Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestępczość białych kołnierzyków to coraz większy problem

Małgorzata Motor
sxc.hu
Sprawcy coraz częściej przestawiają się z przestępstw kryminalnych na gospodarcze. Dla budżetu państwa to zdecydowanie większe zagrożenie.

Przykłady z Podkarpacia? Zarzuty usiłowania oszustw na szkodę blisko 19,5 tysiąca rolników usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Rzeszowie 29-letni mieszkaniec Bydgoszczy.

- Gdyby zrealizował swe zamierzenie, na jego konto trafiłoby niemal 4,8 mln zł. Dane oszusta ustalili policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie - informuje Paweł Międlar, rzecznik podkarpackiej policji.

Z kolei inny mężczyzna za pośrednictwem portali aukcyjnych oferował podrobione zestawy do diagnostyki samochodów kilku znanych marek. Okazuje się, że przestępstw gospodarczych przybywa.

Ze statystyk podkarpackiej policji wynika, że w ub. roku stwierdzono ich 3727. W porównaniu z rokiem wcześniejszym to wzrost o blisko 300. Skąd ta rosnąca liczba przestępstw gospodarczych?

- Zmienia się struktura przestępczości w Polsce. Przestępcy "dojrzewają" i wiedzą, że ryzyko wpadki przy przestępstwach kryminalnych jest znacznie większe niż przy czynach, które godzą przede wszystkim w Skarb Państwa czy interes ekonomiczny podmiotów gospodarczych. To są przestępstwa trudne do udowodnienia. Przestępcy zacierają ślady, tworzą długie łańcuchy przypadkowych osób pozornie zaangażowanych w ten proceder - tłumaczy Paweł Międlar.

Podkreśla jednocześnie, że wzrost tego typu przestępczości w statystykach to też zasługa coraz większej aktywności policji. - Przestępstwa ekonomiczne to kategoria czynów, o których policja dowiaduje się niezmiernie rzadko od pokrzywdzonych. Trzeba je samemu ujawnić i wykryć - wyjaśnia rzecznik.

Jak wypadamy pod tym względem na tle kraju? - To jest tendencja ogólnopolska. Poza tym - trzeba brać pod uwagę, że przestępczość ekonomiczna rzadko zamyka się w administracyjnych granicach. U nas wykrywalność tego rodzaju przestępstw jest bardzo wysoka, bo sięga 80 procent - zwraca uwagę Paweł Międlar.

Co więcej, policjanci z każdym rokiem coraz lepiej sobie radzą z przestępczością białych kołnierzyków. - Choć rozpracowanie grup, które okradają Skarb Państwa czy uczciwe podmioty, trwa wiele miesięcy. To jest żmudna analityczna praca - podkreśla rzecznik.

Komenda Główna Policji zwraca uwagę, że w całym ubiegłym roku odnotowano duży spadek liczby przestępstw kryminalnych. W tym czasie coraz częściej ujawniane przez policjantów były natomiast przestępstwa gospodarcze. Popełniono ich w sumie 163 tysiące. Połowa z nich to oszustwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24