Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszczep wątroby jest kosztowny

Andrzej Piątek
Prawie każdy dorosły odczuwa dolegliwości wątroby, dróg żółciowych, trzustki. Spełniają one tak istotne dla życia funkcje, że jeśli któreś z nich odmawia posłuszeństwa przypomina o tym bardzo nieprzyjemnymi objawami.

- Może to być słabo odczuwany ucisk w prawym nadbrzuszu pod prawym łukiem żebrowym lub ostry ból promieniujący w stronę pleców pod łopatkę, któremu towarzyszą wzdęcia, nudności i wymioty - wyjaśnia rzeszowski internista, lek. med. Robert Gołębiowski.

Niektórzy z nas dopiero wtedy, gdy po raz pierwszy odczują takie dolegliwości, dowiaduje się gdzie są umiejscowione te narządy i zaczyna się zastanawiać dlaczego sprawia ból.

- Marskością określamy stan uszkodzenia wątroby, któremu towarzyszy obumarcie komórek i rozrastanie się m.in. tkanki tłuszczowej i naczyń krwionośnych - mówi internista, lek. med. Robert Gołębiowski.

Uszkodzenie komórek tworzących wątrobę jest niebezpieczne. Obumarłe nie przetwarzają składników odżywczych i nie odtruwają ciała z substancji toksycznych.

Przyczyną marskości jest zatrucia trwające dłuższy czas np. wskutek alkoholizmu, przewlekłe niedobory składników mineralnych, witamin, szczególnie w diecie z małą ilością białka i tłuszczu, przewlekłe zapalenia wątroby, długotrwały brak odpływu żółci

- Niekiedy marskość może wystąpić bez ustalonej przyczyny (pojawia się zażółcenie skóry, błon śluzowych, białkówek oczu). Chory ma białe paznokcie, czerwone bardziej niż zwykle dłonie i stopy, zajady w kącikach ust, wygładzony i czerwony język - wylicza internista, lek. med. Robert Gołębiowski.

W dalszym etapie choroby pojawia się żółtaczka i wodobrzusze. Zatrzymanie w ustroju toksycznych produktów przemiany materii, które są unieszkodliwiane w wątrobie staje się przyczyną uszkodzenia mózgu, a nawet śpiączki.

- Chorych z marskością wątroby obowiązuje ograniczenie wysiłków fizycznych, odstawienie alkoholu oraz leczenie pod kontrolą lekarza. W bardzo zaawansowanych przypadkach wykonuje się przeszczep wątroby - podkreśla internista, lek. med. Robert Gołębiowski.

Nowotwory wątroby mają postać łagodną lub złośliwą.

Łagodna nie występuje nie sprawia dolegliwości, a w zwykłym badaniu ciężko ją wykryć.

Nowotwór złośliwy daje przerzuty i częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Guzy wątroby rozwijają się głównie u osób z marskością bądź po przebyciu wirusowego zapalenia typu B lub C.

Czasami przyczyną mogą być wady wrodzone lub nadmierne gromadzenie przez organizm żelaza.

Niektóre z nowotworów są skutkiem przyjmowania przez kobiety środków antykoncepcyjnych.

- Początkowo pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, by w dalszym etapie choroby czuć uporczywy ból z prawej strony w okolicach wątroby, a także wyczuwalne pod ręką, nierówne powiększenie się jej - informuje internista, lek. med. Robert Gołębiowski.

Charakterystyczna jest utrata wagi, gorączka, postępujące osłabienie, wymioty i obrzęki nóg. W niektórych przypadkach żółtaczka bądź nadciśnienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24