Prywatyzować mądrze

  Prywatyzować mądrze

  ANTONI ADAMSKI

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Ryszard Frankowicz

  Ryszard Frankowicz ©Krystyna Baranowska

  Rozmowa z dr Ryszardem Frankowiczem, prezesem Stowarzyszenia Obrony Praw Pacjenta w Tarnowie: - Rząd proponuje prywatyzację szpitali. Przecież za ich budowę i wyposażenie płaciliśmy z naszych podatków. Czy nie stwarza to dwuznacznej sytuacji?
  Ryszard Frankowicz

  Ryszard Frankowicz ©Krystyna Baranowska

  - Majątek służby zdrowia (dawniej uspołecznionej, obecnie publicznej) musi pozostawać pod kontrolą społeczną. Inaczej rodzi się podejrzenie korupcji, z którą przecież walczymy. Aby tego podejrzenia uniknąć, należy przeprowadzić przegląd wszystkich szpitali w Polsce. W rezultacie przeglądu należy wskazać te szpitale, które pozostałyby państwowe - ze względu na swoje położenie, wielkość i wyposażenie - pod zarządem ministra zdrowia. One podpisałyby umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, który wykupiłby w nich świadczenia.

  - A inne np. powiatowe placówki?

  - Pozostałe szpitale byłyby przeznaczone do prywatyzacji. Wcześniej jednak musiałyby przekazać swoje wyposażenie i inny sprzęt na rzecz szpitali państwowych. Wówczas mogłyby zostać oferowane do sprzedaży. W prywatną sieć służby zdrowia zainwestowałyby np. firmy ubezpieczeniowe, biznesmeni - osoby fizyczne i prawne.

  - A co robić z małymi szpitalami, których nikt nie zechce?

  - Stworzyłyby one sieć ratownictwa medycznego, zgodnie z wymogami nowej ustawy.

  - Czy redukcje w służbie zdrowia sa konieczne?

  - Nie każdy szpital musi istnieć. Nie każdy trzeba oddłużać. Niektóre winny ogłosić upadłość. Sprzedaż szpitali przyniosłaby Skarbowi Państwa wymierne korzyści. Oszczędziłaby pieniądze, które można by wydatkować wyłącznie na poprawę funkcjonowania tych najlepszych.

  - Taka reforma wywoła masowe zwolnienia pielęgniarek i lekarzy.

  - Niekoniecznie. Szpitale winny funkcjonować na dwie zmiany, aby badania i zabiegi były prowadzone od rana do wieczora.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo