Przedszkolaki z Przemyśla uczyły się ekonomii. Wzięły udział w programie "Były sobie pieniądze" Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego [FOTO]

Norbert Ziętal
Dzieci z przedszkola nr 12 uczyły się podstaw ekonomii, w programie dostosowanym do ich wieku.
Dzieci z przedszkola nr 12 uczyły się podstaw ekonomii, w programie dostosowanym do ich wieku. Archiwum UM Przemyśl
Udostępnij:
Przedszkole Nr 12 w Przemyślu jest jednym z dziesięciu przedszkoli w Polsce i jedynym przedszkolem w województwie podkarpackim, które realizuje pilotażowy program Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego „Były sobie pieniądze”.

- Przedszkole Nr 12 w Przemyślu jest jednym z dziesięciu przedszkoli w Polsce i jedynym przedszkolem w województwie podkarpackim, które realizuje pilotażowy program Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego „Były sobie pieniądze” - informuje Urząd Miejski w Przemyślu.

Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy finansowej uczniów oraz wprowadzenie w podstawy finansów tak, aby potrafili lepiej funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie. Cele realizowane były poprzez przeprowadzenie autorskich zajęć o finansach. Tematyka zajęć obejmowała swym zakresem m.in. wartości pieniądza, podstaw ekonomii, zarządzania finansami osobistymi, roli i funkcji banków, ale także umiejętności krytycznego myślenia i zastosowania tej wiedzy w praktyce oraz podejmowania racjonalnych wyborów konsumenckich. Wiadomości zostały skorelowane z podstawą programową. Nauczycielki miały do dyspozycji scenariusze zajęć oraz pakiety edukacyjne zawierające potrzebne pomoce dydaktyczne.

Na początku realizacji programu nauczycielki wyjaśniły dzieciom, co będą robić oraz zostały wyjaśnione podstawowe pojęcia, takie jak: bank, pieniądz. Dzieci obejrzały film o historii pieniądza z udziałem wesołego czerwonego smoka. Dzieci kolorowały obrazki tematycznie związane z realizowanym programem.

Prowadzone były pogadanki na temat sklepu, po co tam chodzimy, co można w nim kupić. Odbyła się wycieczka do pobliskiego sklepu. Na kolejnych zajęciach dzieci miały okazję same wcielić się w rolę klienta i sprzedawcy. Na sali rozstawiony został sklep
z różnymi artykułami, który przysłali nam twórcy projektu.

- Wiemy, jak ważne jest oszczędzanie, dlatego ten temat również został poruszony w rozmowach z dziećmi. Odbyła się zabawa „umiem liczyć do dziesięciu” i pogadanka „po co oszczędzamy”. Każde dziecko otrzymało dla siebie skarbonkę, którą mogło ozdobić według własnego pomysłu, zabrać ją do domu i uczyć się oszczędności. Dzieci zostały zapoznane z polskimi banknotami i monetami. Porównywały liczby w zakresie dziesięciu, stosując znaki <, >, =. Na pogadance poruszano tematy: z jakich dóbr korzystamy, za co płacimy pieniędzmi. Zostały ułożone cztery koszyczki. Do pierwszego miały trafić obrazki przedstawiające nasze domowe opłaty, jak woda, prąd. Do drugiego to co jemy. Do trzeciego to, w co się ubieramy, a do ostatniego zabawki czyli rozrywka i przyjemności - informuje Urząd Miejski w Przemyślu.

Realizacja programu zakończona została konkursem plastycznym podsumowującym wiedzę dzieci na omawiany temat.

Przedszkole zostało zgłoszone do programu przez dyrektor przedszkola Barbarę Dubaniowską, a jego realizacją zajęły się nauczycielki Barbara Góras i Maria Motas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie