NOWINY24
  POLECAMY

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Czy takie zimy to już przeszłość? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
  • Najwyższa emerytura w Jaśle. Trudno uwierzyć w kwotę
  • Studniówki 2020. Najciekawsze sukienki

  Przed Wołyniem był Przemyśl

  Przed Wołyniem był Przemyśl

  NORBERT ZIĘTAL

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Przed Wołyniem był Przemyśl

  ©AUTOR

  Rozmowa z LESZKIEM WŁODKIEM, dyrektorem Instytutu Kresów Wschodnich w Przemyślu: - Dokumenty i fotografie, które zostaną zaprezentowane na najnowszej wystawie IKW są dowodem, że przed zbrodnią na Wołyniu w 1943 r., podobne wypadki miały miejsce także w Przemyślu...
  Przed Wołyniem był Przemyśl

  ©AUTOR

  - Pierwszych zbrodni w naszym regionie, dokonano 14 września 1939 r. na żołnierzach Wojska Polskiego. 29 września tego roku, nacjonaliści ukraińscy dokonali pierwszego mordu na cywilach. Zabito wtedy leśniczego Stanisława Wojtowicza z Kruhela Wielkiego i jego 16-letniego syna. Sowieci aresztowali wprawdzie sprawców, lecz ich szybko wypuścili. To było za czasów okupacji sowieckiej.

  - A w okresie okupacji niemieckiej?

  - Pierwszy mord datowany jest na 9 listopada 1943 r. na rodzinach Suchajów i Syrochów. Z pierwszej zginęło 8 osób, w tym 3-letnia dziewczynka. Z drugiej wymordowano 6. Było to dzieło UPA.

  - Jakie dowody będzie można obejrzeć na wystawie?

  Wystawa "Przed Wołyniem był Przemyśl, miasto i powiat, zbrodnie ludobójstwa na ludności polskiej 1939 - 1947" będzie czynna od 19 lipca do 30 września br. w Klubie Garnizonowym w Przemyślu.  - Zaprezentujemy dokumenty, zdjęcia ofiar, jeszcze za ich życia i po śmierci. Najbardziej wstrząsające są fotografie wykonane tuż po egzekucjach. Są zdjęcia mogił. Z prywatnych zbiorów wypożyczyliśmy obraz Matki Boskiej, przestrzelony kulami bandytów. Przez lata był ukrywany przez rodzinę pomordowanych.

  - Eksponaty będą po raz pierwszy prezentowane?

  - Tak, jest to efekt prowadzonych przez nas badań od początku lat 90. Dokumenty-eksponaty pochodzą ze zbiorów przemyskiego Muzeum Archidiecezjalnego obrządku łacińskiego, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie oraz Ośrodka Informacji i Dokumentacji Naukowej.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo