Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorca z powiatu krośnieńskiego wyłudził kilkaset tysięcy złotych z tarczy antykryzysowej. Został skazany na karę więzienia

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
3,5 roku więzienia to kara, jaką wymierzył Sąd Okręgowy w Krośnie przedsiębiorcy z powiatu krośnieńskiego. Mężczyzna wyłudził dofinansowanie z tzw tarczy antykryzysowej. W sumie – ponad 700 tysięcy złotych.

Postępowanie w tej sprawie prowadzili policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Nadzorowała je Prokuratura Rejonowa.

Jak ustalono, mężczyzna w okresie od czerwca do lipca 2020 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Polskim Funduszu Rozwoju przedłożył dokumenty poświadczające nieprawdę co do zatrudniania pracowników w dwóch firmach.

- Jego celem było osiągnięcie korzyści majątkowej, polegającej na uzyskaniu wsparcia finansowego w postaci subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR - informuje Iwona Czerwonka-Rogoś, prokurator rejonowy w Krośnie.

Krystian G. przedstawiając nieprawdziwe dane, które miały stanowić podstawę do uzyskania subwencji, wprowadził w błąd Polski Fundusz Rozwoju, jako instytucję dysponującą środkami publicznymi. Tym samym doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia przez nią mieniem. Na jedną z firm otrzymał 288 tysięcy złotych. Na drugą – 324 tysiące złotych.

- W sumie łącza wysokość wyrządzonej szkody wyniosła 648 tysięcy złotych, co stanowi mienie znacznej wartości - informuje prokurator Iwona Czerwonka-Rogoś.

W trakcie postępowania dotyczącego działań przedsiębiorcy na szkodę Polskiego Funduszu Rozwoju wyszło na jaw, że Krystian G. mógł popełnić podobne przestępstwo na szkodę Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie.

Śledczy ustalili, że mężczyzna wyłudził dotacje także z tej instytucji. Postarał się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku spadków obrotów gospodarczych w następstwie COID-19. Aby je otrzymać, złożył fałszywe oświadczenie, niezgodnie z prawdą poświadczając o braku zaległości w regulowaniem składek na ubezpieczenie społeczne. Urząd Pracy od września do listopada 2020 roku wypłacił mu dofinansowanie, w sześciu transzach. W sumie kwota dotacji z PUP wyniosła 74 tysiące 508 złotych.

Śledztwo zakończyło się postawieniem przez prokuraturę dwóch zarzutów. Jeden dotyczył doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez PFR, drugi – przez PUP.

Krystian G. podczas śledztwa kilkukrotnie składał obszerne wyjaśnienia i przyznał się do winy. Zaproponował też, że dobrowolnie podda się karze i uzgodnił jej wymiar z prokuraturą. Taki też wniosek skierowała do sądu prokuratura, argumentując, że okoliczności popełnienia przestępstwa przez oskarżonego i jego wina nie budzą wątpliwości a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte bez konieczności prowadzenia procesu.

Podczas posiedzenia Sąd Okręgowy w Krośnie przychylił się do wniosku. Za oba czyny orzekł łączną karę 3,5 roku pozbawienia wolności oraz obowiązek naprawienia szkody (w sumie 722,5 tys. złotych). Krystian G. ma też opłacić koszty i opłaty sądowe.

45-letni przedsiębiorca nie po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa. Był już skazywany za oszustwa przez sądy w Krakowie, Krośnie i Bielsku Białej: na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania, grzywny i obowiązki naprawienia szkody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24