Przed chwilą ambasador USA przekazał dar dla łańcuckiego...

  Przed chwilą ambasador USA przekazał dar dla łańcuckiego Zamku

  Stanisław Sowa

  Nowiny

  Nowiny

  Przed chwilą ambasador USA przekazał dar dla łańcuckiego Zamku

  ©K.Łokaj

  Unikalne faksymile katalogów zbiorów bibliotecznych z XVIII i XIX wieku wróciły do Biblioteki Muzeum Zamku w Łańcucie. Dziś przekazał je w darze Lee A. Feinstein, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
  Przed chwilą ambasador USA przekazał dar dla łańcuckiego Zamku

  ©K.Łokaj

  - To bezcenne źródło do pogłębienia wiedzy o zainteresowaniach kolekcjonerskich rodu Lubomirskich i Potockich. W 1944 roku ostatni ordynat łańcucki hr. Alfred Potocki musiał opuścić zamek i osiadł na emigracji w Szwajcarii wraz z pamiątkami rodzinnymi. Po jego śmierci dwa katalogi Biblioteki Zamkowej w Łańcucie kupił do swoich zbiorów The Getty Reseach Institute.

  Muzeum Zamek w Łańcucie czyniło starania o zdobycie faksymiliów cennych dokumentów. W ich zdobyciu pomógł konsul generalny USA w Krakowie Allen Greenberg.

  - Przekazanie faksymiliów katalogów jest kolejnym przykładem doskonałej współpracy polsko-amerykańskiej. Mam nadzieję, że dzisiejsza uroczystość otwiera nowy rozdział współpracy Instytutu Getti i Biblioteki łańcuckiego Zamku - powiedział podczas uroczystej gali w Sali Balowej łańcuckiego Zamku ambasador Lee A. Feinstein.

  Amerykański gość podzielił się swoimi wrażeniami z pierwszego dnia wizyty w naszym regionie. Dziś odwiedził m.in. Zakłady Sikorsky Aircraft Corporation w Mielcu. Podkreślił, że amerykańscy inwestorzy są zainteresowani robieniem interesów w Polsce, bo Polacy są dobrze wykształceni i mają motywację do pracy.

  Marszałek podkarpacki Mirosław Karapyta zauważył, że Stany Zjednoczonej są największym inwestorem zagranicznym w naszym regionie. Wyraził nadzieję, że współpraca gospodarcza i kulturalna między Polską i USA będzie się rozwijać jeszcze prężniej, szczególnie na Podkarpaciu.

  - Chciałbym, żebyśmy mogli polecieć do Nowego Jorku bezpośrednio z naszego lotniska w Jasionce i nie ukrywam, że bez wiz - podkreślił gospodarz województwa.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo