MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przejście graniczne z Ukrainą Malhowice-Niżankowice będzie otwarte w czwartym kwartale 2024 roku

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Podpis pod zdjęcie: Wojewoda tłumaczyła opóźnienia związane z drogowym przejściem granicznym z Ukrainą Malhowice-Niżankowice
Podpis pod zdjęcie: Wojewoda tłumaczyła opóźnienia związane z drogowym przejściem granicznym z Ukrainą Malhowice-Niżankowice Krzysztof Kapica
Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas -Hul na zwołanej konferencji prasowej poinformowała, że otwarcie drogowego przejścia granicznego z Ukrainą Malhowice-Niżankowice planowane jest na czwarty kwartał bieżącego roku. Taki termin zdaniem obecnej wojewody, spowodowany jest zaniedbaniami jej poprzedniczki Ewy Leniart, związanymi z brakiem przetargu na wyposażenie przejścia i wybudowania do niego drogi dojazdowej.

Spotkanie z dziennikarzami było odpowiedzią na zarzuty jej poprzedniczki a obecnie posłanki PiS Ewy Leniart, która we wtorek złożyła interpelację z zapytaniem kiedy przejście graniczne Malhowice- Niżankowice zostanie otwarte.

- Pani poseł przekazała informację, że planowane było uruchomienie przejścia granicznego w pierwszym kwartale bieżącego roku, co niestety nie jest zgodne z prawdą. Ówczesna pani wojewoda ogłosiła postępowania i podpisała umowę z wykonawcą wyłącznie na prace budowlane i termin odbioru końcowego (11.03.2024 r.). Z wielkim zdziwieniem w momencie, kiedy zaczęliśmy analizować stan przygotowania do otwarcia tego przejścia granicznego, zidentyfikowaliśmy fakt, że w 2023 roku nie ogłoszono i nie przygotowano żadnej dokumentacji przetargowej na zakup wyposażenia dla tego przejścia - informuje Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.

Wojewoda podkreśliła również, że nie wybudowano i nie wyłoniono wykonawcy oraz nie przygotowano drogi dojazdowej do wspomnianego przejścia. Dodatkowo w budżecie na 2024, który przygotowywała jeszcze Ewa Leniart brakuje 2,5 mln zł na pokrycie kosztów zakupu wyposażenia potrzebnego do funkcjonowania przejścia. Pojawiła się również kwestia sporna na kwotę 3,4 mln zł, których żąda wykonawca za wykonanie jego zdaniem dodatkowych robót. Sprawę tych roszczeń prowadzi Prokuratoria Generalna, czyli państwowa jednostka organizacyjna powołana do zapewniania ochrony prawnej interesów Rzeczypospolitej Polskiej, w tym Skarbu Państwa.

Bez względu na zastany stan Urząd Wojewódzki przystąpił do przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia i ogłoszenia 10 przetargów. Dotychczas podpisano 5 umów, zaś na 5 kolejnych prowadzone jest postępowanie przetargowe.

- Planujemy zakończenie wyposażenie obiektów, w niezbędną infrastrukturę potrzebną wszystkim inspekcjom i służbom do pracy na przejściu granicznym w trzecim kwartale bieżącego roku. Równocześnie trwają prace związane z budową łącznika do przejścia granicznego i przewidujemy, że zgodnie z wcześniej zawartą umową, 14 czerwca, a zakończymy pracę – wyjaśniała Teresa Kubas-Hul.

- Podsumowując ten pierwszy wątek i to pytanie, kiedy zostanie otwarte przejście graniczne, planujemy, że będzie to w czwartym kwartale bieżącego roku - dodała wojewoda.

Gorzej wygląda sprawa z przejściem kolejowym i pieszym, ponieważ przegotowując przejście drogowe, nie sporządzono dokumentacji dotyczącej przejść kolejowego i pieszego, więc cała procedura musi być prowadzona od samego początku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24