrać na urlop. Na pewno polecam tym, którzy mają jakieś działki. Będą już swoje owoce i warzywa i dużo słońca, aby je zebrać i się nimi delektować - twierdzi pani Krystyna z Żuklina w gm. Kańczuga.

  Święta znowu bez śniegu

  - Tej zimy raczej nie powinniśmy narzekać na nadmiar śniegu. Nie grożą nam śnieżyce. Za to dokuczą nam tęgie mrozy - mówi Bolesław Szewczyk z Rzeszowa.

  - Grudzień 2012 roku będzie taki sam jak ten, który właśnie się skończył. Ciepły i bez śniegu a święta takie same, jak obecne były, czyli zielone, zamiast białych - ocenia pani Bogumiła z Przemyśla.

  Prognoza na 2012 dla Podkarpackiego (uśredniona)

  STYCZEŃ
  Mroźny, temperatura może spaść kilkanaście stopni poniżej zera. Mało śniegu.
  LUTY
  Nadal dość mroźno, ale będzie więcej śniegu.
  MARZEC
  Długo będziemy czekać na wiosnę. Nadal mroźnie, choć już wyższe temperatury niż w lutym.
  KWIECIEŃ
  Formalnie będzie wiosna, ale aura będzie wskazywać raczej na spóźnione przedwiośnie. Sporo deszczu, a na początku miesiąca deszcze ze śniegiem.
  MAJ
  Ciepły, temperatury nawet po kilkanaście stopni. Będzie jednak dość mokro.
  CZERWIEC
  Brzydki, jak na przełom wiosny i lata. Dużo deszczy i dość chłodno.
  LIPIEC
  Deszczy będzie zdecydowanie mniej, ale temperatury raczej średnie. Nie będzie wielu okazji narzekać na ponad 30-stopniowe upały, jak na ten miesiąc przystało.
  SIERPIEŃ
  Ciepło, a nawet gorąco i prawie bez deszczu. Chwilami będzie wręcz sucho.
  WRZESIEŃ
  Nadal ciepło. Mało deszczu, dużo słońca.
  PAŹDZIERNIK
  Złota polska jesień. Druga połowa deszczowa, ale nadal ciepło.
  LISTOPAD
  Nieśmiało zaatakuje zima. Spadnie nawet niewielki śnieg, który jednak nie utrzyma się zbyt długo. Będzie to zimowy falstart.
  GRUDZIEŃ
  Pogoda raczej jesienna, niż zimowa. Będą mrozy, ale nie będzie zbyt obfitych opadów śniegu. Święta znowu nie będą białe.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo