Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatyzacja CIECH: Sąd w Katowicach nie aresztował byłego wiceministra skarbu Pawła T. za sprzedaż akcji CIECH spółce Jana Kulczyka

PS
Agenci CBA zatrzymali byłego wiceministra skarbu Pawła T.
Agenci CBA zatrzymali byłego wiceministra skarbu Pawła T. CBA
Sąd w Katowicach nie zgodził się na aresztowanie byłego wiceministra Pawła T. Zatrzymanie 6 osób, w tym Pawła T. byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL i byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych to efekt śledztwa w sprawie nieprawidłowości podczas prywatyzacji Ciechu. Według śledczych kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka w 2014 r. kupiła pakiet kontrolny spółki po zaniżonej cenie. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Sąd w Katowicach nie zgodził się na aresztowanie byłego wiceministra skarbu Pawła T. i Tomasza Z - zastępcy dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji. O aresztowanie wnioskowała Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Zdaniem sądu, po stronie podejrzanych istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych im czynów, ale nie ma zagrożenia matactwa.

Prokuratura Regionalna zgromadziła obszerny materiał dowodowy.

Wobec czterech pozostałych podejrzanych prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze - poręczenia majątkowe w wysokości od 50 do 150 tys. zł, a wobec Jakuba W. również zakaz opuszczania kraju.

Agenci CBA zatrzymali byłego wiceministra skarbu i 5 innych urzędników w związku ze śledztwem w sprawie sprzedaży akcji CIECH spółce Jana Kulczyka.

Zatrzymania odbyły się m.in. w Warszawie, Łodzi i Krakowie.

Chodzi o śledztwo ws. zbycia przez Skarb Państwa kontrolnego pakietu akcji CIECH S.A. spółce Jana Kulczyka. Wg śledczych, pakiet sprzedano po zaniżonej cenie.

Wśród zatrzymanych, oprócz wiceministra skarbu Pawła T., są min. Michał M. - były główny ekonomista Ministerstwa Skarbu i Tomasz Z. - były dyrektor departamentu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Jak informuje RMF FM, Paweł T. były szef Giełdy Papierów Wartościowych i urzędnicy Ministerstwa Skarbu Państwa podejrzani są o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej. Pracownicy ING o pomocnictwo w tym czynie.

To efekt śledztwa w sprawie nieprawidłowości podczas prywatyzacji Ciechu. Według śledczych kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka w 2014 r. kupiła pakiet kontrolny spółki po zaniżonej cenie.

Śledztwo w tej sprawie już w kwietniu 2015 roku wszczęła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Postępowanie sprawdzające, na wniosek posłów Solidarnej Polski, rozpoczęło się dwa miesiące wcześniej. Posłowie zawiadomili prokuraturę po publikacjach medialnych o treści podsłuchanych rozmów w tzw. aferze taśmowej.

Śledczy sprawdzali, czy nie doszło do wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w związku ze sprzedażą spółce KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech SA za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł.

Czynności w sprawie byłego szefa giełdy Pawła T. I innych wykonują funkcjonariusze wrocławskiej delegatury na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24