Przybliża się szansa na reaktywację dawnej linii kolejowej...

  Przybliża się szansa na reaktywację dawnej linii kolejowej 102 z Przemyśla w Bieszczady [WIDEO]

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Ukraińcy odbudowują brakujący, kilkukilometrowy fragment toru o europejskim rozstawie szyn, dawnej linii kolejowej 102 z Przemyśla w Bieszczady.
  - Podczas podróży szynobusem ze Lwowa do Niżankowic zauważyłem, że nasza kolej odbudowuje brakujące kilka kilometrów toru, o europejskim rozstawie szyn, na dawnej linii kolejowej z Przemyśla w Bieszczady - poinformował Nowiny Wiktor Halczyński, specjalista ds. komunikacji Kredo Banku na Ukrainie, koordynator społecznej inicjatywy 102.ua.

  102.ua jest ukraińskim odpowiednikiem przemyskiego Stowarzyszenia Linia 102.pl. Wspólnym celem jest przywrócenie funkcjonujących dawniej połączeń z Przemyśla przez terytorium Ukrainy, do Krościenka i Zagórza.

  Przez wiele lat była to najbardziej nietypowa trasa kolejowa w Europie. Pociąg z Przemyśla w okolicach stacji w Malhowicach wjeżdżał na terytorium ówczesnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W tym miejscu nie było przejścia granicznego. Na terenie ZSRR do pociągu nie wolno było wsiąść, ani z niego wysiąść, zabronione było otwieranie okien. Składu pilnowali radzieccy żołnierze. W okolicach Krościenka pociąg z powrotem wjeżdżał na teren Polski.

  Podróż tym pociągiem, formalnie był to kurs Warszawa - Zagórz, była nie lada atrakcją turystyczną. Na przejazd przez ZSRR nie trzeba było paszportów, ani żadnych innych zezwoleń.

  Pociąg kursował jeszcze krótko po rozpadzie ZSRR, przez terytorium Ukrainy. W 1994 r. połączenie zlikwidowano. Przez ponad 20 lat użytkowany był tylko krótki odcinek linii 102, w okolicach Przemyśla. Pozostały zarastał dziką roślinnością.

  W 2013 r. koleje ukraińskie rozebrały ok. 6 km fragment linii 102, torów o europejskim rozstawie. Na szczęście, nie usunięto torów na samej granicy.

  Jesienią 2016 r. społecznicy, samorządowcy i przedstawiciele różnych służb oczyścili tory. Wtedy pierwszy raz, od ponad 20 lat, tą linią na Ukrainę wjechał pojazd kolejowy.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (24) forum.nowiny24.pl

  Tłum przemyślan odśpiewał hymn

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO