Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepis na faworki - bardzo prosty! Zrób faworki na Tłusty Czwartek

Ula Sobol
Faworki zwane są także chrustem lub chruścikami. Niektórzy smażą je dopiero w tłusty czwartek, bo wtedy smakują najlepiej: są kruche i delikatne.
Faworki zwane są także chrustem lub chruścikami. Niektórzy smażą je dopiero w tłusty czwartek, bo wtedy smakują najlepiej: są kruche i delikatne. sxc.hu
Sprawdź przepis na faworki. Faworki zwane są także chrustem lub chruścikami. Niektórzy smażą je dopiero w tłusty czwartek, bo wtedy smakują najlepiej: są kruche i delikatne.

- Jest karnawał - są faworki - śmieje się Hanna Kurasz z Jarosławia. - I chociaż sporo przy nich zabawy, uważam, że są nierozłączną częścią karnawału i warto się dla ich smaku poświęcić. Moja mama smaży je, odkąd pamiętam, czyli około 50 lat. Przepis jest stary, ale ciągle robi furorę wśród znajomych. Ja także z przyjemnością sięgam po tę starą, sprawdzoną i wypróbowaną recepturę.

W tym przepisie do ciasta dodaje się alkohol. Dzięki temu tłuszcz nie wnika tak bardzo w ciasto.

Pani Hanna podpowiada, że podczas przygotowywania faworków ważne jest, aby ciasto dobrze rozwałkować, wtedy nasz przysmak będzie kruchy i smaczny. I najlepiej zjadać je, kiedy przestygną i lekko stwardnieją. Jeśli posiadają mnóstwo pęcherzyków, to dowód, że się udały.

Przepis na faworki. Składniki (na około 80 sztuk):

  • - 2 szklanka mąki tortowej
  • - 6 łyżek gęstej kwaśnej śmietany (18-proc.)
  • - 6 żółtek
  • - 2 łyżki spirytusu lub wódki
  • - szczypta soli
  • - 1 litr oleju lub smalcu do smażenia
  • - cukier puder
  • - cukier waniliowy.

Przepis na faworki. Wykonanie:

- Wszystkie składniki (mąkę, żółtka, śmietanę, sól i alkohol wymieszać łyżką na stolnicy. Szybko zagnieść gładkie, nieklejące się do rąk ciasto.

- Następnie ułożyć na blacie i uderzać wałkiem, aż zaczną się tworzyć pęcherzyki powietrza. Czynność powtarzać wielokrotnie.

- Rozwałkować ciasto na grubości około 1 centymetra, złożyć na trzy i znowu uderzać. Powtarzać tą czynność przez około 10 minut.

- Ciasto zawinąć w folię aluminiową i włożyć do lodówki na godzinę.

- Wyjąć i podzielić na kilka części.

- Każdą partię ciasta rozwałkowywać (w razie potrzeby podsypując mąką) na cieniutkie plastry.

- Kroić w paski o szerokości około 3 cm, a długości 10-12 centymetrów. Ich krótsze boki powinny być skośne, tak, by powstawały spiczaste czubki.

- W każdym faworku robić 3-centymetrowe nacięcie, wzdłuż dłuższego boku. Wywijać je, wkładając w nacięcie jeden z końców faworka i delikatnie rozprostowując całość.

- W szerokim, głębszym garnku lub głębokiej patelni rozgrzać olej lub smalec (najlepiej do 175 st. C). Tłuszcz powinien mieć taką temperaturę, aby po wrzuceniu testowego faworka pienił się, na jego krawędziach.

- Układać faworki na tłuszczu partiami, tak, by nie były ułożone zbyt gęsto i nie nachodziły na siebie. Gdy zrumienią się z jednej strony, odwracać je na drugą.

- Wyjmować cedzakową łyżką i układać w jednej warstwie na ręcznikach lub serwetach papierowych.

- Przed samym podaniem oprószyć obficie cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym.

- Jeżeli chcesz je przechować nieco dłużej, nie posypuj od razu cukrem. Ułóż w szczelnym pojemniku. Przed podaniem możesz delikatnie ogrzać w piekarniku.

Życzę smacznego!


Ten przepis na pączki ma sto lat!

Źródło:polskatimes.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24