MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa rynku w Krośnie. Nie tak szybko będzie zielono… [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJA]

Na Rynku w Krośnie - po przebudowie - ma być więcej zieleni
Na Rynku w Krośnie - po przebudowie - ma być więcej zieleni Bogdan Hućko
Rynek w Krośnie, ubogi w zieleń, ma zmienić swoje oblicze i stać się bardziej przyjazny dla mieszkańców i turystów, przestać być tzw. wyspą ciepła. Miasto na ten cel pozyskało ponad 5 milionów złotych, co stanowi 85 procent kosztów. Problem w tym, że już dwa przetargi nie wyłoniły wykonawcy.

Firmy, które przystępowały do przetargów, jak do tej pory, nie podjęły się wykonać przebudowy krośnieńskiego rynku za 6 milionów złotych. Miasto będzie ogłaszać kolejne postępowanie przetargowe.

Likwidacja tzw. betonozy

Nad koncepcją zazielenienia rynku i likwidacją tzw. betonozy na centralnym placu miasta, władze Krosna pracowały od dawna, wsłuchując się też w głosy mieszkańców, którzy zgłaszali potrzebę nasadzenia drzew w obrębie rynku. W ubiegłym roku udało się pozyskać dotację na ten cel w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027. Projekt „Rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na Rynku w Krośnie spełniał kryteria, zyskał akceptację i został wybrany do dofinansowania.

Istotą tego projektu jest zwiększenie powierzchni zielonych, rozszczelnienie nawierzchni, retencja wody opadowej. Tym samym miasto zakłada, że nastąpi poprawa warunków koniecznych dla zapewnienia rozwoju społeczno-gospodarczego terenu objętego inwestycją. Drzewa wpłyną na złagodzenie efektu miejskich wysp ciepła oraz zagospodarowanie wód opadowych w podłożu strukturalnym. W projekcie przewidziano zastosowanie podłoża strukturalnego zapewniającego odpowiednie warunki wzrostu istniejącym i nowo projektowanym roślinom oraz zwiększenie pojemności retencyjnej gleby poprzez wykorzystanie pustych przestrzeni podłoża do magazynowania wody.

- Projekt ewaluował, był konsultowany z wydziałem ochrony środowiska i miejskim konserwatorem zabytków. Chodzi o stworzenie odpowiedniej przestrzeni użytkowej, a nie tylko posadzenie większej ilości drzew

– tłumaczył w marcu br. prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Dlaczego aż 6 milionów złotych?

Mieszkańców Krosna zaintrygowała informacja, że posadzenie drzew w rynku ma kosztować aż 6 milionów złotych. Na forach internetowych zawrzało.

- To kwota wynikająca z Programu Funkcjonalno - Użytkowego, została oszacowana na podstawie rynkowych stawek robocizny i materiałów. Posadzenie drzew na płycie Rynku wiąże się z koniecznością przebudowy dużej części nawierzchni Rynku, wymianą podłoża na głębokości 1m na podłoże strukturalne, przekładkami sieci, montażem instalacji nawodnienia, systemów antykompresyjnych, posadzeniem drzew, założeniem nawierzchni

– wyjaśnia Joanna Sowa, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Krośnie.

Systemy antykompresyjne zapobiegają zagęszczaniu podłoża, w którym rosną drzewa, a tym samym umożliwiają swobodny przepływ wody, składników odżywczych i powietrza w strefie korzeniowej drzew. Składają się z modularnych części, które razem tworzą rodzaj konstrukcji. A to wszystko kosztuje.

Gatunki odporne na suszę i duże nasłonecznienie

Na krośnieńskim rynku mają zostać posadzone drzewa liściaste, dobrane pod kątem wytrzymałości na warunki suszy i dużego nasłonecznienia.

- Wykonawca dokumentacji projektowej będzie musiał zaproponować nam przynajmniej trzy gatunki drzew. Pod drzewami zaplanowano rabaty o średnicy 6 metrów, na których posadzone zostaną rośliny wieloletnie. Drzewa zostaną posadzone w dwóch szpalerach po dwóch stronach płyty Rynku

– przybliża koncepcję zieleni Joanna Sowa.

Obecnie na rynku rosną trzy srebrne świerki, akacje i jabłoń. Pozostaną czy zostaną wycięte?

- Do usunięcia zaplanowano 2 sztuki świerka srebrnego oraz jabłoń ozdobną. Na płycie Rynku pozostaną natomiast wszystkie istniejące akacje oraz jeden świerk srebrny

– informuje rzeczniczka magistratu.

Będzie kolejny przetarg

Przebudowa rynku trochę się komplikuje i przedłuża, bo dwa przetargi nie wyłoniły wykonawcy.

- Niestety z uwagi na wysokie kwoty ofert wykonawca nie został wyłoniony i miasto będzie ogłaszać ponownie postępowania przetargowe w podziale na dwa etapy: opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja prac budowlanych. W pierwszym etapie zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej a następnie przetarg na realizację prac w oparciu o opracowaną dokumentację projektową

– tłumaczy Joanna Sowa.

Prace rozpoczną się po opracowaniu dokumentacji projektowej i uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę. Planowany termin opracowania i przekazania dokumentacji projektowej to trzeci kwartał 2025 r. W związku z tym, że są to prace ziemne, teren muszą wcześniej sprawdzić jeszcze archeolodzy, bo te fragmenty rynku nie były przebadane archeologicznie w latach 1999 – 2000. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to drugi kwartał 2026 roku.

Na więcej zieleni i cienia – nawet jeżeli sadzonki drzew będą wysokie - mieszkańcy Krosna oraz turyści odwiedzający Starówkę będą musieli jeszcze sporo poczekać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24