Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy kulinarne czytelników: Błyskawiczny tort schwardzwaldzki

Ula Sobol
Tort schwardzwaldzki sprawdzi się podczas każdej uroczystej chwili, a jego kompozycja smakowa idealnie wpisze się w podniosłą aurę spotkania, niezależnie od pory roku.
Tort schwardzwaldzki sprawdzi się podczas każdej uroczystej chwili, a jego kompozycja smakowa idealnie wpisze się w podniosłą aurę spotkania, niezależnie od pory roku. Dan Cake
Tort schwardzwaldzki sprawdzi się podczas każdej uroczystej chwili, a jego kompozycja smakowa idealnie wpisze się w podniosłą aurę spotkania, niezależnie od pory roku.

Imponujący, wykwintny, a zarazem pyszny - tort schwardzwaldzki zachwyca zawsze wtedy, kiedy pojawia się jako główny deser. Niemiecki przysmak, którego historia sięga niespełna stu lat, szybko stał się kluczową atrakcją ważnych uroczystości.

Jego godna podziwu forma sprawi, że każde przyjęcie nabierze znacznie bardziej prestiżowego charakteru. Gości z pewnością zaskoczy ten wykwintny deser, podczas gdy gospodarzowi jego przygotowanie nie sprawi wiele trudności - przyrządzenie tortu schwarzwaldzkiego nie jest trudne i czasochłonne.

Król deserów

Przepis na tort schwardzwaldzki dotarł do Polski z Niemiec. Kwestia jego dokładnego pochodzenia nie jest jednak dla historyków łatwa do ustalenia. Nazwa tortu prawdopodobnie wywodzi się stąd, że jednym z jego składników jest Schwarzwälder Kirschwasser - destylowany z wiśni likier ze Schwarzwaldu.

To jednak nie wyklucza tego, że idea tortu mogła narodzić się w Schwarzwaldzie, by móc ewoluować w pozostałych częściach Niemiec. Współczesna forma tortu przyjęła się w 1915 roku, kiedy Josef Keller, cukiernik z Bad Godesberg, zaserwował go w słynnej kawiarni Café Agner. Od tego czasu tort schwardzwaldzki stawał się coraz bardziej rozpoznawalny w Niemczech - w 1934 roku został wspomniany w literaturze, by 15 lat później zająć 13. miejsce w rankingu najbardziej rozpoznawalnych tortów niemieckich, i wtedy usłyszał o nim cały świat.

Wyśniona kombinacja biszkoptu, kremu i wiśni

Sekret tortu schwardzwaldzkiego tkwi nie tylko w jego niewyjaśnionej historii, ale i w kombinacji jego składników. Ucztę dla podniebienia zapowiada puszysty biszkopt, który można przygotować samodzielnie lub, jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu czasu, kupić gotowy, na przykład w formie spodów tortowych ciemnych Dahli. Ważną rolę w przygotowaniu biszkoptu, odgrywa alkohol, którym, w zależności od przepisu, nasącza się spody tortu. Tradycyjnie używało się do tego likieru Kirschwasser, natomiast współcześnie, zwykle używa się alkoholi bardziej dostępnych, takich jak: rum, brandy czy koniak.

W Stanach Zjednoczonych natomiast, biszkoptu nie nasącza się wcale i tort schwardzwaldzki serwuje się bez dodatku alkoholu. Kolejny krok to przygotowanie słodkiego kremu z bitej śmietany, który nadaje tortowi lekkości. Oczywiście między warstwami nie może zabraknąć także szlachetnych wiśni. Odpowiednie będą zarówno wiśnie świeże, mrożone, jak i kandyzowane, choć ideałem są wiśnie w likierze maraskino. Tak przekładane warstwy składników tworzą wyrafinowany tort, który na końcu ozdabiamy bitą śmietaną, wiórkami czekoladowymi i wiśniami.

Prestiż na stole

Tort schwardzwaldzki sprawdzi się podczas każdej uroczystej chwili, a jego kompozycja smakowa idealnie wpisze się w podniosłą aurę spotkania, niezależnie od pory roku. Na Nowy Rok tort uświetni rodzinny stół, a w karnawale choć na chwilę zaintryguje swoim smakiem nawet najbardziej roztańczonych biesiadników. Jego godna podziwu forma sprawi, że każde przyjęcie nabierze znacznie bardziej prestiżowego charakteru.

Gości z pewnością zaskoczy ten wykwintny deser, podczas gdy gospodarzowi jego przygotowanie nie sprawi wiele trudności - przyrządzenie tortu schwarzwaldzkiego nie jest trudne i czasochłonne. Poniżej prezentujemy przepis na błyskawiczny tort schwardzwaldzki z udziałem spodów tortowych ciemnych Dahli.

Składniki:

- Gotowe spody tortowe ciemne Dahli
- tabliczka czekolady gorzkiej (+ pół tabliczki na posypkę)
- 750 ml śmietany 30%
- 1 opakowanie mrożonych wiśni 400 gramów
- 2 łyżki cukru pudru
- 3-4 łyżeczki żelatyny

Wykonanie:

- Wiśnie rozmrażamy i odcedzamy.

- Rozpuszczamy 1 tabliczkę czekolady połamaną na kosteczki w misce wstawionej do mikrofalówki na około 2 minuty lub w garnuszku, postawionym na małym ogniu.

- Odstawiamy czekoladę, żeby trochę przestygła.

- Żelatynę rozpuszczamy w małej ilości zimnej wody i odstawiamy do napęcznienia.

- Śmietanę wlewamy do miski i ubijamy ją na sztywno.

- Jak zacznie się ubijać, powoli wsypujemy cukier puder, a następnie, również powoli, wlewamy rozpuszczoną czekoladę.

- Napęczniałą żelatynę rozpuszczamy przez 20 sekund w mikrofalówce lub w garnuszku i ciepłą wlewamy do masy. Szybko miksujemy. Masę kładziemy od razu na ciasto lub, jeśli wyjdzie jeszcze trochę niegęsta, wstawiamy ją do lodówki na 10-15 minut, by zgęstniała.

- Dwa spody tortowe smarujemy masą i wykładamy je odcedzonymi wcześniej wiśniami.
- Trzeci spód, na samej górze, oraz boki tortu pokrywamy samą masą i posypujemy całość potartą czekoladą.
- Wierzch dekorujemy bezami Śnieżynkami Dan Cake i wiśniami.

Smacznego!
Przepis został podyktowany przez Roberta Muzyczkę, Szefa Kuchni Dworu Korona Karkonoszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24