Przy ulicy Litewskiej w Rzeszowie powstanie ośrodek dla chorych na Alzheimera

Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
Ruszają roboty budowlane ośrodka wsparcia dla osób chorych na Alzheimera przy ul. Litewskiej. Całość prac będzie kosztować 3,1 mln złotych.
Ruszają roboty budowlane ośrodka wsparcia dla osób chorych na Alzheimera przy ul. Litewskiej. Całość prac będzie kosztować 3,1 mln złotych. Krzysztof Łokaj
Miasto podpisało umowę na remont budynku przy ulicy Litewskiej. Powstanie tu ośrodek wsparcia dla osób chorych na Alzheimera. To będzie pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie. Koszt inwestycji to 3,1 mln zł, a 2,7 mln zł pochodzi z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

- Cieszę się, że miasto otrzymało tak duże wsparcie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na to zadanie. To pozwoli nam prawie w całości pokryć koszty tej inwestycji, wnosząc tylko niewielki wkład z własnego budżetu – mówi pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Ośrodek zacznie działać już w grudniu

Firma budowlana PROFBUD, która wygrała przetarg na remont budynku przedstawiła już harmonogram prac, które mają się zakończyć w listopadzie tego roku.

Wśród zaplanowanych robót jest m.in. wymiana wewnętrznych instalacji, budowa przyłącza wodociągowego, rozbiórka części budynku i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zagospodarowanie terenu wokół ŚDS, gdzie powstaną np. alejki, zewnętrzna siłownia, miejsca postojowe, oświetlenie i ogrodzenie.

Dofinansowanie z ministerstwa ma być także przeznaczone na wyposażenie placówki, która ma zacząć działać już w grudniu.

Duża pomoc dla chorych

W Ośrodku wsparcia dla osób z otępieniami, w tym chorych na Alzheimera, znajdzie się miejsce dla 25 podopiecznych. Palcówka będzie zapewniała profesjonalną opiekę oraz terapię przez 8 godzin dziennie.

Program zajęć terapeutycznych będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb wszystkich podopiecznych i będzie obejmował między innymi zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzające zmysły, usprawniające funkcje poznawcze a także treningi samodzielności. Wszystko po to, aby jak najdłużej zapewnić osobom chorym sprawność fizyczną oraz intelektualną.

Ośmiogodzinny pobyt w ośrodku będzie wsparciem dla samych podopiecznych, ale także dla ich opiekunów, którzy w tym czasie - będąc na przykład w pracy - nie muszą zatrudniać nikogo do opieki nad chorym członkiem rodziny.


ZOBACZ TEŻ: W Rzeszowie protestowały pielęgniarki i położne

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie