Prześwietlamy majątki prezydentów podkarpackich miast

Małgorzata Froń
Krzysztof Łokaj
Z sześciu prezydentów największych podkarpackich miast, trzech pracuje od grudnia 2014 roku. Prezydentami są po raz pierwszy. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, Daniel Kozdęba, prezydent Mielca i Grzegorz Kiełb, prezydent Tarnobrzega. Pozostali trzej, czyli Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, Piotr Przytocki, prezydent Krosna i Robert Choma, prezydent Przemyśla rządzą swoimi miastami od kilkunastu lat. Postanowiliśmy prześwietlić ich majątki.

Prezydenci 6 miast prezydenckich w regionie do biednych nie należą. Włodarze Rzeszowa, Krosna, Przemyśla, Tarnobrzega, Mielca i Stalowej Woli zgromadzili majątki, których zwykły Kowalski może tylko pozazdrościć. Mają domy, mieszkania, działki, dobre samochody, oszczędności, polisy. O przyszłość martwić się nie muszą, bo nawet ci najmłodsi już się czegoś dorobili. A przecież kariera dopiero przed nimi.

Najbogatszy z podkarpackich prezydentów jest Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Jego majątek to około 1,8 mln zł. Dostaje pensję jako prezydent, ma też emeryturę. Zaraz za nim jest Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Obaj prezydenci od lat plasują się w czołówce rankingów na najlepszych polskich prezydentów. Najbiedniejszy, jak wynika z oświadczeń majątkowych za 2015 rok, jest Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Ale on prezydentem został po raz pierwszy. Jest młody, więc wszystko jeszcze przed nim.

Tadeusz Ferenc (76 lat) jest zdecydowanie najbogatszym prezydentem. Ma ponad 137 tys. zł oszczędności (w roku ubiegłym było prawie 120 tys. zł). Ma też dom o pow. 150 mkw., który wycenia na 400 tys. zł, mieszkanie o powierzchni ponad 66 mkw. o wartości 295 tys. zł, drugie mieszkanie warte 115 tys. zł, garaż, budynek gospodarczy i działki (o łącznej wartości 600 tys. zł). Z tytułu umowy o pracę z urzędem miasta prezydent zarobił w ubiegłym roku ponad 160 tys. zł, do tego emerytura - ponad 180 tys. zł.

Jeździ dobrym samochodem. To mercedes benz GLK 200D CDI z 2011 roku. Nie zaprząta sobie głowy spłatą kredytów, bo ich po prostu nie ma. Majątek, jaki zgromadził wart jest ponad 1 milion 800 tys. złotych. Ale warto zauważyć, że 14 lat temu, kiedy Tadeusz Ferenc po raz pierwszy został prezydentem Rzeszowa, jego majątek był szacowany na podobną kwotę.

Piotr Przytocki (58 lat), prezydent Krosna od 2002 roku. Ma ok. 25 tys. zł oszczędności (rok temu nie miał ich wcale, a dwa lata temu miał ponad 40 tys. zł). Inwestuje w papiery wartościowe i polisy, ich wartość to prawie 200 tys. zł. Ma też dwa domy: jeden o wartości 420 tys. zł (258 m.kw.), drugi wyceniony na 380 tys. zł (190 m.kw.). Do tego działki o wartości ok. 90 tys. zł. Zarobił w ubiegłym roku ponad 160 tys. zł, a ponad 40 tys. zł dostał z racji najmu lokalu. Jeździ Citroenem DS4 z 2012 roku. Kredytów nie ma. Cały majątek prezydenta wart jest ponad milion zł. Od ubiegłego roku, kiedy jego majątek szacunkowo wart był 760 tys. zł trochę się wzbogacił.

Trzeci jest Daniel Kozdęba

Daniel Kozdęba, prezydent Mielca, ma 39 lat, jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej, pracował w Urzędzie Miasta Rzeszowa. W ubiegłym roku jako prezydent zarobił ponad 136 tys. zł. (jego dochód z roku 2014 to 80 tys. zł). Ma mieszkanie wycenione na 350 tys. zł i działki o wartości 100 tys. zł. Nie posiada oszczędności, ma za to kredyty, w tym kredyt we frankach, do spłaty zostało mu ponad 40 tys. franków. Jeździ nissanem micrą. Jego cały majątek to prawie 600 tys. zł.

Robert Choma (53 lata), prezydent Przemyśla od 2002 roku. Ma ponad 30 tys. zł oszczędności (w ubiegłym roku miał 22 tys. zł). Nadal nie dorobił się domu, ma to samo 150-metrowe mieszkanie wycenione na 300 tys. zł oraz działki o wartości 27 tys. zł. Zarobił w ubiegłym roku ponad 150 tys. zł. Ma volvo z 2004 roku i Renault Megane z 2000 roku. Ma też kredyt, do spłaty zostało ponad 134 tys. zł. Cały majątek prezydenta wart jest około pół miliona.

Młodzi prezydenckim stażem mają najmniej

Grzegorz Kiełb, prezydent Tarnobrzega, ma 42 lata, z wykształcenia jest prawnikiem, przed objęciem urzędu prezydenta pracował w Przedsiębiorstwie Robót Drogowych, w ZUS-ie, był też członkiem rady nadzorczej w Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W roku 2014 zarobił na tych stanowiskach w sumie ponad 50 tys. zł.

W 2015 roku jego dochody wzrosły: jako prezydent zarobił ponad 142 tys. zł, a jako członek rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej dostał ponad 11 tys. zł. Nie ma oszczędności, domu, mieszkania ani samochodu. Musi za to spłacać kredyt, do spłaty ma ponad 13 tys. zł.

Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, ma 31 lat, jest najmłodszym prezydentem w tej grupie. Z wykształcenia jest politologiem i prawnikiem. Pracował jako dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, potem był dyrektorem departamentu w urzędzie marszałkowskim, był także radnym miejskim. W 2014 roku zarobił w sumie 108 tys. zł. To był w oświadczeniu majątkowym za rok 2014 cały jego majątek, miał jeszcze opla wycenionego na 20 tys. zł. Nie miał ani oszczędności, ani domu, mieszkania, a w dodatku kredyt w wysokości 47 tys. zł. W tej chwili ma 6 tys. zł. oszczędności. Zarobił w ubiegłym roku jako prezydent ponad 145 tys. zł. Nadal nie ma domu ani mieszkania, a jego zobowiązania kredytowe wzrosły do ponad 53 tys. zł.

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mario
W dniu 02.08.2016 o 18:45, bloger napisał:

ty barani łbie ,a co to za  atrakcja i zasłużona satysfakcja czyścić komuś buty?- Chyba jedynie tobie -włazidupie i wazeliniarzu

CIEKAWE GDZIE TY PRACUJESZ , ŻE NIE WŁAZISZ DO D.. POZA TYM NIKT /OPRÓCZ CIEBIE/ NIE WSTYDZI SIĘ FIZYCZNEJ PRACY KTÓRA PRZYNIOSŁA NIEKTÓRYM ZACZYNAJĄCYM OD CZYŚCIBUTA MILIONY - ALE TY IDŻ PO 500+ A barani łeb to sobie zobacz w lustrze bo na pewno rogi żona takiemu idiocie musiała przyprawić

m
mario
W dniu 02.08.2016 o 17:23, prawnik napisał:

Nie obstaje za nikim a prawo o oświadczeniach majątkowych to jeden wielki niesprawiedliwy pic.Bo co ma obchodzić Kowalskiego jaki mam majątek żeby złodziej wiedział ile masz i porwał ci dziecko a później wołał okupu.Po to są organy skarbowe i im powinno się takie oświadczenia składać a później powinni to weryfikować czy jest zgodne z prawdą.A tu taki nierób przeczyta i mało co mu szczęka nie opadnie a na dodatek może jeszcze dostać zawału bo jego sąsiad ma więcej od niego , tylko że jeden czasem ciężko pracuje i na dodatek jeszcze może mu ciężko te pieniądze wydać a drugi siedzi pod sklepem nic nie robi , pije piwo i wszystkim zazdrości.Wracając do twojej wypowiedzi to powiem Ci tak nie znasz prawa -- oczywiście jest głupawe ale redaktor naczelny nie podlega pod oświadczenia majątkowe bo nie żyje z naszych podatków.

JAKO "PRAWNIKOWI" bo taki przyjąłeś nick odpowiem tak ; nie jestem prawnikiem i nie muszę znać prawa - to co Ty robisz nie jest lojajne stwierdzenie , że /prawo jest głupawe/ powinien to przeczytać WIELKI WÓDZ  ZIOBRO- to że redaktor naczelny nie podlega to wiem , tylko wytłumacz mi dlaczego zwykły człowiek np. radny gminny takie oświadczenie musi składać.

m
mario
W dniu 02.08.2016 o 17:31, odpowiedz napisał:

Pacanie taka jest rola dziennikarzy bo z tego żyją , pytanie z czego ty żyjesz że zaglądasz ludziom do portfela. 

cześć pacanie żyję tak jak "p" pawłowicz - celowo piszę z małej litery i tak jak pan który pokazuje w Sejmie "fakulca" od czasu "liberum veto" czegoś takiego jeszcze nie było - a jeżeli palancie znasz historię to krzycz za idiotami "Targowica" tylko pamiętaj kto był jej inicjatorem albo zobacz tumanie kto błogosławił hitlerowców z pasami "GOT MIT UNS'

g
gość
W dniu 02.08.2016 o 11:25, gustaw napisał:

To,że lubisz nastawiać i pakować wszystko do d..y, nie moja sprawa. Natomiast prawo,niezależnie kiedy stanowione,jest obowiązujące. Media podają fakty,mogą Ci się podobać albo i nie.Wyzywanie ludzi zacząłeś pierwszy,czytaj własny tekst,więc nie kombinuj prostaku i nie zmieniaj faktów pod siebie.

Jaki Gustaw taka odpowiedź - idź się leczyć najlepiej na nogi bo na głowę już za późno.

e
emigrant
W dniu 02.08.2016 o 20:53, Andrzej napisał:

Miesięczne dochody Ferenca to prawie 29 tysięcy zł( taka jest kwota podana przez nowiny), prawie 14 tys to wynagrodzenie za ,,prace" oraz 15 tys zatytułuje emerytury. Za co taka wysoka emerytura i jak to sie ma do zarobków na Podkarpaciu? Nie należy sie wiec dziwić, ze temu facetowi juz całkiem fiksuje pod kapeluszem.

W miejscowosci w ktorej zamieszkuje obecnie Newcastle, a ktora ma okolo 450 tys mieszkancow jest TYLKO 9 rajcow i burmistrz (lord major). Nie ma zadnych zastepcow burmistrza !

Zarobki burmistrza w UK wynosza TYLE SAMO ile zarabia INZYNIER w Przedsiebiorstwie Panstwowym, a wiec TRZYKROTNE ZAROBKI ROBOTNIKA z fabryki.

Zadnych premi ani gratyfikacji ! Jestes albo dobrym pracownikiem i masz za to placone, lub zlym pracownikiem i wtedy takich pracownikow sie zwalnia.

Pragne poinformowac ze inzynierowie w prywatnych fabrykach/firmach zarabiaja WIECEJ jak w firmach Panstwowych w zaleznosci od wysokosci edukacji i bieglosci w zawodzie. W firmie Panstwowej zarobki sa mniejsze ale PEWNE, natomiast w formie prywatnej jest ryzyko ze nawet nastepnego dnia mozesz zostac nie dopuszczony do pracy i zwolniony.

Jadnak ludzie preferuja zatrudnienie rzadowe (panstwowe) od zatrudnienia w firmach prywatnych.

J
Jacek

Busz już teraz nie pomoże,a mogą być poważne problemy z urzędem skarbowym który szczegółowo analizuje wpływy i wydatki na nieruchomości.

A
Andrzej

Miesięczne dochody Ferenca to prawie 29 tysięcy zł( taka jest kwota podana przez nowiny), prawie 14 tys to wynagrodzenie za ,,prace" oraz 15 tys zatytułuje emerytury. Za co taka wysoka emerytura i jak to sie ma do zarobków na Podkarpaciu? Nie należy sie wiec dziwić, ze temu facetowi juz całkiem fiksuje pod kapeluszem.

w
wacek

Kto finansował prywatne studia wnuczka w Poznaniu,podobno dokładał do tej edukacji znajomy w zamian za legalizację samowoli.

M
Marcin

Uaktywnił się chyba rzecznik rausza bo wazelina wylewa się na tych forach internetowych.A tak na poważnie to że ktoś ma oszczednośći i nieruchomości to nie przestępstw chyba ze nie może się wykazać skąd pochodzą te środki finansowe.Niejeden pracuje i zaradia powyżej sredniej ale nie stać do na to aby kupić jedno mieszkanie w polsce a co dopiero kilka mieszkań i do tego kilka za granica. te c

S
Sandey
W dniu 02.08.2016 o 15:58, beatka napisał:

Co powiecie o Wójcie Wozniaku z Krasnego który jest o wiele od niego młodszy a na pewno nachapał się dużo więcej --- wystarczy tylko przeglądnąć jego oświadczenie majątkowe .Majątek grubo ponad 15000 tyś zł .Chłop się nie wysila bo nie nauczony do pracy a kasa leci -- to naprawdę trzeba się umieć ustawić ,dlatego teraz wszyscy wiemy dlaczego nie chciał dopuścić do referendum , bo bał się o utratę apanaży.

Jak to nie nauczony pracy a kto tyle wysiłku codziennie wkłada na podniesienie długopisu i wykonanie kilkunastu podpisów oraz parafek ??

G
Gość
W dniu 02.08.2016 o 12:49, Wiesiek napisał:

Nowiny co byście nie pisali o p. Ferenc to i tak każdy wie, Rzeszów jest miastem które ma super gospodarza i kasa się mu należy a że jest oszczedny to już jego sprawa

Chcieli koniecznie o Ferencu napisać a żeby nie było że czepiają się tylko jego hieny to opisali innych . A tak naprawdę to Ferenc zarabia niewiele więcej od tych którzy obejmują prezydenturę w małych i średnich miastach podkarpacia.

T
Tobien
W dniu 02.08.2016 o 09:57, gustaw napisał:

 Poseł jest przedstawicielem swoich wyborców,to prawda a nie żadnym "pseudo". Ma wielki wpływ na życie Polaków,bo uczestniczy w procesie stanowienia prawa.

Tak , w szczególności polscy "osłowie" mają wielki wpływ w procesie stanowienia prawa , tworząc istne cyrki w sejmie, jedna żre drugi dłubie w nosie, a trzeci śpi.  To są zwykli kretyni ,a ludzie na nich głosują bo nie mają wyjścia poza olaniem wyborów.

J
Janek
W dniu 02.08.2016 o 09:48, przekrety napisał:

A merca kupil czy dostal gratis od zasady w ramach promocji za zakup autobusow mercedesa a pozatym zmienil merca na nowszego w ostatnim czasie

A te autobusy prywatnie kupił że miał dostać mercedesa na własny użytek ??

p
prawnik
W dniu 02.08.2016 o 18:00, pyrek napisał:

Nie jest to polski wymysł. Po drugie,skoro du.a Ci się trzęsie nie zabiegaj /pewnie tak masz/ o pełnienie stanowisk, na których musisz corocznie podawać wysokość dochodów czy wartość majątku. Kropka.

 

Czy Ty masz choć trochę pojęcia , wszyscy którzy coś maja do schowania pod stuł to z reguły są biedni jak mysz kościelna.

Przecież kto idzie na posła i podobne stanowisko to wszystko przekazuje rodzinie a sam ma parę groszy i tylko pokazuje to co musi.

Dlatego Pan Ferenc nie musiał niczego ukrywać bo pracując przez tyle lat to człowiek ma prawo odłożyć a co powiesz jak na przykład Wójt który ma o połowę lat od niego a ma większy majątek i jak to właśnie jest ?

p
pozdrawiam to Ci jest potr
W dniu 02.08.2016 o 18:45, bloger napisał:

ty barani łbie ,a co to za  atrakcja i zasłużona satysfakcja czyścić komuś buty?- Chyba jedynie tobie -włazidupie i wazeliniarzu

 

Ty właśnie baranie nic z tego nie zrozumiałeś , no cóż nie każdemu BOZIA dała rozum , Tobie pozostało tylko modlić się o zdrowie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3