NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Przybyszówka - wieś Jana Pakosławica [PODNIEBNY RZESZÓW ODC....

  Przybyszówka - wieś Jana Pakosławica [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 18]

  Dorota Wilk

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Nie tylko rycerz i dowódca powstania styczniowego, ale też współcześni, znani ludzie, związani byli z wsią Przybyszówka, która nie tak dawno stała się osiedlem Rzeszowa. To m.in. żużlowiec Eugeniusz Nazimek.
  Osiedle Przybyszówka w Rzeszowie - galeria zdjęć z drona.
  1/26
  przejdź do galerii

  Osiedle Przybyszówka w Rzeszowie - galeria zdjęć z drona. ©Archiwum

  Osiedle Przybyszówka położone jest w zachodniej części Rzeszowa. Przez wieki była to wieś, którą sukcesywnie przyłączano do miasta. Pierwszy fragment włączono w roku 1977. Później kolejny, a ostatecznie w 2008 roku nastąpiło wchłonięcie reszty Przybyszówki przez Rzeszów. Chcieli tego zarówno sami mieszkańcy wsi, jak i władze miasta. Do osiedla zalicza się tereny położone po północnej stronie ulicy Krakowskiej zwane Dworzysko oraz obszary rozciągające się po obu stronach doliny rzeczki Przyrwa.

  Przybyszówka jako wieś powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku. Pierwszym jej właścicielem był Jan Pakosławic, dyplomata i rycerz, który przyjął nazwisko Rzeszowski. Był założycielem rodu Półkoziców Rzeszowskich, którzy władali miastem do 1583 roku.

  W XIV wieku Kazimierz Wielki nadał mu miasto Rzeszów z okolicą po Dąbrowę na północy, Czudec na zachodzie i wieś Leżajsk na wschodzie. Pakosławic miał trzech synów, z których jeden, czyli Jan Feliks Rzeszowski z Przybyszówki był kontynuatorem linii Półkoziców Rzeszowskich. Chociaż wieś niejednokrotnie niszczyły wrogie najazdy, m.in. Tatarów w 1624 i 1672 roku, to pod koniec XIX wieku, była dość duża i zasobna. Liczyła 294 gospodarstwa, był dwór i folwark należący do Grabińskich.

  Kościół parafialny pw. św. Mikołaja przy ulicy Dębickiej, według źródeł kościelnych, sięga początkami 1313 roku. Na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej czytamy, że datę jego erygowania trudno ustalić, gdyż zaginął dokument erekcyjny. W 1409 r. była to już dobrze zorganizowana parafia, której proboszczem był kapłan imieniem Mikołaj.

  Pierwsza drewniana świątynia spłonęła podczas najazdu Tatarów w 1624 roku. Wzniesiono wówczas drugi, również drewniany kościół. Służył on potrzebom wiernych aż do 1802 roku. Wtedy na jego miejscu wybudowano świątynię murowaną, zaprojektowaną przez architekta Hauzana. Potem została ona rozbudowana. W 1984 roku rozpoczęto kolejną rozbudowę według projektu architekta Jana Rączego. Polegała ona na budowie nowej świątyni, osadzonej na planie prostokąta, którego jeden kąt łączy się ze starym kościołem. Ciekawostka jest to, że na miejscowym cmentarzu znajduje się kaplica cmentarna, na której poddaszu podczas II wojny światowej przechowywano konspiracyjne radio.

  Z Przybyszówką związany był jeden z dowódców oddziałów powstania styczniowego, mjr Władysław Szameyt, który wstąpił do wojska austriackiego, gdzie został jednym z dowódców oddziału kawalerii. Jesienią 1863 utworzył oddział powstańczy i po bitwach awansowany został na stopień majora. Zmarł w Przybyszówce w 1890 r.

  Z Przybyszówki pochodzi też polski żużlowiec Eugeniusz Nazimek, który zginął tragicznie w wypadku podczas wyścigu na torze żużlowym w Rzeszowie w czasie meczu pomiędzy Stalą Rzeszów a Legią Warszawa.

  W kolejnym odcinku osiedle Baranówka.

  Najważniejsze obiekty na Przybyszówce:

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana III Sobieskiego Gimnazjum nr 14
  • Dom Strażaka
  • Ośrodek Zdrowia
  • Kościół parafialny pw. św. Mikołaja
  • Stadion KS Przybyszówka
  • Cmentarz parafialny
  • Dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
  • Kaplica cmentarna
  • Kapliczka domkowa
  • Żłobek „Karolinka”


  Konkurs


  Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz osiemnastą część z serii „Podniebny Rzeszów” na nowiny24.pl i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

  W komentarzu posta dotyczącego osiemnastego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również informację, którą z nagród wybierasz oraz swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

  Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:
  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 złotych.


  Życzymy powodzenia!

  Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 18"

  Najczęściej czytane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie