Przerwa w odmulaniu zalewu. Na zbiorniku powstanie barka dla ptaków [FOTO]

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Na zalewie w Rzeszowie zakończył się pierwszy etap odmulania. Ze względu na okres ochronny zwierząt, prace zostały wstrzymane na ponad pół roku.
Na zalewie w Rzeszowie zakończył się pierwszy etap odmulania. Ze względu na okres ochronny zwierząt, prace zostały wstrzymane na ponad pół roku. Damian Wiertel
Na zalewie w Rzeszowie zakończył się pierwszy etap odmulania. Ze względu na okres ochronny zwierząt, prace zostały wstrzymane na ponad pół roku.

- Nasz sprzęt zostaje na zalewie, jednak do jesieni nie będziemy z niego korzystać. Do kwietnia wywieziemy stąd także muł, który jest złożony w zbiornikach na brzegu - mówi Szymon Nasionek, przedstawiciel wykonawcy robót.

Odmulanie zalewu na Wisłoku w Rzeszowie rozpoczęło się jesienią i potrwa do 2023 roku. Ze względu na konieczność spełnienia warunków ochrony przyrody podzielono je na kilka etapów, które będą realizowane w cyklach jesienno-zimowych.

Na wiosnę i latem prace będą wstrzymywane. M.in. w trosce o ptaki, które mają wzdłuż rzeki swoje gniazda. Prace ciężkiego sprzętu mogłyby przeszkodzić im w okresie lęgowym.

Wideo ze stycznia:

Także w oparciu o wytyczne środowiskowe, jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego etapu, z zalewu wyłowiono chronioną roślinę - kotewkę orzech wodny. Została przeniesiona na tymczasowe siedlisko w rejonie Wisłoka, poniżej Rzeszowa. Dopiero po spełnieniu tych wytycznych wykonawca mógł przystąpić do prac.

- Pierwszy cykl zaczął się od odmulania zbiornika przy lewym brzegu i postępował w kierunku prawego. Wodna koparka usunęła tu część trzcinowisk. Przy brzegu zgodnie z wytycznymi środowiskowymi pozostanie jednak pas buforowy, który jest potrzebny m.in. ptakom, których wiele gatunków żyje w rejonie zalewu

- mówi Krzysztof Gwizdak z rzeszowskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Muł zebrany w potężnych tubach ułożonych od strony ul. Kwiatkowskiego zostanie wywieziony w rejon Łańcuta. Wykonawca prac przetransportuje go po odcieknięciu z urobku wody.

Krzysztof Gwizdak zapowiada, że przed kolejnym etapem prac, które będzie można rozpocząć w połowie października, z zalewu na Wisłoku ponownie zostanie zebrana chroniona kotewka.

- Przygotowujemy już także budowę barki lęgowej dla ptaków. Powstanie niedługo na pontonach, które pokryjemy warstwą żwiru, piachu, gałęzi i ceramiki. Przede wszystkim z myślą o rybitwie rzecznej, która gniazduje w takich warunkach - mówi Krzysztof Gwizdak.

Pierwszy etap odmulania Wisłoka zakłada oczyszczenie zalewu bliżej zapory. W drugim etapie, na który zostanie ogłoszony osobny przetarg, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poszuka wykonawcy odmulania rzeki na 4-kilometrowym odcinku od strony rezerwatu Lisia Góra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pierd
3 marca, 13:31, Oli:

Skończyć szybko

Oli skończyć szybciej niż zacząć?

P
Ponton

Czy ta słynna Kotewka to to paskudne zielsko, które w lecie skutecznie zarasta i pokrywa powierzchnię prawie całego zalewu, tak że nie można się po nim poruszać łodzią,czy innym środkiem pływającym bo wplątuje się w wiosła i śruby, a po za tym śmierdzi i nie pozwala wodzie na swobodny przepływ, toż to chwast jest i zamiast chronić to tępić trzeba

O
Oli

Skończyć szybko

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie