MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przemyska Noc Muzeów 2024. Bogaty program kulturalny [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
W sobotę, 18 maja, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz inne instytucje kultury w Przemyślu zorganizowały coroczne wydarzenie - Noc Muzeów. W godzinach od 18 do 24 mieszkańcy i turyści mieli okazję zwiedzać wystawy oraz korzystać z licznych atrakcji. Cena wspólnego biletu do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, jego oddziałów i Podziemnej Trasy Turystycznej wynosiła jedynie 5 zł.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Główny budynek Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, zlokalizowany przy pl. płk. Berka Joselewicza 1, był jednym z głównych miejsc wydarzeń. Tegoroczna Noc Muzeów odbyła się pod hasłem "New Look – lata 50. XX wieku".

Wystawy stałe

O godzinie 21.30 odbyła się prezentacja wyników badań i prac konserwatorskich XVII-wiecznej płaskorzeźby „Pokłon pasterzy”. Prowadzący, Błażej Szyszkowski, zaprezentował wyniki prac w ramach wydarzenia "Credo na dwa głosy".

Wystawy czasowe

Wśród wystaw czasowych znalazł się m.in. "Wik. Plakat filmowy" oraz XXIX Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków. W księgarni można było nabyć najnowsze wydawnictwa muzealne, w tym albumy do wystaw plakatów oraz publikacje z zakresu historii i sztuki.

Dodatkowe atrakcje

W holu muzeum odbyła się prezentacja zabytkowych motocykli i skuterów z prywatnych kolekcji, a Mateusz Sawicz prowadził pokazy iluzji z bliska. W sali audiowizualnej od 19:00 trwała prezentacja prac studentów PANS, pod tytułem "Projekty Przemyślane". O 20:15 odbyła się projekcja filmu "Rzymskie Wakacje", nagrodzonego w 1954 roku trzema Oskarami.

Przemyska Noc Muzeów 2024. Bogaty program kulturalny [ZDJĘCIA]

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

W Muzeum Historii Miasta Przemyśla przy Rynku 9 można było zobaczyć wystawy czasowe, takie jak "Vołodymyr Lutsyk Srebrny Czworokąt – cykl Figury" i "Dagmar Venus Looking twice". Od 18:00 do 23”00, grupa rekonstrukcyjna umilała czas odwiedzającym w trzech oddziałach muzealnych.

Warsztaty i spotkania

O 20:00 odbyło się spotkanie dla dzieci dotyczące twórczości Mariana Strońskiego, a następnie warsztaty muzealne "Śladami artysty", podczas których uczestnicy tworzyli kolaże inspirowane dziełami Strońskiego. Od 19:00 do 23:15 odbywała się wystawa "Dawna Klasa" z rozmowami z kuratorem, a od 21:00 do 22:00 w Podziemnej Trasie Turystycznej Zamek miały miejsce rozmowy z kuratorem wystawy.

Przemyska Noc Muzeów 2024. Bogaty program kulturalny [ZDJĘCIA]

Muzeum Dzwonów i Fajek

W Muzeum Dzwonów i Fajek przy ul. Władycze 3 można było podziwiać stałą ekspozycję dzwonów i fajek oraz widoki Przemyśla z tarasu na szczycie wieży zegarowej.

Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna przy Rynku 1 była otwarta od 18:00 do 24:00. Na Rynku Starego Miasta odbyło się spotkanie z tańcem, muzyką, historią i teatrem z epoki renesansu. Od 19:00 do 22:00 trwała prezentacja "Złoty wiek miasta", która ukazywała, jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny, z inscenizacjami w przestrzeni Podziemnej Trasy Turystycznej.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek

W Przemyskim Centrum Kultury i Nauki Zamek na Wzgórzu Zamkowym, w godzinach 18:00-22:00, zwiedzający mieli okazję zobaczyć zamek z przewodnikami.

Przemyska Noc Muzeów 2024. Bogaty program kulturalny [ZDJĘCIA]

Muzeum Ratownictwa i Techniki Stara Parowozownia

W Muzeum Ratownictwa i Techniki Stara Parowozownia przy ul. Jasińskiego 16, zwiedzający mogli uczestniczyć w pokazie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, który odbył się o 21:30. Wstęp był bezpłatny.

Muzeum Twierdzy Przemyśl

W Muzeum Twierdzy Przemyśl przy ul. Katedralnej 6/4, zwiedzanie ekspozycji muzealnej odbywało się w godzinach 18:00–22:00.

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu

Galeria Sztuki Współczesnej przy ul. Tadeusza Kościuszki 3 była otwarta od 15:00 do 24:00, a wstęp był bezpłatny. O 17:00 odbył się multimedialny wykład "Najważniejsze obrazy XX wieku – część 2" prowadzony przez Grażynę Niezgodę, oraz pokaz współczesnej fotografii polskiej. Można było także zobaczyć wystawę malarstwa Liudmily Davidenko, laureatki Grand Prix Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt 2024.

Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum Archidiecezjalne przy pl. Katedralnym 2 było otwarte od 18:00 do 23:00, z bezpłatnym wstępem. W programie znalazły się stałe ekspozycje oraz dwie wystawy czasowe: wystawa ikon Marzeny Walickiej oraz "Ars Restauro – sztuka konserwacji". Dla dzieci i młodzieży przygotowano gry muzealne z nagrodami.

Przemyska Noc Muzeów 2024. Bogaty program kulturalny [ZDJĘCIA]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24