Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsmak UE

pjahn
Hodowlą krów i skupem mleka w Nienadówce zajmuje się Antoni Nowak, na zdjęciu - jego córka.
Hodowlą krów i skupem mleka w Nienadówce zajmuje się Antoni Nowak, na zdjęciu - jego córka. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Do tej pory Agencja Rynku Rolnego w Rzeszowie zebrała około 20 tys. wniosków na przydział kwot mlecznych od rolników hurtowych i indywidualnych z woj. podkarpackiego.

Kto nie złoży wniosku w terminie (do końca bm.), będzie mógł w styczniu przyszłego roku ubiegać się o przydział kwoty mlecznej z krajowej puli rezerwowej. Jeśli z niej nie dostanie limitu, wówczas nie będzie mógł od kwietnia przyszłego roku sprzedawać mleka do mleczarni.

Co to jest kwota?

Dziś kto hoduje krowy, sprzedaje mleko komu chce i ile chce. Od kwietnia przyszłego roku sprzedaż objęta zostanie limitami - hodowca będzie mógł sprzedać do mleczarni tyle mleka (taką kwotę), na ile otrzyma limit..
- Decyzje o przyznanych limitach będą otrzymywać w styczniu ci rolnicy, którzy złożyli w terminie wnioski - informuje Maria Nicgorska, kierownik sekcji mleka w rzeszowskim oddziale Agencji Rynku Rolnego. - Do soboty wnioski, a z każdym dniem ich przybywa, złożyło ponad 15 tys. dostawców hurtowych, sprzedających mleko do mleczarni i ponad 5 tys. indywidualnych. Są to tacy, którzy zbywają je np. na rynku albo sąsiadom.
W ARR spodziewają się, że od tzw. dostawców hurtowych powinno wpłynąć 17-18 tys. wniosków, a od indywidualnych - około 7 tys.

Komu i jaka kwota?

Kwoty mleczne będą przydzielane tym, którzy sprzedawali mleko i złożyli wniosek. Dlatego we wniosku, oprócz innych danych, rolnik zamieszcza m.in. ile i o jakim procencie tłuszczu sprzedał mleka w roku referencyjnym, czyli od 1 kwietnia 2002 r. do końca marca 2003 r.
- Rok referencyjny nie był najlepszy dla hodowli, zmniejszenie ilości mleka spowodowała susza, a także, tak jak u mnie, upadki krów - tłumaczy Antoni Nowak z Nienadówki, który również skupuje mleko od innych rolników. - W tym roku poprawiłem jakość krów, mleka będzie więcej, dlatego staram się w złożonym wniosku o zwiększenie kwoty.
- Hodowca, który złożył wniosek, otrzyma kwotę proporcjonalną do sprzedanej ilości mleka w roku referencyjnym, bo tak tak to reguluje ustawa - mówi M. Nicgorska. - Prawdopodobnie kwota wyniesie 100 proc. ilości dotychczas sprzedawanego mleka, ale to okaże się po podzieleniu przypadającej na nasz kraj wynegocjowanej puli przez liczbę wniosków.
Na przyszły i pierwszy objęty kwotami unijnymi sezon mleczny (od 1 kwietnia 2004 r. do 31 marca 2005 r.) Polska otrzymała limit skupu wynoszący 8,5 mln ton mleka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24