Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie przy Wieniawskiego archeolodzy wykopali kości i ceramikę. Istniała tu osada [WIDEO]

Arkadiusz Iskierka
Arkadiusz Iskierka
Marcin Piecyk
Przy ulicy Wieniawskiego w Rzeszowie prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Udało się już odnaleźć m.in. ceramikę i kości pochodzące prawdopodobnie od zwierząt. Badacze odkryli też, że w tym miejscu istniała osada.

W latach 60. XX wieku na terenie dzisiejszych ogródków działkowych w Rzeszowie prowadzone były powierzchniowe prace archeologiczne. Gdy rozpoczęła się obecna inwestycja rozbudowy ulicy Wieniawskiego, nadzór archeologiczny natrafił na znaleziska. Przez to wykonawca inwestycji zmuszony został do przeprowadzenia tutaj wykopalisk. Prace archeologiczne obejmują tylko teren rozbudowy drogi, czyli część odkrytej osady. Większy fragment znajduje się pod ogródkami działkowymi.

- W wyniku prowadzonych prac przy rozbudowie ulicy Wieniawskiego nadzór archeologiczny odkrył obiekty archeologiczne, które teraz interwencyjnie rozkopujemy. Jest to tak naprawdę kontynuacja naszego stanowiska, ponieważ jego główne granice położone są bardziej w stronę zachodnią, na obecnych ogródkach działkowych

- wyjaśnia Edyta Marek, kierownik wykopalisk.

Trzy osady w jednym miejscu

Archeologowie rozpoczęli pracę przy ulicy Wieniawskiego już 31 lipca, ale pierwsze znaleziska udało się wykopać tutaj przedwczoraj. 17 obiektów, między innymi ceramika i kości pochodzenia najprawdopodobniej zwierzęcego, to tylko niektóre z odkryć.

- W obiektach odkryliśmy sporo ceramiki z okresu wpływów rzymskich albo prasłowiańską bądź z wędrówek ludu. Ceramika nie jest jeszcze wyczyszczona, więc tak naprawdę poruszamy się w dość szerokim pasie chronologicznym. W obiektach znajdują się również przypalone kości. Są to kości zapewne zwierzęce. Po badaniach antropologicznych dowiemy się, do jakich zwierząt należały. W jednym z obiektów odkryliśmy fragment szczęki małego lub wcześnie urodzonego psa - dodaje Edyta Marek.

Archeologowie sądzą, że w tym miejscu istniała kiedyś osada i to niejedna, ale dopiero badania antropologiczne będą w stanie pomóc w określeniu epoki, z jakiej pochodzą znaleziska.

- W tym momencie nasze obiekty datujemy na przełom okresu wędrówki ludów i wczesnosłowiańskiego. Samo stanowisko, które zostało tutaj odkryte, to osady z neolitu, następnie z okresu wpływów rzymskich, a także z wczesnego średniowiecza - dodaje Edyta Marek.

Rezerwat Sine Wiry z przełomem rzeki Wetliny to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Bieszczadach.

Czytaj także: Dwie trasy do rezerwatu Sine Wiry

Piękny rezerwat przyrody Sine Wiry w Bieszczadach [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto