Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc zbiera żniwo

MARTA GÓRECKA
Debatę na temat przemocy poprowadziła Maria Dekert
Debatę na temat przemocy poprowadziła Maria Dekert AUTORKA
STALOWA WOLA. Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli otrzymuje rocznie nawet ponad 1,5 tys. wezwań do awantur rodzinnych.

O tym jak walczyć ze stale narastającym zjawiskiem przemocy w rodzinie dyskutowały w Stalowej Woli organizacje i instytucje, które na co dzień zajmują się tym problemem.
W powiecie stalowowolskim zjawisko przemocy osiąga duże rozmiary. - Najlepszym dowodem jest nasz hostel - stwierdziła Maria Dekert z Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej - gdzie znajdują schronienie osoby doświadczające przemocy. Od czterech lat może przez dwa tygodnie był pusty.
Wzrasta iczba interwencji policyjnych podczas awantur domowych - w Stalowej Woli w 2000 roku było ich 1350, a rok później już 1563. W 2002 roku policja interweniowała 1204 razy, zaś w tym roku trzy takie przypadki skończyły się aresztem dla osób dopuszczających się przemocy. Niestety, gro takich przypadków kończy się na interwencjach, bądź w ogóle nie opuszcza murów mieszkań.
- Na 370 spraw o znęcanie się nad rodziną w ubiegłym roku - powiedział prokurator rejonowy Janusz Wiśniewski - niespełna 70 zakończyło się aktem oskarżenia. Pozostałe skończyły się albo odmową wszczęcia postępowania, bo małżonkowie doszli do porozumienia, albo zostały umorzone. A potem zazwyczaj sytuacja się powtarza.
Dlatego chcąc dać szansę poprawy osobie stosującej przemoc nie należy wycofywać pozwu, a wystąpić o warunkowe umorzenie postępowania. Wtedy, jeśli przemoc się powtórzy, będzie można powrócić do dowodów znęcania się z poprzednich spraw. Wycofując sprawę ofiary zamykają sobie taką możliwość.
Ważne jest też dotarcie do osoby doświadczającej przemocy i udzielenie jej pomocy prawnej, pokazanie, że w swojej walce o godne życie nie będzie sama. Co więcej, fachową pomoc uzyska także ten, kto dopuszcza się przemocy. Konieczne jest również uwrażliwianie sąsiadów na to, co dzieje się za ścianą - często jeden telefon może ustrzec rodzinę przed tragedią.
Aby skutecznie walczyć ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, konieczne jest współdziałanie różnych instytucji - ośrodków pomocy, policji, psychologów szkolnych i służby zdrowia. Ta już obiecała pomoc m.in. przez zorganizowanie szkolenia, jak rozpoznawać, że osoba doświadcza przemocy. Ważną rolę mogą odegrać również kościoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24