STUDNIÓWKI 2019
  the best of

  Studniówki 2019. Tak się bawiło Podkarpacie

  Rozwiń
  STUDNIÓWKI 2019
  Zwiń

  Studniówki 2019. Tak się bawiło Podkarpacie

  Dobiega końca sezon studniówkowy. Nasi fotoreporterzy odwiedzili wiele imprez, a zdjęcia z tych trzech cieszyły się zdecydowanie największym zainteresowaniem internautów.

  Przy ulicy Niepodległości i Zagłoby w Rzeszowie miał powstać...

  Przy ulicy Niepodległości i Zagłoby w Rzeszowie miał powstać budynek wysoki na 3 piętra. Radni pozwolili na 4 piętra więcej

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  - Nie tak miało to wyglądać - mówią mieszkańcy.

  - Nie tak miało to wyglądać - mówią mieszkańcy. ©Krzysztof Kapica

  Mieszkańcy bloków przy ulicy Niepodległości i Zagłoby w Rzeszowie protestują przeciwko decyzji miejskich radnych. Podczas ostatniej sesji zgodzili się oni na zmianę planu zagospodarowania sąsiedniej działki. Stary dopuszczał niską zabudową terenu, a zgodnie z nowym inwestor będzie mógł wybudować tu siedmiopiętrowy budynek.
  - Nie tak miało to wyglądać - mówią mieszkańcy.

  - Nie tak miało to wyglądać - mówią mieszkańcy. ©Krzysztof Kapica

  - Nie tak miało to wyglądać. Kiedy się tu sprowadzaliśmy, obowiązywał plan, który dopuszczał niską zabudowę usługową i byliśmy świadomi, że prędzej czy później taka tu powstanie. Niestety teren kupił prywatny inwestor, który chce wybudować tutaj budynek mieszkalny. Gdyby jego wysokość była taka, jak zakładano wcześniej, nikt z nas nie protestowałby. Niestety zamiast trzech, teraz jest już mowa o siedmiu kondygnacjach. A na to się nie zgadzamy – mówią Samantha Strońska i Maria Lenar, mieszkanki sąsiednich budynków.

  Sporna działka leży na tyłach galerii Capital Park. Od bloków, w których mieszkają protestujący mieszkańcy dzieli ją tylko wąska, wewnętrzna droga. Lokatorzy zwracają uwagę, że już w 2015 roku poprzez budżet obywatelski próbowali przeforsować wykonanie w tym miejscu terenu rekreacyjnego, który miał być uzupełnieniem ewentualnej, dalszej zabudowy usługowej. Propozycja nie zyskała jednak poparcia. Działki za galerią kupił prywatny inwestor, a podczas ostatniej sesji radni uchwalili dla nich nowy plan zagospodarowania przestrzennego.

  - Jego założenia są dla nas niedopuszczalne. Oznacza to całkowite zabetonowanie przestrzeni, zaciemnienie mieszkań i pozostawienie nas bez skrawka zieleni przed blokami. Nie liczenie się z bezpieczeństwem, estetyką, warunkami życia mieszkających tu ludzi, a także całkowite ignorowanie naszej opinii wskazuje na bezkrytyczne działania, pozbawione logiki i sensu – denerwują się mieszkańcy.

  PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy bloków przy ul. Iwonickiej w Rzeszowie: Niech tu będzie park, a nie kolejne budynki i plac zabaw

  W poniedziałek ich protesty poparte 185 podpisami zostały złożone w ratuszu, urzędzie wojewódzkim i Biurze Rady Miasta Rzeszowa. Lokatorzy domagają się cofnięcia uchwalonej zmiany w planie. Andrzej Dec, przewodniczący rady miasta zapewnia, że zaprosi na rozmowę ich przedstawicieli. Tłumaczy, że plan można uchylić, jeśli taką decyzje podejmie większość radnych.

  - Zamiar zabudowy tego terenu już kiedyś był dyskutowany i takie zamierzenia wówczas odrzucaliśmy. Teraz poinformowano nas, że mieszkańcy sąsiadujący z planowaną inwestycją zgodzili się na zabudowę działki. I pewnie na tej podstawie większość radnych poparło proponowaną zmianę w planie – mówi Andrzej Dec.

  Dodaje, że sam miał w tej sprawie sporo wątpliwości i z tego powodu wstrzymał się od głosu.

  - Plan nie precyzuje na przykład, w którym miejscu może tu powstać 3, a w którym 7 pięter. Dyskusja na sesji była na ten temat dość obszerna – mówi przewodniczący Andrzej Dec.

  Niezależnie od decyzji radnych, mieszkańcom przysługuje jeszcze prawo do zaskarżenia zapisów planu do sądu. Ten rozpatrzy dokument pod względem ewentualnych błędów formalnych.

  - Będziemy próbować różnych wariantów, bo tak wysoka zabudowa tej działki doprowadzi do chaosu w okolicy – zapowiadają mieszkańcy podpisani pod protestem.


  UWAGA, DEBATA!
  KANDYDACI NA PREZYDENTA RZESZOWA I ICH POMYSŁ NA MIASTO

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (18) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie