Prokuratura Krajowa: Mocne uderzenie podkarpackiego pionu PZ w międzynarodową zorganizowaną grupę przemycającą broń

OPRAC.: [email protected]
Sukces podkarpackiej prokuratury. Uderzenie w międzynarodowych przemytników broni
Sukces podkarpackiej prokuratury. Uderzenie w międzynarodowych przemytników broni Fot. 123RF
Udostępnij:
W toku śledztwa nadzorowanego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali na terenie Polski 4 osoby oraz zabezpieczyli 10 jednostek broni palnej i amunicję. Trzy kolejne osoby (2 obywateli Polski i Szwedkę), zostały zatrzymane na terenie Szwecji. Udaremniono również przemyt 3 jednostek broni maszynowej z tłumikiem i amunicją oraz 2 kilogramów środków odurzających 3CMC. Czynności zostały przeprowadzone przy wsparciu oficera łącznikowego na kraje skandynawskie - informuje prokuratura.

Na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego zabezpieczono łącznie 70 sztuk amunicji, dwa magazynki, amfetaminę, marihuanę, MDMA oraz stację radiową mogącą służyć do nasłuchu policyjnych częstotliwości.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił czterem zatrzymanym osobom zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 § 2 kk, posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 § 2 kk oraz wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - informują śledczy.

Przemyt broni do Szwecji

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przejął postępowanie do dalszego prowadzenia z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy prokurator podjął ścisłą współpracę z organami ścigania w Szwecji, przy wsparciu prokuratora z Eurojust oraz oficera łącznikowego na kraje skandynawskie. Postępowanie rozpoczęło się od zabezpieczenia przez służby szwedzkie transportu 10 Glocków z amunicją i magazynkami.

W toku dalszych czynności ustalono, że z Polski do Szwecji biegnie kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków. Kanał został zorganizowany przez obywateli Polski działających w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się przemytem broni palnej i amunicji oraz wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami odurzającymi. Przemyt był prowadzony pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów np. części samochodowych.

Zatrzymania, przejęta broń i narkotyki

W toku śledztwa ustalono że grupa planuje kolejny przemyt, tym razem środków odurzających. Funkcjonariusze udaremnili przerzut 2 kg klofedronu (3CMC), zabezpieczając narkotyki o czarnorynkowej wartości ok. 80 tysięcy złotych. Podczas próby kolejnego przemytu policjanci przejęli 3 jednostki broni maszynowej, 140 sztuk amunicji, tłumik i magazynki. Nielegalny towar miał przepłynąć przez Morze Bałtyckie do Szwecji. Był ukryty w silniku samochodowym, specjalnie przygotowanym do przemytu z usuniętymi wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi.

Na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczenia w postaci samochodu oraz 17 tysięcy złotych w gotówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Prokuratura Krajowa: Mocne uderzenie podkarpackiego pionu PZ w międzynarodową zorganizowaną grupę przemycającą broń - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kity medialne
Sukces to będzie wtedy jak posadzicie burego bo lista jego czynów przestępczych jest długa jak palma w niedziele palmową
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie