Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeszłość, kultura i sztuka mogą zyskać „nowe życie” dzięki SACHE

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Muzeum Powstania Warszawskiego wciąż jest oblegane przez zwiedzających, bo tu zastosowano innowacyjne sposoby ekspozycyjne, oparte na technikach IT. Można je stosować także w innych placówkach kulturalnych, czego na Podkarpaciu dowodem są np. Rzeszowskie Piwnice i Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

Jak połączyć przeszłość (np. muzealnictwo) z przyszłością (cyfryzacja), uczy międzynarodowy program SACHE, do którego przystąpiło 12 podmiotów z regionów sześciu europejskich krajów: Polski, Niemiec, Włoch, Słowacji, Węgier i Chorwacji.

Minionego poniedziałku spotkanie pt. „Kreatywne i cyfrowe rozwiązania wsparciem dla Instytucji Kultury dobre praktyki projektu SACHE” zorganizowano właśnie w Rzeszowskich Piwnicach, które – po ostatniej renowacji – zaczęły „prezentować się” także przy udziale innowacyjnych technik. Spotkanie zgromadziło m.in. przedstawicieli firm i organizacji sektora kreatywnego oraz instytucji kultury w regionie i Miasta Rzeszowa, prezentując przedsięwzięcia łączące potencjał sektorów kultury i kreatywnych z wartością jaką niesie dziedzictwo kulturowe regionu, w tym korzyści wynikające z otwarcia się instytucji kultury na nowoczesne technologie, a także na współtworzenie rozwiązań, produktów czy też usług we współpracy z sektorem kreatywnym i IT. Kierująca Rzeszowskimi Piwnicami Joanna Dul-Cichy podkreślała, jak wiele zyskały w opinii zwiedzających, od kiedy zastosowano niekonwencjonalne metody prezentacji. I nie tylko zwiedzających, bo Piwnice i ich „klimatyczne” wnętrza stały się także miejscem organizacji wielu lokalnych i regionalnych imprez. Kolejnym rzeszowskim przykładem na alians kultury i IT jest Wirtualna Galeria BWA – nim odwiedzimy to miejsce osobiście, można zapoznać się z prezentowanymi pracami plastycznymi on-line.

Jeszcze dalej poszli animatorzy Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, tworząc multimedialną wersję godek lasowiackich. W ten sposób mogą promować lokalną spuściznę kulturową potencjalnie w całym świecie. I nie jest to jedyny multimedialny projekt tej instytucji. Projekt SACHE udowadnia, że muzeum, to nie muszą być tylko Polskim partnerem projektu SACHE jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego i to ona, wspólnie z Estradą Rzeszowską, zorganizowała poniedziałkowe spotkanie. Projekt SACHE koncentruje się na wsparciu regionalnej spuścizny kulturowej i regionalnych lub lokalnych placówkach kultury. Efekt jego działań ma udowodnić, że muzeum nie musi oferować zwiedzających filcowych bamboszy i „martwej natury”, a placówka wystawiennicza czy dom kultury nie musi ograniczać się do standardowego zakresu aktywności.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto