Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Msza na dwa miasta" w Przemyślu i we Lwowie na 100-lecie niepodległości Polski [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
W ramach drugiej edycji akcji „Zapal znicz na polskiej mogile” młodzież ze szkół, które zebrały najwięcej zniczy, wyruszyła z Polski na groby Polaków, którzy zginęli walcząc o Polskę na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Uczniowie pojechali w towarzystwie poseł Anny Schmidt-Rodziewicz (PiS) z Jarosławia, przewodniczącej Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Konsula Generalnego RP Rafała Wolskiego. Znicze zostały zapalone m.in. na cmentarzach w Mościskach, Zadwórzu, Malechowie i cmentarzu Orląt Lwowskich.W wyjeździe na Ukrainę wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Drogowo Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu, którzy zebrali ponad 1800 zniczy, Szkoły Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu, SP im. Króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze, SP im. Gen. Antoniego Chruściela w Gniewczynie Łańcuckiej. Łącznie zebrano ponad 9 tys. zniczy.W ramach tej akcji,  w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, odbyła się msza f-dur księcia Józefa Poniatowskiego z udziałem abp Mieczysława Mokrzyckiego, konsula Generalnego RP we Lwowie Rafała Wolskiego, Anny Schmidt-Rodziewicz i naszych rodaków na Ukrainie. Msza f-dur została równiez zaprezentowana w archikatedrze w Przemyślu. Msza F-dur, to cudem odkryte i ocalone dzieło autorstwa księcia Józefa Poniatowskiego, bliskiego krewnego ostatniego króla Polski, uważane była za zaginione. Kilka lat temu przypadkiem odkryto wyciąg fortepianowy w bibliotece w Yale w USA.
W ramach drugiej edycji akcji „Zapal znicz na polskiej mogile” młodzież ze szkół, które zebrały najwięcej zniczy, wyruszyła z Polski na groby Polaków, którzy zginęli walcząc o Polskę na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Uczniowie pojechali w towarzystwie poseł Anny Schmidt-Rodziewicz (PiS) z Jarosławia, przewodniczącej Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Konsula Generalnego RP Rafała Wolskiego. Znicze zostały zapalone m.in. na cmentarzach w Mościskach, Zadwórzu, Malechowie i cmentarzu Orląt Lwowskich.W wyjeździe na Ukrainę wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Drogowo Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu, którzy zebrali ponad 1800 zniczy, Szkoły Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu, SP im. Króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze, SP im. Gen. Antoniego Chruściela w Gniewczynie Łańcuckiej. Łącznie zebrano ponad 9 tys. zniczy.W ramach tej akcji, w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, odbyła się msza f-dur księcia Józefa Poniatowskiego z udziałem abp Mieczysława Mokrzyckiego, konsula Generalnego RP we Lwowie Rafała Wolskiego, Anny Schmidt-Rodziewicz i naszych rodaków na Ukrainie. Msza f-dur została równiez zaprezentowana w archikatedrze w Przemyślu. Msza F-dur, to cudem odkryte i ocalone dzieło autorstwa księcia Józefa Poniatowskiego, bliskiego krewnego ostatniego króla Polski, uważane była za zaginione. Kilka lat temu przypadkiem odkryto wyciąg fortepianowy w bibliotece w Yale w USA. Archiwum Anna Schmidt - Rodziewicz
Projekt „Msza na dwa miasta” to pomost między Polakami po obu stronach granic w 100-lecie Niepodległości. W archikatedrze w Przemyślu odbyło się wykonanie mszy f-dur. W ramach tego projektu przeprowadzono równnież akcję "Zaplacz znicz na polskiej mogile".

]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24