Warto wybrać się do Zagórza w powiecie sanockim. To wycieczka w sam raz na jeden dzień z Rzeszowa, Przemyśla i innych miejscowości województwa podkarpackiego.
Na szczycie wzgórza Mariemont (345 m n.p.m.), w zakolu rzeki Osławy, znajdują się monumentalne ruiny klasztor Karmelitów Bosych. Klasztor został zbudowany w 1730 roku. Okres świetności klasztor przeżywał do pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej. W okresie konfederacji barskiej klasztor stał się ostoją dla jej żołnierzy. 29 listopada 1772 roku, podczas oblężenia przez wojska rosyjskie, zabudowania klasztorne zostały ostrzelane z armat. Część obiektów się spaliła.
To jeden z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce i na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Klasztor w Zagórzu nigdy nie został odbudowany. Jego ruiny są fascynujące
Klasztor nigdy nie został odbudowany, choć obecnie ruiny są doskonale zagospodarowane, jako atrakcja turystyczna. Funkcjonuje Centrum Kultury Foresterium, w którym można zapoznać się ze zrekonstruowanym, dawnym dziedzińcem. Warto obejrzeć ruiny, piękny przyklasztorny ogród oraz wejść wygodnymi schodami na wieżę, z której można podziwiać przepiękny widok.
Do klasztoru nie dojedziemy samochodem, chociaż niedawno wykonana, asfaltowana droga jest w doskonałym stanie. Obowiązuje zakaz ruchu, który nie dotyczy tylko mieszkańców i służb. Samochód można zostawić na parkingu przy Sanktuarium Matki Nowego Życia. Ono samo również jest ciekawe, m.in. znajduje się tutaj łaskami słynący obraz Matki Bożej.
Droga krzyżowa do ruin klasztoru Karmelitów w Zagórzu. Jedyna taka w Polsce
Z parkingu przy kościele do ruin klasztoru do pokonania mamy ok. 1 km drogi. Bardzo ciekawej, przy której umieszczono niezwykłą drogę krzyżową. Jest to jedyna w Polsce tego typu realizacja kalwaryjskiej drogi. Każdą stację wykonał inny artysta, związany z Zagórzem lub tym regionem.
Droga ta jest częścią Szlaku Papieskiego. Pokonywał ją św. Jan Paweł II.
Więcej o klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu w wikipedii.