Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysł interesuje się rewelacyjnym motoszybowcem z Politechniki

Oprac. si
Przemysł interesuje się rewelacyjnym motoszybowcem z PolitechnikiStudenci Politechniki Rzeszowskiej w nowym motoszybowcu.
Przemysł interesuje się rewelacyjnym motoszybowcem z PolitechnikiStudenci Politechniki Rzeszowskiej w nowym motoszybowcu. Fot. Archiwum PRz.
Naukowcy i studenci Politechniki Rzeszowskiej realizują program budowy motoszybowca nowej generacji AOS-71. To nowoczesna konstrukcja z włókien węglowych. Interesuje się nią przemysł.

Motoszybowiec wyposażony został w składany do wnętrza kadłuba elektryczny zespół napędowy. W powietrzu spisuje się wprost rewelacyjnie. To wspólny projekt z Politechnika Warszawską.

Pilot może wesprzeć się śmigłem
Badania i próby w locie będą trwały jeszcze jakiś czas, najpierw na mieleckim lotnisku. Później będzie służył jako demonstrator nowych technologii w Międzyuczelnianym Laboratorium Naukowo – Badawczym w Bezmiechowej.
Jedną z zalet tego ekologicznego pojazdu jest fakt, że z chwilą, kiedy pogarszają się warunki lotne, pilot może  się w locie wesprzeć śmigłem. Czas pracy silnika napędzającego śmigło jest jednak ograniczony. Powadzone są prace zmierzające do zwiększenia mocy baterii napędzających silnik. W tej chwili lot z pracującym silnikiem trwa około 20 minut.

Jaki jest nowy motoszybowiec?
Wszystkie badania i próby prowadzone są bardzo dokładnie. Ostateczny efekt prac musi zostać zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Maksymalna masa w locie motoszybowca AOS-71 wynosi 550 kg, masa własna – 350 kg, masa ładunku w kabinie – 200 kg, prędkość maksymalna – 250 km/godz., minimalna – 68 km/godz. Napęd stanowi elektryczny silnik synchroniczny trójfazowy Sineton A37K015.

Głównym celem projektu jest stworzenie podstaw do uruchomienia produkcji tych nowoczesnych motoszybowców przez nasz przemysł. A firmy lotnicze już mocno interesują się tą bardzo ciekawą konstrukcją. W przyszłości motoszybowiec ma być wykorzystywany do celów biznesowych jako taksówka powietrzna. Może także posłużyć do obserwacji terenu, patrolowania lasów, obszarów przygranicznych czy linii brzegowej, a także do lotów rekreacyjnych.. Maszyna ta będzie również przydatna do szkolenia podstawowego pilotów, ćwiczeń w lotach termicznych i żaglowych, szkolenia podstawowego w akrobacji szybowcowej.

W najbliższym czasie ten nowoczesny motoszybowiec będzie wykorzystywany m.in. jako latające laboratorium w ośrodku w Bezmiechowej, stanowiącym własność Politechniki Rzeszowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24