Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemyśl. W weekend Podkarpacki Szlak Filmowy. W programie m.in. premierowy pokaz filmu "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Kadr z filmu "Wataha".
Kadr z filmu "Wataha". mat. prasowe
Premierowy pokaz filmu "Żużel" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, to główny punkt Podkarpackiego Szlaku Filmowego, który odbędzie się 10 i 11 lipca w Przemyślu. W bogatym programie m.in. plenerowe pokazy filmów, wycieczka filmowa po Przemyślu z przewodnikiem i koncert zespołu "Tołhaje". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę wycieczką filmową po Przemyślu z przewodnikiem. Mieszkańcy i turyści dowiedzą się, gdzie w Przemyślu pojawiały się ekipy filmowe i jakie sceny zrealizowano w mieście. Zwiedzaniu towarzyszyć będzie mapa Podkarpackiego Szlaku Filmowego, opracowana specjalnie dla Przemyśla. Punktem startowym wycieczki jest fontanna na przemyskim Rynku – stamtąd przewodnicy wystartują o godzinach 12 oraz 14. Filmowe wycieczki zaplanowane są także w niedzielę w godzinach 11 i 13. Spacer filmowy potrwa ok. 75 min, jednorazowo udział może wziąć maksymalnie 50 osób. Rezerwacja nie jest wymagana.

Premiera filmu "Żużel"

Sobotnie popołudnie w Przemyślu będzie dla fanów kina prawdziwą ucztą. Na ekranie Centrum Kulturalnego wyświetlony zostanie premierowo film "Żużel" (2020), a widzowie będą mieli okazję zobaczyć go, nim oficjalnie wejdzie do kin. To pierwszy w Polsce film fabularny, poświęcony "czarnemu sportowi". Opowiada historię młodego sportowca, który z ogromną determinacją oddaje się niebezpiecznej pasji. Na ekranie zobaczyć będzie można znanych aktorów - Tomasza Ziętka, Pawła Wilczaka czy Mateusza Kościukiewicza. W film zaangażowani byli również prawdziwi żużlowcy.

Kadr z filmu "Żużel".
Kadr z filmu "Żużel". mat. prasowe

- Na godzinę 16:30 do Centrum Kulturalnego w Przemyślu zapraszamy zatem nie tylko fanów dobrego kina, ale też pasjonatów sportu. Głównym gościem premiery filmu "Żużel" będzie jego reżyserka – Dorota Kędzierzawska, która spotka się z widzami, by porozmawiać o swoim najnowszym dziele, a także opowiedzieć o realizacji zdjęć do "Żużla" w Przemyślu

- mówi Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Tego samego dnia zaplanowana jest plenerowa projekcja filmu Andrzeja Wajdy "Kronika wypadków miłosnych" (1985). Film polskiego mistrza kinematografii, kręcony w Przemyślu, zostanie wyświetlony o godzinie 21 na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego.

Muzycznym punktem sobotniego programu będzie koncert zespołu "Tołhaje". Artyści koncertowali niemalże na całym świecie. Ich etniczno-folkowe brzmienie zostało docenione licznymi nagrodami, w tym nominacją do Fryderyków za płytę "Etnofolk". Zespół pochodzi z Bieszczad, a swoje muzyczne inspiracje czerpie z tradycji Bojków i Łemków. "Tołhaje" współpracowali przy tworzeniu klimatycznej ścieżki dźwiękowej do serialu HBO "Wataha". Koncert odbędzie się o godzinie 19:30 na dziedzińcu Zamku.

Kadr z filmu "Wataha".
Kadr z filmu "Wataha". mat. prasowe

Inscenizacja planu filmowego na Rynku w Przemyślu

W niedzielę godzinie 12:30 na Rynku będzie mieć miejsce uroczyste otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele władz samorządowych. Usłyszeć będzie można o samej idei Podkarpackiego Szlaku Filmowego, a także o genezie utworzenia jego przemyskiej części. Na chwilę przed uroczystością, a także bezpośrednio po niej, w tym samym miejscu zobaczyć będzie można inscenizację planu filmowego – lokalni aktorzy specjalnie dla uczestników wydarzenia odtworzą jedną ze scen z serialu "Młody Piłsudski", realizowaną w Przemyślu. "Zagrajmy to jeszcze raz w Przemyślu" to okazja, by zobaczyć plan filmowy na żywo i obserwować pracę ekipy z bliska.

Przemyśl z czasów lat 70

W niedzielę zobaczyć będzie można aż trzy filmy. Pierwszy – o godzinie 14:30 w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. "Zawiłości uczuć" (1975) Leona Jeannota odtworzone zostaną dla widzów z jedynej zachowanej kopii filmu, utrwalonej na taśmie. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich przemyślan – "Zawiłości uczuć" są prawdopodobnie najbardziej przemyskim filmem w historii kinematografii. Seans będzie okazją, by zobaczyć to miasto z czasów lat 70. W obrazie Jeannota Przemyśl jest wręcz drugoplanowym bohaterem, więc rozpoznawanie przemyskich ulic, budynków czy kamienic może być dla widzów nie lada gratką.

Premiera dokumentu Tomasza Magierskiego "Przemyśl. Złamane marzenia"

Drugi film w niedzielę to kolejna filmowa premiera. Tym razem, na ekranie Centrum Kulturalnego w Przemyślu o godzinie 16:30, zobaczyć będzie można dokument Tomasza Magierskiego "Przemyśl. Złamane marzenia" (2019). Film jest rekonstrukcją wojennych losów sióstr Ariany i Reni Spiegel. Oparty został na pamiętniku Reni, która opisywała życie w okupowanym Przemyślu, aż do momentu swojej tragicznej śmierci na ulicach tego miasta. Historię w filmie uzupełnia jej siostra, Ariana, która przeżyła Holokaust. Głównym gościem wydarzenia będzie reżyser filmu – Tomasz Magierski, z którym widzowie będą mieli okazję spotkać się po projekcji.

- Dla wszystkich sympatyków Podkarpackiego Szlaku Filmowego, pasjonatów regionu i miłośników filmu ważnym punktem programu będzie prelekcja „Filmowy Przemyśl”. Znana dziennikarka Grażyna Bochenek, wraz z historyczką kina Katarzyną Wajdą, opowiedzą o związkach Przemyśla z kinematografią. Prezentacja pełna filmowej wiedzy i ciekawostek dotyczących miasta odbędzie się o godzinie 19:30 w sali widowiskowej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

- zachęca Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Ostatni film, który będzie można zobaczyć w niedzielę, to jednocześnie tytuł zamykający całe wydarzenie. "Ułaskawienie" (2018) Jana Jakuba Kolskiego, powstawało również w Przemyślu. Film oparty jest na prawdziwej historii rodzinnej reżysera. Fabuła opowiada o bolesnej drodze rodziców żołnierza Armii Krajowej, którą pokonują, by móc spokojnie pochować ich syna. W główne role wcielili się Grażyna Błęcka-Kolska oraz Jan Jankowski. Film zostanie wyświetlony plenerowo na dziedzińcu Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK o godzinie 21.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Darmowe wejściówki dostępne są w miejscach wydarzeń oraz w Centrum Informacji Turystycznej na ul. Grodzkiej 1 w Przemyślu.


Zobacz też: W Przemyślu kręcili "Ułaskawienie"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24