Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemyska okulistyka inwestuje w najnowocześniejszy sprzęt [WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W ostatnim roku Woj. Szpital w Przemyślu kupił dla oddz. okulistyki sporo nowoczesnego sprzętu. Pozwala on na wykonywanie nowych zabiegów..
W ostatnim roku Woj. Szpital w Przemyślu kupił dla oddz. okulistyki sporo nowoczesnego sprzętu. Pozwala on na wykonywanie nowych zabiegów.. Norbert Ziętal
Przemyscy pacjenci okulistyki nie szukają już innych szpitali. Osoby z innych regionów coraz częściej chcą być leczone w Przemyślu.

Od kilku lat w Przemyślu trwa proces łączenia jednostek służby zdrowia. Obecnie funkcjonuje już tylko jeden szpital publiczny, Wojewódzki, podległy marszałkowi podkarpackiemu. Powstał z połączenia szpitala miejskiego (dawnego wojskowego), „przychodni kolejowej i Wojewódzkiego Szpitala im. o. Pio.

Wprowadzane są także wewnętrzne zmiany w funkcjonowaniu szpitala. Okulistyka zalicza się do tych oddziałów, na których były one największe.

- W obecnym składzie oddział funkcjonuje od czerwca ub. roku. Udało się nam wprowadzić wiele nowych procedur - mówi Ewa Teresińska, kier. oddziału okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

- W tej chwili na naszym oddziale okulistyki mamy najnowocześniejszy sprzęt w Podkarpackiem. Nowa kadra od roku realizuje nasze kontrakty. Naszym plusem są niskie kolejki, nie dłuższe niż ok. dwa miesiące oczekiwania na operację zaćmy. Przy innych zabiegach może to być czas jeszcze niższy - mówi Marek Zasadny, zastępca dyr. ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

W ostatnim roku przemyski szpital kupił dla oddziału okulistyki aparat do operacji zaćmy. Urządzenie spełnia międzynarodowe standardy nowoczesnej mikrochirurgii oka. Ponadto nowoczesny biometr optyczny, który pozwala na wykonywanie chirurgii refrakcyjnej soczewki w szczepem soczewek wieloogniskowych i torycznych. Tomograf optyczny do siatkówki, który pozwolił na rozszerzenie diagnostyki plamki i jaskry.

Poprawiona została organizacja oddziału. Uaktualniono zasady funkcjonowania sali operacyjnej, zwiększyło się bezpieczeństwo operowanych pacjentów. Uruchomiony został program witrektomii dla pacjentów cukrzycowych i w odwarstwieniach siatkówki. Wdrożono program lekowy Ministerstwa Zdrowia dla pacjentów ze zwyrodnieniem plamki.

Zmiany zaowocowały skróceniem czasu pobytu pacjenta na oddziale. W pełni udało się wprowadzić system „operacji jednego dnia”. Pacjentom ułatwia on leczenie, jest również ekonomicznie korzystny dla szpitala.

- Przyjeżdża dr Paweł Klonowski z Lublina, który zajmuje się operacjami przeciwjaskrowymi, trudnymi operacjami soczewek. Wykonuje również zabiegi usunięcia skrzydlików z wykorzystaniem mitomecyny, leku cytostatycznego, który utrwala efekty zabiegu. Przyjeżdża dr Małgorzata Pietraś - Trzpiel, specjalista chirurg witreoretinalny, z bardzo dużym doświadczeniem - mówi Ewa Teresińska.

Obecnie trwają prace organizacyjne związane z optymalizacją pracy zespołu lekarskiego na oddz. po wprowadzeniu procedur i w poradni przyszpitalnej po połączeniu szpitali. Są tworzone wyspecjalizowane wewnętrzne poradnie na bazie przychodni. Siatkówkowa, jaskrowa, chirurgii oka oraz ogólna. Trwają również prace związane z zakupem lasera YAG oraz siatkówkowego.

W planach jest rozwój chirurgii jaskry na bazie poradni jaskrowej. Ponadto wdrożenie nowego programu lekowego dla retinopatii cukrzycowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24