Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy autostradzie A4 też naładujesz samochód elektryczny

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Lucyna Nenow / Polska Press
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę kolejnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Część z nich powstanie na autostradzie A4.

GDDKiA dąży do tego, aby przejazd samochodem elektrycznym był możliwy przez całą sieć kluczowych dróg w Polsce. Chodzi przede wszystkim o autostrady. Z powodu niewielkiego zasięgu takich pojazdów (ok. 200-300 km przy prędkości autostradowej), stacje ładowania muszą więc powstać na jak największej liczbie parkingów i miejsc obsługi podróżnych.

Najnowszy przetarg zakłada budowę stacji w 27 lokalizacjach przy autostradach A1, A2 i A4. W przypadku tej ostatniej, stacje mają powstać między Wrocławiem, a Katowicami. Oznacza to, że kierowca z Podkarpacia, który wyruszy w podróż na zachód w pełni naładowanym samochodem, powinien dojechać do punktu ładowania. Na Podkarpaciu stacje powstaną w kolejnym etapie.

- W pierwszym kwartale przyszłego roku planujemy kolejny przetarg na punkty zlokalizowane przy pozostałych fragmentach A4, na miejscach obsługi podróżnych zlokalizowanych między Krakowem a Korczową i na odcinku Zgorzelec – Krzyżowa – mówi Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

W infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych inwestuje także Rzeszów. Na działkach użyczonych przez miasto, spółka PGE Nowa Energia wybudowała stacje ładowania m.in. przy ul. Pułaskiego (parking obok parku i hali sportowej), Podpromie (parking między halą a mostem Zamkowym) i w rejonie ulicy Krzyżanowskiego. Ładowarka działa także przy salonie Nissana na al. Rejtana oraz przy centrum handlowo-rozrywkowym Millenium Hall.

W stolicy Podkarpacia pojazdów zasilanych wyłącznie energią elektryczną jest jednak na razie tylko 65. Dziesięć z nich to autobusy MPK, które własne stacje ładowania mają w bazie przewoźnika przy ul. Lubelskiej, oraz przy zatoce autobusowej w rejonie dworca głównego PKP.

Dwa samochody osobowe w tym roku kupił także Urząd Miasta Rzeszowa. Ich zakup kosztował 350 tys. zł. Na jednym ładowaniu baterii każdy z nich może pokonać około 270 km.
Rzeszów należy do grona miast, które przystąpiły do rządowego programu elektromobilności. Jego zadaniem jest m.in. promocja oraz zakupy pojazdów elektrycznych. Zresztą sama ustawa o elektromobilności obliguje polskie samorządy do tego, aby z czasem 30 procent ich taboru była zasilana właśnie energią elektryczną.

Sprawdziliśmy, ile wykroczeń zarejestrowały fotoradary na Podkarpaciu w pierwszej połowie 2019 roku. Dane przygotowała dla naszej redakcji Generalna Inspekcja Transportu Drogowego.Zobacz też: Polscy kierowcy jeżdżą coraz szybciej i niebezpieczniej. Z czego to wynika?

Statystyki fotoradarów na Podkarpaciu z pierwszej połowy 201...

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24