Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed wakacjami wyrób kartę EKUZ. Krótki przewodnik po prawach pacjenta wypoczywającego za granicą

Agata Flak
Lukasz Gdak
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest potrzebna, gdy podczas urlopu spędzonego w krajach UE lub EFTA nagle zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi. EKUZ wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Z wyrobieniem karty nie warto czekać do ostatniej chwili. W wakacje po EKUZ do podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie i punktów informacyjnych funduszu w regionie zgłasza się około 15 tysięcy osób miesięcznie. W ubiegłym roku w naszym województwie wydano ponad 182 tysiące kart, najwięcej - ponad 133 tysiące - w miesiącach maj-wrzesień.

- EKUZ wyrabiana jest od ręki bez opłat. Mogą ją otrzymać osoby ubezpieczone lub uprawnione do korzystania ze świadczeń medycznych finansowanych przez NFZ. Karta jest honorowana w 28 krajach UE oraz w państwach należących do EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii - wymienia Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.

Karta ważna jest również na terytoriach francuskich: Gwadelupie, Martynice, Reunion i Gujanie Francuskiej, portugalskich, czyli na Azorach i Maderze oraz hiszpańskich: Majorce, Minorce, Ibizie i Wyspach Kanaryjskich.

EKUZ potrzebna jest w sytuacji, gdy podczas urlopu nagle zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi. - Jej posiadacz ma prawo do świadczeń medycznych na takich zasadach jak mieszkańcy kraju, w którym przebywa - wyjaśnia rzecznik NFZ.

W razie nagłej choroby w większości państw wystarczy okazać EKUZ, by otrzymać pomoc medyczną. Dobrze mieć przy sobie także paszport lub dowód osobisty oraz kilka kopii EKUZ, które w razie potrzeby zostaną dołączone do dokumentacji medycznej.

Warto też pamiętać, że w wielu państwach w ramach systemu publicznego nie jest finansowany transport karetką czy świadczenia z zakresu ratownictwa, zwłaszcza ratownictwa górskiego. EKUZ nie pokryje także kosztów ewentualnego transportu pacjenta do Polski.

Wyjeżdżając na wakacje do państw znajdujących się poza terytorium UE i EFTA warto zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową wykupioną u prywatnego ubezpieczyciela, na mocy której, w razie konieczności, pokryte zostaną koszty otrzymanych w danym państwie świadczeń zdrowotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24