Program Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie – inwestycją w zdrowie ucznia i jego rodziny

Artykuł sponsorowany
Gala wręczenia Certyfikatów Krajowych
„Dziecko powinno wyjść ze szkoły zdrowsze niż do niej przyszło. W szkole musi być wychowywane w zasadach higieny i uświadomione o indywidualnej i społecznej wartości zdrowia” M. Kacprzak

Program przedszkole (PPZ) i szkoła promujące zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1992 r. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia całej społeczności przedszkolnej i szkolonej, w tym szczególnie otwarciu się na współpracę z rodzicami, innymi placówkami i społecznością lokalną. W województwie podkarpackim od ponad 25 lat program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dyrektorów i nauczycieli, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się
w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły.

Systemowe działania z promocji zdrowia wspierane są przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie i Dyrektora Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie na mocy porozumienia zawartego 14 grudnia 2018 roku
w celu propagowania idei przedszkola i szkoły promującej zdrowie jako środowiska edukacyjnego. Na mocy porozumienia działają wojewódzka i rejonowe sieci przedszkoli i szkół promujących zdrowie. Obecnie w województwie podkarpackim program realizuje 500 placówek oświatowych wszystkich typów: przedszkola, szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, uzdrowiskowe i specjalne (około 25%).

Wsparcie ze strony Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie wiąże się z monitorowaniem pracy przedszkoli i szkół przez wojewódzkich i rejonowych koordynatorów. Przedszkola i szkoły promujące zdrowie od wielu lat objęte są cyklicznymi szkoleniami takim jak m. in. warsztaty dla przedszkolnych i szkolnych koordynatorów promocji zdrowia realizowane przez PCEN w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Przemyślu i Krośnie. Szczególną formą wsparcia są konferencje naukowo - metodyczne z promocji zdrowia organizowane w Rzeszowie, Czudcu, Tarnobrzegu, Jarosławiu, Przemyślu, Dębicy
i Krośnie.

Jak działają przedszkola i szkoły promujące zdrowie? Jakie są korzyści
z realizacji programu?

Przedszkola i szkoły realizując program PPZ i SzPZ poszerzają ofertę edukacyjną o własne autorskie projekty z promocji zdrowia poprzedzone diagnozą zachowań zdrowotnych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Działania przedszkoli i szkół ukierunkowane są na promowanie zdrowego stylu życia w odniesieniu do wielowymiarowego ujęcia zdrowia człowieka i czynników je warunkujących (genetycznych, środowiskowych, służby zdrowia i stylu życia).

W podejściu takim przedszkola i szkoły promując zdrowie realizują systemowe działania z promocji zdrowia w stosunku do całej społeczności szkolnej. Promocja zdrowego stylu życia odnosi się do wzmacniania poszczególnych aspektów zdrowia ucznia od fizycznego (bogata oferta zajęć ruchowych połączona z propagowaniem zasad zdrowego żywienia oraz higieny osobistej) poprzez psychiczny (działania ukierunkowane są na aspekt emocjonalny: rozpoznawanie emocji i ich kontrola, stres i techniki relaksacyjne, kształtowanie poczucie własnej wartości czy rozwijanie optymizmu życiowego i umysłowy tzw. intelektualny - wdrażanie w przedszkolach i szkołach nowoczesnej edukacji opartej na metodach aktywizujących i interaktywnych po aspekt społeczny (kształtowanie relacji interpersonalnych) oraz duchowy (wprowadzanie w wartości zdrowia i zdrowego stylu życia).

Promocja zdrowia w przedszkolach i szkołach to działania praktyczne, dostosowane do konkretnych potrzeb danej placówki. W szkole promującej zdrowie nie ma jednego sprawdzonego rozwiązania narzuconego odgórnie w formie gotowych programów czy projektów. Przedszkole i szkoła promująca zdrowie to idea, stąd każda placówka podejmuje działania według własnych potrzeb i autorskiego pomysłu na promocję zdrowego stylu życia. Naczelną zasadą promocji zdrowia w PPZ i SZPZ jest zachęcanie do zdrowego stylu życia wszystkich członków społeczności i otwarcie się placówki na współpracę z rodzicami i społecznością lokalną. W myśl koncepcji PPZ i SZPZ - promocja zdrowia to sztuka pomagania innym – jak lepiej i zdrowiej żyć, to uczenie zdrowych wyborów poprzez kształtowanie od najmłodszych lat nawyków troski o zdrowie własne i innych. Wieloletnie działania przedszkoli i szkół promujących zdrowie w województwie podkarpackim potwierdzają skuteczność i efektowność programu w zachęcaniu dzieci i ich rodzin do zdrowego życia. Organizowane w ramach sieci wojewódzkiej liczne konferencje, seminaria naukowo-metodyczne, projekty promujące zdrowy styl życia, konkursy czy spotkania ze specjalistami stanowią skuteczną ofertę edukacyjną chroniącą ucznia i jego rodzinę przed niekorzystnymi dla zdrowia skutkami współczesnej cywilizacji. Propagowanie zdrowego stylu życia w przedszkolach i szkołach przeciwdziała pasywności ruchowej, niewłaściwemu odżywaniu czy uleganiu uzależnieniom.

Efektywność działań przedszkoli i szkół w zakresie realizacji programu potwierdzana jest certyfikatami: rejonowymi, wojewódzkimi i krajowymi.

Utwierdzając tych, którzy już działają w programie i zachęcając innych do promowania zdrowia warto przytoczyć słowa profesora Andrzeja Pawłuckiego: „udział w programach edukacyjnych promujących wartości naturalne (ciało, zdrowie, naturę) przesądza o powodzeniu w życiu, zaś zaniechanie aktywności edukacyjnej, w następstwie której „rodzi się” uczniowska niekompetencja, wywołuje w dalszym następstwie zdarzeń splot niepowodzeń, stając się źródłem niejednej porażki, a nawet życiowego fiaska”.

dr Barbara Wolny, wojewódzki koordynator SzPZ, PCEN/O Tarnobrzeg
Mariola Kiełboń, wojewódzki koordynator SzPZ, KO Rzeszów

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3